DAJ CYNK

Krótsza asymetria dla P4

09.11.2010

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 14579

Ważne 0

0

Szykuje się zmiana w stawkach MTR i asymetrii dla nowych operatorów. UKE opublikował właśnie swoje stanowisko na ten temat, które jest wynikiem konsultacji branżowych.

Szykuje się zmiana w stawkach MTR i asymetrii dla nowych operatorów. UKE opublikował właśnie swoje stanowisko na ten temat, które jest wynikiem konsultacji branżowych.

Asymetria dla P4 będzie wynosiła:
1. stycznia 2011 roku - 94%,
1. lipca 2011 roku - 79%,
1. stycznia 2012 roku - 63%,
1. lipca 2012 roku - 47%,
1. stycznia 2013 roku - brak asymetrii.

Pierwotne plany UKE zakładały asymetrię dla P4 dłuższą o rok, o czym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości. Nie zgodziła się jednak na to Komisja Europejska.

Asymetryczne stawki dla CenterNetu, Mobylandu i Sferii będą wynosiły odpowiednio:
1. lipca 2011 roku - 0,28 zł,
1. stycznia 2012 roku - 0,18 zł,
1. lipca 2012 roku - 0,14 zł,
1. stycznia 2013 roku - 0,137 zł,
1. lipca 2013 roku - brak asymetrii.

Asymetria dla Cyfrowego Polsatu zniknie już 1. lipca przyszłego roku. Stawka MTR dla CP będzie ustalona na takim samym poziomie, jak MTR dla operatora sieci, na której działa CP.

Tabelka z pełną listą operatorów i przewidzianą dla nich asymetrią:



Wszyscy europejscy operatorzy komórkowi, którzy w dniu 1. stycznia 2013 roku prowadzili działalność dłużej niż 4 lata, zobowiązani będą do kalkulowania kosztów zakańczania połączeń w swoich sieciach w oparciu o wyniki modelu FL-LRIC (ang. bottom-up Forward Looking Long Run Incremental Costs). Tak będzie także w Polsce. Jednocześnie Komisja Europejska prognozuje, że stawka MTR powinna kształtować się na poziomie od 1,5 do 3 eurocentów za minutę, czyli od około 0,06 zł do 0,12 zł.

Zobacz: stanowisko UKE dotyczące asymetrii (plik .pdf; 67 kB).

Źródło tekstu: UKE, wł

Komentarze
Zaloguj się
44. ~empek
0

2011-01-12 10:18:58

Jesli ktos z was mówi że operatorzy do play nie płacą więcej to zeobaczcie stawiki MTR-u dzieciaczki

Odpowiedz

43. ~nigdy więcej pOręcz
0

2010-11-17 23:07:59

ktoś umie przetłumaczyć ..FL-LRIC (ang. bottom-up Forward Looking Long Run Incremental Costs).. z anglikańskiego na ludzki język.

Odpowiedz

42. ~cadi''''ka
0

2010-11-13 01:04:22

41 cd - w takiej sytuacji? składał w tej sprawie ponad 30 dni temu reklamacje i żadnej odp. w związku z czym nie jest za miło nastawiony do tej sieci, ale czy w tej sytuacji może bez kosztów zrezygnować i zachować sprzęt? zgodnie z prawem telekomunikacyjnym chyba powinien mieć rozpatrzoną pozytywnie sprawę w sytuacji jak nie otrzymał odp. w ciągu 30 dni,ale dalej ma nieaktywny nr:/. można w takiej sytuacji interweniować w UKE? to coś pomoże?

Odpowiedz

41. ~cadi''''ka
0

2010-11-13 01:01:36

40 cd - znajomy ponad miesiąc temu wziął abo i umowę z PS3 - sprzęt dostał ale do tej pory karta nie działa,a najlepsze jest to że w play nie mieli jego umowy (podpisywał w Łodzi w Manufakturze) - musiał przynosić im skan umowy. swoją drogą zna się ktoś na interpretacji prawnej

Odpowiedz

40. ~cad''''ka
0

2010-11-13 00:59:14

@38 a jak będzie brak asymetrii to stawki nie zrównają się między operatorami? ciekawe co wtedy zrobi play, pewnie będzie miał odpowiednią bazę klientów żeby się utrzymać, ale ciekawe czy będzie dalej prowadził takie agresywne promocje? z tą firmą byłoby ok, gdyby nie obsługa...

Odpowiedz

39. ~...
0

2010-11-10 12:12:23

@27thonka A powiedz mi jak odróżnić które pieniądze są za asymetrię a ktore z kredytu, skoro i tak za wszystko płaci Play? Ta sama kieszeń.

Odpowiedz

38. san-mb
0

2010-11-10 12:06:26

P4 i tak wyjdzie na swoje bo jak dotąd W3 w swoich ofertach jest droższa.

Odpowiedz

37. uzer
0

2010-11-10 08:47:32

34@ To znaczy tyle, że płaci się za przychodzące i wychodzące rozmowy.

Odpowiedz

35. ~
0

2010-11-10 00:08:58

MTR = 0 PLN Kiedy?

Odpowiedz

34. PLAY
-1

2010-11-09 23:41:37

Co to znaczy "brak asymetrii" ? Za darmo rozmowy?

Odpowiedz

32. ~znawca
0

2010-11-09 21:58:41

@30. Faktycznie trochę omyliłem. Do końca 2010 roku to UKE miało jedynie opracować strategię kosztowego wyznacza MTR opartego na metodologii bottom-up (FL-LRIC). http://telepolis.pl/news.php?id=16956

Odpowiedz

30. ~masaka
0

2010-11-09 20:12:58

ciekaw jestem ilu "ekspertów" pokusilo sie o przeczytanie informacji na stronach UKE. Pierdzielicie o detalu - ktory swoja droga a tu mamy stanowisko dotyczace hurtu. 2011 LRIC ;p CHYBA Z PALACA :) Kolefo tutaj chodzi o PURE LRIC - czyli inkrementalne koszty - to jest dopiero do wprowadzenia w 2013 a moze nawet pozniej ...

Odpowiedz

29. ~pino inowroclaw
0

2010-11-09 20:02:35

juz powinna byc rowna stawka mtr

Odpowiedz

28. ~
0

2010-11-09 19:50:50

Ciekawe czy wielka trójca tak samo będzie obniżała połączenia do Play? Czy może chciwość jak zwykle zwycięży.

Odpowiedz

27. thonka
0

2010-11-09 19:28:29

@24 oficjalnie zeby wyrownac mniejszy ruch do danej, nowej sieci i moc inwestowac w infrastrukture tak, by ten ruch zwiekszac. czy tak robiono - w moim odczuciu nie, sam prezes play chwalil sie, ze przychody z asymetrii z ktoregos/ychs Q2007 pozwalaly pokryc w calosci roaming plusa.

Odpowiedz