DAJ CYNK

Koniec HTC G1, pierwszego Androida

29.07.2010

Dodane przez: anonymous

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 3

Ważne 0

0

T-Mobile USA zakończył sprzedaż pierwszego telefonu pracującego pod kontrolą systemu Google Android, modelu HTC G1. Od teraz będzie on dostępny jedynie na rynku wtórnym.

T-Mobile USA zakończył sprzedaż pierwszego telefonu pracującego pod kontrolą systemu Google Android, modelu HTC G1. Od teraz będzie on dostępny jedynie na rynku wtórnym.

Prezentacja HTC G1 miała miejsce 23. września 2008 roku w Nowym Jorku, o czym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości. Wydarzenie to odbiło się szerokim echem w całej branży, jednak większego wpływu na rynek w początkowym okresie nie miało.

Wpływ na to miało kilka błędów, które zostały popełnione w momencie premiery systemu. Pierwszym z nich była niewielka liczba urządzeń na rynku - na kolejny telefon z Androidem na pokładzie trzeba było czekać aż do wiosny kolejnego, czyli 2009 roku - był nim model HTC Magic, o czym informowaliśmy tutaj.

Drugim z błędów przy wprowadzaniu Androida na rynek była ograniczona dostępność modelu G1 - na niektórych rynkach pojawił się on ze sporym opóźnieniem. W Polsce trzeba było czekać na niego prawie pół roku, a jako pierwsza wprowadziła go sieć Era - więcej o tym pisaliśmy w tej wiadomości.

Kolejnym błędem był praktycznie brak jakiejkolwiek reklamy systemu przez jego twórcę, Google, a także aplikacji na niego tworzonych. Tym ostatnim argumentem posłużyła się firma Gameloft - jeden z największych producentów aplikacji mobilnych - która ograniczyła liczbę tworzonych przez siebie programów dla Androida. Szerzej informowaliśmy o tym tutaj.

I w końcu najciekawszy kamyczek dorzucił do ogródka Androida sam jego ojciec chrzestny, Andy Rubin. Stwierdził on, że pierwsza wersja systemu nie była w pełni gotowa i nie powinna była pojawić się tak szybko na rynku. Szerzej o tym pisaliśmy w tej wiadomości.

Po niecałych dwóch latach na rynku, Android cały czas dynamicznie rośnie w siłę i obecnie zagarnął dla siebie ponad 9% rynku smartfonów, o czym informowaliśmy m.in. tutaj. Wszystko to dzięki bardzo dobrej sprzedaży - każdego dnia nabywców znajduje około 160 tys. urządzeń pracujących pod kontrolą tego systemu.

Zobacz: dane techniczne i zdjęcia telefonu w katalogu.

Źródło tekstu: phonearena, wł

Komentarze
Zaloguj się
Polecane tematy