DAJ CYNK

Kraje azjatyckie rozpoczęły pracę nad telefonią 4G

Dodane przez: sirmark

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 1283

Europa czeka na upowszechnienie się usług telefonii trzeciej generacji, a największe azjatyckie gospodarki przygotowują się już do stworzenia telefonii 4G

Europa czeka na upowszechnienie się usług telefonii trzeciej generacji, a największe azjatyckie gospodarki przygotowują się już do stworzenia telefonii 4G

Chiny, Japonia i Korea Południowa zapowiedziały połączenie sił w celu opracowania protokołu komunikacyjnego, który posłuży do transmisji danych multimedialnych w telefonii 4G. Jak doniósł w poniedziałek japoński dziennik "Nihon Keizai Shimbun" w najbliższych tygodniach rozpoczną się regularne spotkania ekspertów z tych trzech krajów, których celem będzie nawiązanie współpracy badawczej i naukowej. Oficjalne międzynarodowe porozumienie pomiędzy ministrami telekomunikacji Chin, Japonii i Korei Południowej ma zostać podpisane w lipcu.

Kraje, które jako pierwsze opracują standardy komunikacji, a następnie wprowadzą je do powszechnego użytku, mogą uzyskać przewagę konkurencyjną nad operatorami z innych państw. Przede wszystkim jednak opracowany przez nich protokół ma największe szanse stać się światowym standardem. Tym bardziej, że ponad 30 proc. wszystkich abonentów sieci komórkowych na świecie mieszka w Chinach, Japonii i Korei Południowej.

Jaką przewagę nad 3G ma mieć telefonia czwartej generacji? Przede wszystkim maksymalny transfer danych ma sięgać 100 megabitów na sekundę (w 3G wynosi on 2 megabity). Taka prędkość transmisji jest możliwa jedynie w warunkach idealnych - kiedy odbiornik jest unieruchomiony, a antena, w którą jest wyposażony jest wyjątkowo duża. Jak zapewniają naukowcy japońskiego operatora NTT DoCoMo, którzy w ubiegłym roku przeprowadzili udane próby transmisji 4G z wykorzystaniem satelitów telekomunikacyjnych, nowa technologia pozwala na szybką transmisję do aparatów będących w ruchu (np. w szybkich pociągach pasażerskich). Docelowo 4G ma umożliwiać transmisję wysokiej jakości sygnału telewizyjnego w czasie rzeczywistym.

Zdaniem większości specjalistów telefonia 4G zostanie wprowadzona do masowego użytku najwcześniej w 2010 r.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza

Przewiń w dół do następnego wpisu