DAJ CYNK

MAC: Do 2020 roku powszechny dostęp do Internetu o prędkości min. 30 Mb/s

26.03.2015

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 3227

Ważne 3

2

Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji zapewnia, że do 2020 roku każdy Polak będzie w zasięgu dostępu do Internetu o prędkości minimum 30 Mb/s.

Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji zapewnia, że do 2020 roku każdy Polak będzie w zasięgu dostępu do Internetu o prędkości minimum 30 Mb/s.

Polska przyjęła do realizacji dwa cele Europejskiej Agendy Cyfrowej: zapewnienie do końca 2020 roku powszechnego dostępu do Internetu o prędkości min. 30 Mb/s, a w przypadku 50% gospodarstw domowych dostępu do prędkości co najmniej 100 Mb/s. Andrzej Halicki otrzymał List Otwarty zawierający postulaty środowiska telekomunikacyjnego, których realizacja jest warunkiem niezbędnym powodzenia inwestycji szerokopasmowych w najbliższych latach.

Nie ma takiej możliwości, żebyśmy nie zbudowali tej sieci w ramach terminarza, który przyjęliśmy, czyli - w budowie do końca września, a w rozliczeniu - do końca roku - powiedział Andrzej Halicki, szef resortu administracji i cyfryzacji.

Andrzej Halicki zaznaczył, że przyjęcie i realizacja Narodowego Planu Szerokopasmowego spowoduje do 2020 roku zniesienie w Polsce barier w dostępie do szybkich usług, dzięki uruchomieniu środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. W pełni wykorzystany zostanie potencjał prowadzonych procesów informatyzacji administracji publicznej, usprawniający jej działanie i obniżający koszty zarówno dla mieszkańców, biznesu jak i samych urzędów - mówił szef MAC. Przypomniał, że w ciągu ostatnich 5 miesięcy obserwujemy przyspieszenie w budowie samej infrastruktury - sieci szkieletowej. Nawet w tych regionach, gdzie jeszcze jesienią nie mieliśmy wbitej łopaty, widoczny jest wyraźny postęp - podkreślił minister Halicki.

Od 16 marca do 15 maja trwają konsultacje społeczne w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Przedmiotem tych konsultacji są białe obszary NGA, czyli punkty adresowe w których nie występuje infrastruktura sieci NGA umożliwiająca świadczenie usług dostępu do Internetu o prędkości co najmniej 30 Mb/s.

Lista obszarów białych NGA została stworzona na podstawie inwentaryzacji infrastruktury telekomunikacyjnej UKE przeprowadzonej w 2014 roku. Współrzędne geograficzne do zlokalizowania adresów zostały pobrane z Państwowego Rejestru Granic prowadzonego przez Głównego Geodetę Kraju.

Zgodnie z przepisami unijnymi dotyczącymi pomocy publicznej, wsparcie publiczne mogą otrzymać tylko inwestycje zlokalizowane w obszarach, gdzie tego rodzaju infrastruktura (podstawowe sieci szerokopasmowe lub sieci NGA) nie istnieje i najprawdopodobniej nie powstanie na zasadach komercyjnych w ciągu trzech lat. Konsultacje społeczne obszarów białych NGA odbywają się poprzez: weryfikację listy obszarów białych NGA oraz zebranie trzyletnich planów inwestycyjnych w zakresie infrastruktury szerokopasmowej NGA.

W ramach tych konsultacji, które będziemy przeprowadzać i analizować co pół roku mapę Polski, będziemy weryfikować każdy adres, jeżeli chodzi o możliwość dostarczenia szybkiego Internetu w taki sposób, by jak najefektywniej wydać środki z programu Polska Cyfrowa - powiedział minister Halicki.

Źródło tekstu: MAC

Komentarze
Zaloguj się
25. ~Hit
0

2015-09-09 19:52:25

taa..to ja przeczekam w gigakablu, tanio i bezpiecznie ;)

Odpowiedz

24. ~K
1

2015-03-27 10:55:52

Chciałbym trzymać za słowo niestety nie widzę tego tak kolorowo. Czyli chcą każdemu do domu dać możliwość podciągnięcia światłowodu? Ewentualnie jakiś vdsl bo adsl jest do ok. 20. I Unia za to zapłaci? Nie zrozumiałem dokładnie.

Odpowiedz

23. ~dav
1

2015-03-27 09:11:59

2020 rok: kablówki w centrach miast oferują neta 10Gb/s za 79zł, natomiast na przedmieściach i na wsi TEPSA/Orangutan oferuje doprowadzenie linii miedzianej za skromne 2-3tys.PLN i neta w porywach do 10Mb/s, o ile linia puści, za skromne 99zł miesięcznie ...

Odpowiedz

22. ~
-1

2015-03-27 06:16:11

"Do 2020 roku powszechny dostęp do Internetu o prędkości min. 30 Mb/s". A zapewni go Orange ;)

Odpowiedz

21. ~
1

2015-03-27 00:08:54

wychodzi na to, że jak państwo nie da kasy na rozwój firmie to firma sama nie będzie inwestować, czy to jest normalne ?

Odpowiedz

20. ~Nick
1

2015-03-26 23:31:32

Jak to gdzie ? tam gdzie zwykle... 30Mbps hahaha u mnie nawet lini nie ma ;) 0 telefonu w promieniu 4km... unijny szybki internet dla rodzin to u mnie play z dofinansowania unijnego hahaha

Odpowiedz

19. mlb
0

2015-03-26 23:10:45

Ta informacja już była, tyle że krótsza. Dobrze byłoby podać gdzie można zgłaszać te białe dziury bez zasięgu.

Odpowiedz

18. ~mirekb
1

2015-03-26 22:13:05

ministry są od tego by tak mówic..jasnym jest ze sieci lte beda traktowane w w bialych plamach jak nga i bardzo dobrze.tez wierze ze sie uda bo mam od roku fttb czyli gdy sspw z rpo sspw w koncu ruszy moge ale nie musze miec swiatlowodów w domu.operatorem infry zostanie najprawdopodobniej orange pl wiec zobaczymy i ocenimy..niestety w powiecie kieleckim,na granicach ze starachowickim od miesiąca niewiele sie dzieje

Odpowiedz

17. ~
1

2015-03-26 21:09:47

Deja Vu?

Odpowiedz

16. ~???
0

2015-03-26 20:02:18

Nowe telefony i nowe chmury i nowe app.....Trzeba uwac teraz co kupic, zeby te 30 Mb/s załapać.

Odpowiedz

15. Spacedust
-1

2015-03-26 19:55:32

30 Mbps w 2020 roku ? Powinno być co najmniej 100 Mbps.

Odpowiedz

14. ~pabloki
0

2015-03-26 19:53:59

6,LuiN oczywiście agregować by rozliczać ... tylko czy my(uzytkownicy portalu) mamy taka władzę by rozliczać?podciągnąłem to właśnie pod dostęp radiowy bo nie widze jakiegoś postepu w budowaniu światłowodów na terenach słabo zurbanizowanych. kto to może zrobić ? ano orange i netia(bo tv kablowe to inna bajka), jacyś lokalni kablowi(nie znam) nie maja na to środków.że niby wynajmą te światłowody bo ktoś im je wybuduje? to dlaczego dzis tego nie robią. nie chce być zrozumiany że "wiem lepiej" ale jedyna realną drogę widze w radiu ale ze wzgl na koszty w radiu to nierealne i kółko sie zamyka. mieliśmy juz przeciez cyfryzacje tv i wiadomo : spóźniona i gdzie niegdzie słabo.

Odpowiedz