DAJ CYNK

Lenovo finalizuje przejęcie Motorola Mobility od Google

30.10.2014

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 3606

Ważne 4

1

Lenovo i Google poinformowały dzisiaj o zakończeniu przejęcia przez Lenovo od Google firmy Motorola Mobility.

Lenovo i Google poinformowały dzisiaj o zakończeniu przejęcia przez Lenovo od Google firmy Motorola Mobility.

Motorola będzie działać w strukturach Lenovo jako spółka w pełni zależna. Siedziba Motoroli pozostanie w Chicago. Dzięki finalizacji przejęcia grupa Lenovo zyskuje nową spółkę portfelową zatrudniającą niemal 3500 pracowników z różnych krajów - w tym około 2800 z USA, którzy zajmują się projektowaniem, konstruowaniem i sprzedażą znakomitych urządzeń Motoroli oraz wsparciem użytkowników.

Google utrzyma posiadanie większości portfela patentów Motorola Mobility, a Motorola uzyska licencję na korzystanie z tego obszernego zbioru patentów i innych elementów własności intelektualnej tej firmy. Motorola zachowa ponad 2000 patentów, wiele umów o wzajemnych licencjach patentowych, a także markę Motorola Mobility i znaki towarowe.

Łączna cena zakupu wyniosła około 2,91 mld dolarów(z pewnymi korektami po finalizacji). Na sumę tę złożyło się około 660 mln dolarów w gotówce i 519 107 215 nowo wyemitowanych akcji zwykłych Lenovo o łącznej wartości 750 mln dolarów. Pakiet ten stanowi około 4,7% procent akcji Lenovo w obrocie i został przekazany firmie Google po finalizacji. Pozostałe 1,5 mld dolarów zostanie wypłacone firmie Google przez Lenovo na podstawie weksla płatnego w okresie trzyletnim. Firma Lenovo wypłaciła też Google osobne odszkodowanie pieniężne w wysokości około 228 mln dolarów głównie za środki pieniężne i kapitał obrotowy będące w posiadaniu Motoroli w momencie finalizacji transakcji.

Motorola zdążyła już zaimponować dynamiką rozwoju na rynku, czemu sprzyjało powodzenie nowych premierowych produktów i przełomowe innowacje. Oprócz smartfonów uwagę konsumentów zwrócił zegarek Moto 360, który dowodzi, że Motorola rozwija się w nowych obszarach urządzeń mobilnych. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami Lenovo spodziewa się uzyskać rentowność Motoroli w ciągu 4-6 kwartałów.

To historyczne osiągnięcie dla Lenovo i Motoroli. Wspólnie jesteśmy gotowi konkurować i rozwijać się, aby osiągać sukcesy na globalnym rynku smartfonów. Jako mocny numer trzeci oraz poważny konkurent pozostałej dwójki w czołówce producentów smartfonów, zapewnimy rynkowi to, czego potrzebuje: wybór, konkurencyjność i innowacyjność - powiedział Yang Yuanqing, prezes i dyrektor naczelny Lenovo. Nasze partnerstwo było zawsze doskonałym połączeniem. Lenovo ma przejrzystą strategię, globalną skalę i sprawdzoną skuteczność operacyjną. Motorola wnosi mocną obecność w USA i na innych dojrzałych rynkach, świetne relacje z operatorami, legendarną markę, cenną własność intelektualną oraz niezwykle utalentowany zespół. Dzięki tej współpracy z pewnością odniesiemy sukces.

Motorola jest w dobrych rękach w grupie Lenovo, która nie szczędzi starań, by konstruować znakomite urządzenia - dodaje Larry Page, dyrektor naczelny Google.

Źródło tekstu: Lenovo

Komentarze
Zaloguj się
16. ~preed
0

2014-12-04 09:30:46

Miałem okazje testować kilka modeli Motorola i smiem twierdzić, ze cenowo to są najlepsze smartfony, świetne ekrany i podzespoły. Kto korzystał zakich modeli jak razr maxx, razr Intel, moto g, moto x- wie o czym mowie, malo tego bo motorola zrobiła nexusa 6. Lenovo nie zabije Motoroli, bo za dobry sprzęt robi, w stanach ta marka jest nadal popularna. Poza tym Motorola nadal robi najszybsze czyste systemy bez dodatkowych nakladek i dostaje aktualizacje niedługo po nexusach. Optymalizacja i zarządzanie energią oraz łączność to najsolidniejszy sprzęt na rynku. Motorola z kevlaru, kto używał tenwie, wypas. Nie zawiodlem się na tejmarce. Dodał , ze testuje rocznie od 5 do 10 smartfonow różnych firm. Pozdrawiam

Odpowiedz

15. ~wlo
0

2014-10-31 11:24:06

pozostaje mi sie zgodzic z twoimi wnikliwymi przemysleniami i przyznać racje. a jednak szkoda tej motorolki. moj telefon pierwszy to była motorolla timeport

Odpowiedz

13. ~wlo
0

2014-10-31 10:05:31

Wlopozostaje mi sie zgodzic z twoimi wnikliwymi przemysleniami i przyznać racje. a jednak szkoda tej motorolki. moj telefon pierwszy to była motorolla timeport

Odpowiedz

9. ~pabloki
-1

2014-10-30 15:08:10

@8 nie nie , nie wykończenia konkurencji a zarobku którego google nie miało na zadowalającym poziomie. to może funkcjonowac jak telefony philipsa, niby o samo ale jednak zupełnie inne.

Odpowiedz

7. ~pabloki
-1

2014-10-30 14:59:10

@6 ooo podróbo mam inne zdanie . Kiedys motorola coś znaczyła a dziś dział mobility rozszarpano. Google kupiło ,przejeło patenty , cos tam sobie podziałało a teraz kiedy juz jest nieprzydatna to sie pozbywają. zresztą wypowiedź dyrektora naczelnego odczytuję : ja pier.... jak dobrze że sie tego pozbyliśmy.

Odpowiedz

1

2014-10-30 13:28:47

Czyli gooogle mimo sprzedaży dostało to co chciało (patenty).

Odpowiedz

2. babeo
0

2014-10-30 12:14:00

W drugim akapicie chyba jakoś za dużo "?"

Odpowiedz

1

2014-10-30 11:59:13

No to teraz czas na BB. Ale z czego wtedy będzie dzwonił Prezydent USA :)

Odpowiedz