DAJ CYNK

Laptopy i inwestycje zamiast opłat koncesyjnych

11.02.2011

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 2574

Ważne 0

0

Ministerstwo Infrastruktury rozważa wykorzystanie opłat z koncesji UMTS na inwestycje. 2,2 mld zł może pójść na szerokopasmowy Internet, a pierwszoklasiści mogą dostać laptopy z a 1 mld zł - czytamy w Pulsie Biznesu.

Ministerstwo Infrastruktury rozważa wykorzystanie opłat z koncesji UMTS na inwestycje. 2,2 mld zł może pójść na szerokopasmowy Internet, a pierwszoklasiści mogą dostać laptopy z a 1 mld zł - czytamy w Pulsie Biznesu.

Opłaty, o których mowa dotyczą koncesji na UMTS z 2000 roku, które uzyskali PTK Centertel, Polkomtel i PTC. Operatorzy mają jeszcze do zapłacenie 300 mln euro, czyli 1,17 mld zł każdy. Daje to w sumie budżet 300 mln euro, czyli bagatela 3,5 mld zł.

Puls Biznesu dotarł do dwóch wariantów ustawy o konwersji opłat. Pierwszy wariant zakłada, że o alokacji pieniędzy zadecydują operatorzy pod czujnym okiem UKE. Według drugiego, to resort decydowałby o przeznaczeniu pieniędzy z opłat licencyjnych.

Na konwersję opłat od lat liczą operatorzy, którzy do tej pory uiścili już z ich tytułu 4,09 mld zł. Pomysł, by za część pieniędzy zakupić laptopy dla pierwszoklasistów (935 mln zł), przybliża wizję konwersji - w końcu to dobre wizerunkowo posunięcie w roku wyborczym.

Skorzystać mieliby też sami operatorzy, którzy mogliby zainwestować w rozwój infrastruktury. A trzeba przypomnieć, że precedens już był, bo z odpowiedniej ustawy przyzwalającej na konwersję opłat za koncesję telefonii stacjonarnej skorzystały w 2003 roku Netia, Telefonia Dialog i El-Net. Dzięki odzyskanym w ten sposób środkom operatorzy zainwestowali w infrastrukturę łącznie 1,6 mld zł - uciekając od widma bankructwa.

Źródło tekstu: Puls Biznesu

Komentarze
Zaloguj się
26. ~tello
0

2011-02-14 18:50:38

Laptopa! laptopa!!! Ojcowie mogą już jeździć 150km na "autostradach" a ich pociechy pierwsze na świecie dostana laptopy z przydziału. Zadziwiamy świat tempem "rozwoju". Inni kucają przy nas!

Odpowiedz

25. bzz
0

2011-02-14 12:20:48

Banda naiwniaków wierząca w "komputer do nauki".

Odpowiedz

24. a_lex
0

2011-02-12 22:27:32

Tak by mogło być - ale tak nie będzie. Czy widział ktoś kiedyś w administracji zakup, który był zrobiony oszczędnie? Idę o zakład, że jeden laptop nie będzie tańszy niż 2000. A i tak obdarowani będą mieli pretensję, że tak słaby sprzęt dostali. Nie na to jak dzieci od małego przyzwyczajać do socjalizmu. Żeby to przynajmniej było w ramach nagrody za cokolwiek, żeby osoba poczuła, że sama sobie to zawdzięcza. Z innej beczki - widzę, że temat dotacji dla bezrobotnych na działalność jest tutaj dobrze znany.

Odpowiedz

23. TomekO
0

2011-02-12 11:02:51

Po co w szkole jakieś pomoce naukowe. Piaskownicę, patyki i niech się dzieci uczą pisać patykami po piasku. Na skąpcu widzę 10" urządzenia za 800 zł. VAT sami sobie zapłacą i pewnie przy takim zamówieniu rabat będzie spory. Myślę że w 500 zł. mogą się wyrobić. Sprzęt może mieć modem GSM. Zrobić hotspoty WiFi w szkołach do dystrybucji oprogramowania. Laptop może być własnością szkoły a po tym jak uczeń skończy szkołę dostanie go za darmo i może wtedy będzie o niego dbał.

