DAJ CYNK

Krakowski Silvair pierwszym dostawcą oprogramowania Bluetooth Mesh

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4535

Bluetooth Mesh to nowy standard komunikacji bezprzewodowej, w którego opracowaniu ważną rolę odegrał polski startup.Bluetooth Mesh to nowy standard komunikacji bezprzewodowej, w którego opracowaniu ważną rolę odegrał polski startup.

Krakowski startup Silvair poświęcił kilka ostatnich lat na stworzenie uniwersalnej platformy inteligentnego oświetlenia. Miałaby ona umożliwić automatyczne zarządzanie i sterowanie światłem w biurowcach, sklepach i innych budynkach, dzięki czujnikom i komunikującym się ze sobą źródłom światła. W przypadku Bluetooth Mesh poszczególne elementy komunikują się bezpośrednio ze sobą, dzięki czemu nie są potrzebne dodatkowe urządzenia typu tablet, komputer lub smartfon.

Nowy standard, który został zatwierdzony w tym tygodniu, rozwiązuje problem z niekompatybilnością komunikacyjną elementów oświetlenia pochodzących od różnych producentów. Dzięki Bluetooth Mesh systemy oświetlenia oferowane przez różnych wytwórców będą się mogły komunikować ze sobą za pomocą jednego języka. Dzięki temu oraz odpowiednim czujnikom, systemy te będą mogły same dostosowywać się do pory dnia, pogody za oknem czy liczby osób w pomieszczeniu.

Przeszliśmy przez etap lamp halogenowych, fluorescencyjnych i nagle w 1993 roku Japończyk Shuji Nakamura wymyślił LED-a, który zaczyna świecić na niebiesko. Kilka lat później zaczął się trend, który można nazwać LED-yfikacją, coś jak wymiana okien na plastikowe. LED-y zaczęły tanieć, technologia stawała się coraz lepsza, pojawiło się bardzo dużo producentów rozwiązań LED-owych. To jest świetny fundament do tego, by na tym budować kolejny nurt, czyli inteligentne oświetlenie - powiedział Rafał Han, CEO firmy Silvair, w rozmowie z Business Insider.Wspomniany to użycie czujników wspomagających system oświetlenia w ten sposób, że pozwala na przykład gasić światło, gdy nikogo nie ma w danym pomieszczaniu lub obiekcie. Do sprawniejszego działania systemu potrzebna jest też odpowiednia komunikacja, bez mnóstwa skomplikowanych połączeń przewodowych. Do tego właśnie przyda się Bluetooth Mesh, który połączy źródła światła i czujniki w jedną całość.

Inteligentne oświetlenie ma pozwolić na lepszą pracę, odpoczynek i funkcjonowanie przy sztucznym oświetleniu. Firmy pokroju Silvair wchodzą w trend, w którym liczą się przede wszystkim ludzie i zapewnienie im odpowiedniego oświetlenia. Jest to ważne, ponieważ człowiek ma wewnętrzny zegar, który jest dostosowany do cyklu dnia, wschodów, zachodów Słońca, wpływając jednocześnie na to, jak się czujemy i jak jesteśmy wydajni. Tymczasem dziś wchodzimy do jakiegoś budynku czy biura, włączamy światło i od rana do wieczora jest ono takie samo. Odczuwamy dysonans pomiędzy tym, co jest na zewnątrz a sztucznym światłem - wyjaśniał Rafał Han.

Silvair chce uzyskać wysoką pozycję w branży oświetleniowej, a ma mu w tym pomóc fakt, że został pierwszym na świecie dostawcą oprogramowania Bluetooth Mesh, a także inwestorzy, którzy wróżą startupowi świetlaną przyszłość - w listopadzie 2016 roku Silvair otrzymał od nich 12 milionów dolarów na rozwój. Krakowska firma zamierza też powalczyć o inwestorów giełdowych.

Bluetooth Mesh to standard, który jest w stanie wesprzeć nie tylko inteligentne oświetlenie, ale też inne rozwiązania, na przykład technologię ubieralną. Bazuje on na modułach low-energy, czyli takich, które potrzebują małych ilości energii do wymiany danych. Przy komunikacji Bluetooth Mesh nie są potrzebne moduły pośrednie, czyli różnego rodzaju bramki, czy routery, dzięki czemu idealnie się nadaje do łączenia ze sobą urządzeń w ramach Internetu rzeczy. Szybkość przesyłania danych wynosi około 1 Mbps, co nie jest wartością dużą, ale przy odpowiednim wykorzystaniu jest wystarczająca.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Silvair

Źródło tekstu: Business Insider, wł

Przewiń w dół do następnego wpisu