DAJ CYNK

Ministerstwo Cyfryzacji: dowód osobisty i inne dokumenty przez telefon

21.11.2016

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4605

Ważne 6

11

Ministerstwo Cyfryzacji zaprezentowało dzisiaj koncepcję i zasadę działania usługi mID i mDokumenty.

Ministerstwo Cyfryzacji zaprezentowało dzisiaj koncepcję i zasadę działania usługi mID i mDokumenty.

Podczas dzisiejszej konferencji Ministerstwa zostały zaprezentowane nowe sposoby dostępu do naszych danych osobowych. Ministerstwo przekonuje, że telefon będzie pełnić w tym momencie rolę jedynie bramki dostępowej do naszych danych, a nie ich magazynem.

Zasada działania przypomina po części Profil Zaufany w E-administracji. Wystarczy, że obywatel będzie zarejestrowany w systemie elektronicznym i nie będzie musiał nosić ze sobą dokumentów. Osoba poproszona o wylegitymowanie się będzie mogła podać policjantowi numer PESEL lub numer telefonu, następnie na podany w systemie numer przyjdzie SMS z kodem weryfikacyjnym. Po jego podaniu policjant otrzyma dostęp do wszystkich danych osobowych obywatela. Analogicznie będzie to działać np. podczas załatwiania spraw urzędowych. Na początku mają to być dane z dowodu osobistego, a następnie prawa jazdy. Rozwiązanie nie będzie obowiązkowe.

Zgodnie z planami resortu, usługi mają zacząć działać 11 maja 2017 roku.

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji; wł

Komentarze
Zaloguj się
32. ~
0

2016-11-24 20:06:15

Współczuję Wam życia w świecie pt. "Zero prywatności"

Odpowiedz

31. ~.wewewe
0

2016-11-22 16:30:30

@30 a to nie znasz pesel na pamiec? :D tak czy siak - to i tak przypomina weryfikacje dwuetapowa (a pesel nie trzeba sie bedzie uczyc na pamiec bo przeciez bedzie albo-albo a pod spodem i tak zostanie uzyte to pozyskania numeru telefonu na ktory przyjdzie kod autoryzacyjny). Z technicznego punktu widzenia wyglada sensownie... tylko wlasnie - bazuje na baterii i w smartfonie moze byc problem... ale jako backup? czemu nie...

Odpowiedz

30. PiotrM
0

2016-11-22 13:36:09

Wg mnie taka trochę cyfryzacja na siłę, zamiast dodatkowych dokumentów, przydatne będzie targanie powerbanka albo zapasowej baterii, na wszelki wypadek (albo wykuć na blachę PESEL, ale przecież mogę podać PESEL kogoś innego). Skupienie wszystkich kluczowych poświadczeń w jednym fizycznym elemencie też może budzić obawy. Ciekawe w którym roku pojawi się potrzeba utworzenia Ministerstwa Analogizacji, gdy się obudzimy w cyfrowej dżungli.

Odpowiedz

29. DanielR
0

2016-11-22 13:27:43

@25, jest takie trafne powiedzenie: "Poznasz głupiego, po śmiechu jego".

Odpowiedz

28. ~.wewewe
0

2016-11-22 12:40:28

o ile pomysł wydaje się ciekawy (głównie jako /''backup/'') to powyższy filmik jest tak bezdennie głupi, że aż zeby bola... :/

Odpowiedz

27. ~
-1

2016-11-22 11:38:03

Pomysł bezsensu

Odpowiedz

26. ~Sir Rotschild
-2

2016-11-22 10:56:52

Oczipowac towarzystwo po co dowod po co pieniadze papierkowe? !! Maja placic i legitymowac sie kciukiem tylkiem lub inna dowolna czescia ciala -tam gdzie beda oczipowani.

Odpowiedz

25. ~
-1

2016-11-22 09:57:20

@DanielR "Komórkę ma się ze sobą w zasadzie zawsze. Dokumenty papierowe, też czy "plastik" nie." - szczerze zasmialem sie. Dziekuje za poprawe humoru z rana. Ktos tu ma chyba 15 lat i co typowe dla dzieciaka, autorytatywinie wypowiada sie w sprawach doroslych.

Odpowiedz

24. ~011101001101
-1

2016-11-22 08:30:21

Orwell byłby dumny, zresztą Philip K. Dick również, czekamy na coś jak w Raporcie Mniejszości np. gałka oczna ;)

Odpowiedz

23. Andrzej24
0

2016-11-22 08:22:17

20@ Niestety ale nie dostaniesz. Projekt przewiduje wprowadzenie e-dowodu pod koniec 2018 roku

Odpowiedz

22. wlo
-1

2016-11-22 07:45:46

Dziękuję, postoję ;-)

Odpowiedz

21. ~
0

2016-11-22 01:09:55

@ 16. ~Marcin: A wyobrażasz sobie, jakie możliwości przekrętów stwarza głosowanie droga elektroniczną? Na sam początek przypomnę tylko, jak kilka lat temu w Bułgarii w dwie kolejne niedziele w tamtejszym elektronicznym totolotku wylosowano dokładnie te same zestawy liczb! Na naszym własnym podwórku też już mieliśmy podobne "cuda".

Odpowiedz

20. ~gość98
-1

2016-11-21 23:47:37

Dla mnie super. Na koniec maja będę musiał wymienić dowód osobisty bo kończy się mi ważność obecnego, czyli jak dobrze pójdzie będę miał już nowy elektroniczny. SUPER

Odpowiedz

19. Andrzej24
2

2016-11-21 22:59:42

18@ Jaki obywatel taki rząd. A co masz do pomysłu z którego i tak wcześniej czy później będziesz korzystał

Odpowiedz

18. Red_PL
-2

2016-11-21 22:38:03

Żenada, ale jaki rząd takie pomysły.

Odpowiedz