Odpowiedz

22. ~Piotrek
0

2011-02-12 09:17:13

@ 22 - co taiemu dziecku po laptopie jak nie ma dostepu do internetu?? Najlepiej przeznaczyc ta kase na rozbudowę infrastruktury (komórkowe "białe plamy" i szerokopasmowy internet w każdej wiosce) a nie wydawac na jednorazowa akcje aby dziecaki miały na czym grać :P

Odpowiedz

21. ~
0

2011-02-12 02:37:36

A nie lepiej przeznaczyć tej kasy dla bezrobotnych na kursy, szkolenia i dotacje do nowych firm ? Wtedy taka osoba sama kupi dziecku laptopa, a i PKB się zwiększy... Trochę ekonomii poczytajcie ludzie z PO, PiS, SLD i PSL, bo takie myślenie to wstecznictwo rozwojowe.

Odpowiedz

20. a_lex
1

2011-02-11 22:03:24

# 7 i 19 - widzę, że to środki budzą duże zainteresowanie, skoro wiedza o tym jest tak powszechna. Ale wcale bym się nie zdziwił gdyby przed wyborami jednak pieniądze się pojawiły ;) - wtedy to może nawet każdemu bezrobotnemu dadzą laptopa.

Odpowiedz

19. ~
1

2011-02-11 21:51:47

do 7: nie o 2/3 a raczej o 3/4, dokładnie środki na aktywizację bezrobotnych obcięto do wysokości 24% zeszłorocznego poziomu. Z tych samych środków korzysta się także w celu uruchomienia własnej działalności gospodarczej. Więc o spadku bezrobocia można zapomnieć. Natomiast dzieci dostana komputery, wyuczą się (lub nie) i zwieją z kraju bo zauważą że tu nie ma perspektyw. Podsumowując zgadzam się z większością przedpiszców. Tu jednoznacznie chodzi o jakiś krótkotrwały zysk dla notabli i oczywiście dla producentów bo ktoś musi ten sprzęt stworzyć.

Odpowiedz

18. ~Rafał
0

2011-02-11 19:23:05

niech MI autostrady buduje a nie laptopy przed wyborami rozdaje! banda POpaprańców

Odpowiedz

17. TomekO
0

2011-02-11 18:05:32

Jeżeli ten laptop ma zastąpić podręczniki to jestem za. Rodzice mniej wydadzą, dzieci nie będą musiały dźwigać ciężarów. Tylko co roku kupujemy pierwszoklasistom laptopa. Dostęp do mnóstwa aktualnych treści byłby nieoceniony. Tylko w pierwszej kolejności wypadałoby e-booki zrobić zamieniające papierowe wersje. Rozbudować o treści multimedialne, linki do artykułów rozszerzających wiedzę, gry edukacyjne itp. Dla mnie tak powinna wyglądać przyszłość. Wątpię żeby z czymś takim zdążyli. Pewnie to kiełbasa wyborcza i tyle.

Odpowiedz

16. ~romans
0

2011-02-11 17:07:41

a ja mysle ze to dobry pomysł, moja cora ma akurat 7 lat i komp by sie jej przydał bo sam muszę jej swoj ciagle odstepowac ;)

Odpowiedz

0

2011-02-11 16:13:24

Teraz na sucho ile taki komputer wytrzyma 3-4 lata? i na złom... Myślę, że zamiast 7 latkom to raczej 18 latkom już pisze dlaczego; studia komputer- internet potrzebny na każdym kroku, pisma, i część formalności już można zrobić przez internet jeżeli dodamy do tego podpis elektroniczny mamy dobrą opcję, zarządzanie "Me I" natomiast jeżeli chodzi o trzy miliardy przeznaczyłbym na rozbudowę infrastruktury drogowo-przemysłowej i ściągnięcie firm z zachodu lub "Żółtych" :D. Zmniejszy to do minimum bezrobocie; zwiększy wpływy do budżetu (załata w końcu dziurę i zahamuje inflację) ok koniec to nie forum o tym :)

Odpowiedz

0

2011-02-11 16:08:49

@13 tak Mikke od razu by dał każdemu Ipod-a celem informatyzacji państwa-90 000 urzędników na bruk bo wszystko przez internet:)

Odpowiedz

13. ~
-1

2011-02-11 15:18:02

no taką władze sami wybraliscie. ja zawsze za Korwinem Mikke.

Odpowiedz

12. ~dozór
0

2011-02-11 15:10:03

Coś lepszego można by nawet dzieciom kupić, ale z drugiej strony nadal w szkołach jest tak, że na informatyce dzieciaki palcem tknąć komputera nie mogą, więc jest i druga strona medalu.

Odpowiedz