DAJ CYNK

MAC: Do 2020 roku powszechny dostęp do Internetu o prędkości min. 30 Mb/s

LuiN

Wydarzenia

Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji zapewnia, że do 2020 roku każdy Polak będzie w zasięgu dostępu do Internetu o prędkości minimum 30 Mb/s.

Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji zapewnia, że do 2020 roku każdy Polak będzie w zasięgu dostępu do Internetu o prędkości minimum 30 Mb/s.

Polska przyjęła do realizacji dwa cele Europejskiej Agendy Cyfrowej: zapewnienie do końca 2020 roku powszechnego dostępu do Internetu o prędkości min. 30 Mb/s, a w przypadku 50% gospodarstw domowych dostępu do prędkości co najmniej 100 Mb/s. Andrzej Halicki otrzymał List Otwarty zawierający postulaty środowiska telekomunikacyjnego, których realizacja jest warunkiem niezbędnym powodzenia inwestycji szerokopasmowych w najbliższych latach.

Nie ma takiej możliwości, żebyśmy nie zbudowali tej sieci w ramach terminarza, który przyjęliśmy, czyli - w budowie do końca września, a w rozliczeniu - do końca roku - powiedział Andrzej Halicki, szef resortu administracji i cyfryzacji.

Andrzej Halicki zaznaczył, że przyjęcie i realizacja Narodowego Planu Szerokopasmowego spowoduje do 2020 roku zniesienie w Polsce barier w dostępie do szybkich usług, dzięki uruchomieniu środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. W pełni wykorzystany zostanie potencjał prowadzonych procesów informatyzacji administracji publicznej, usprawniający jej działanie i obniżający koszty zarówno dla mieszkańców, biznesu jak i samych urzędów - mówił szef MAC. Przypomniał, że w ciągu ostatnich 5 miesięcy obserwujemy przyspieszenie w budowie samej infrastruktury - sieci szkieletowej. Nawet w tych regionach, gdzie jeszcze jesienią nie mieliśmy wbitej łopaty, widoczny jest wyraźny postęp - podkreślił minister Halicki.

Od 16 marca do 15 maja trwają konsultacje społeczne w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Przedmiotem tych konsultacji są białe obszary NGA, czyli punkty adresowe w których nie występuje infrastruktura sieci NGA umożliwiająca świadczenie usług dostępu do Internetu o prędkości co najmniej 30 Mb/s.

Lista obszarów białych NGA została stworzona na podstawie inwentaryzacji infrastruktury telekomunikacyjnej UKE przeprowadzonej w 2014 roku. Współrzędne geograficzne do zlokalizowania adresów zostały pobrane z Państwowego Rejestru Granic prowadzonego przez Głównego Geodetę Kraju.

Zgodnie z przepisami unijnymi dotyczącymi pomocy publicznej, wsparcie publiczne mogą otrzymać tylko inwestycje zlokalizowane w obszarach, gdzie tego rodzaju infrastruktura (podstawowe sieci szerokopasmowe lub sieci NGA) nie istnieje i najprawdopodobniej nie powstanie na zasadach komercyjnych w ciągu trzech lat. Konsultacje społeczne obszarów białych NGA odbywają się poprzez: weryfikację listy obszarów białych NGA oraz zebranie trzyletnich planów inwestycyjnych w zakresie infrastruktury szerokopasmowej NGA.

W ramach tych konsultacji, które będziemy przeprowadzać i analizować co pół roku mapę Polski, będziemy weryfikować każdy adres, jeżeli chodzi o możliwość dostarczenia szybkiego Internetu w taki sposób, by jak najefektywniej wydać środki z programu Polska Cyfrowa - powiedział minister Halicki.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: MAC