DAJ CYNK

Komunikacja mobilna przynosi korzyści na obszarach wiejskich i rozwijających się

30.09.2010

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 1334

Ważne 0

0

Usługi mobilne ułatwiają rozwój służby zdrowia, edukacji i małych firm - podaje Ericsson. Dzięki udostępnieniu komunikacji mobilnej w badanych krajach udaje się uratować co najmniej 6000 istnień ludzkich rocznie.

Usługi mobilne ułatwiają rozwój służby zdrowia, edukacji i małych firm - podaje Ericsson. Dzięki udostępnieniu komunikacji mobilnej w badanych krajach udaje się uratować co najmniej 6000 istnień ludzkich rocznie.

Trzy lata po rozpoczęciu projektu Wiosek Milenijnych (Millennium Villages) nowe badania przeprowadzone na obszarach objętych tym projektem przez firmę Ericsson, Instytut Ziemi oraz organizację Millennium Promise wykazały, że dzięki dostępowi do łączności bezprzewodowej znacznie się poprawiła jakość i dostępność usług medycznych i edukacyjnych na tych terenach.

Z opublikowanego ostatnio raportu wynika również, że łączność ta przynosi coraz większe korzyści małym firmom. Powoduje ona obniżenie kosztów transportu oraz zapewnia warunki niezbędne dla powstawania bardzo małych firm, a w tym łatwy dostęp do informacji cenowych i rynkowych.

Wyniki monitoringu i badań oceniających przeprowadzonych w Ghanie, Nigerii, Kenii i Tanzanii wykazały, że wprowadzenie sieci telefonii komórkowej może wpłynąć na rozwój socjoekonomiczny poszczególnych osób i całych wiosek na obszarach oddalonych od cywilizacji.

Wniosek ten jest zgodny z rezultatami różnych innych badań, z których wynika, że w krajach rozwijających się wzrost wskaźnika penetracji telefonii komórkowej o 10% powoduje zwiększenie produktu krajowego brutto (PKB) o 1,2%.

Dzięki telefonom komórkowym oraz bezpłatnemu numerowi telefonu do służb medycznych pracownicy tych służb mogą ratować ludziom życie. W krajach objętych badaniami umożliwia to uratowanie życia nawet 6 tys. osób rocznie.

W kontekście transportu respondenci odnotowywali średnio oszczędności rzędu 5 dolarów na wyjazd, mogąc zadzwonić zamiast jechać do lekarza. Różnica ta jest szczególnie ważna z uwagi na fakt, że dzienne dochody ludności na tych terenach wynoszą mniej niż 1 dolar.

Do usług najbardziej poszukiwanych przez użytkowników telefonów komórkowych na obszarach wiejskich w tym kraju należą: usługi udostępniania informacji rolniczych (40%), usługi rozrywkowe (16%), takie jak udostępnianie muzyki, oraz usługi finansowe (8%), takie jak mobilne przekazy i płatności. Piąte miejsce w rankingu ważności zajęły aplikacje medyczne.

Obecnie na świecie istnieje 5 mld abonamentów na telefonii komórkowej. Z tego 450 mln w Afryce, co stanowi 43% populacji Afryki. Na terenie Afryki subsaharyjskiej wskaźnik penetracji wynosi 42%, co oznacza 297 mln abonamentów. Analitycy szacują, że do 2013 roku penetracja sieci telefonii komórkowej na tym terenie wzrośnie do 65%.

Źródło tekstu: Ericsson

Komentarze
Zaloguj się
1. ~mirekb
0

2010-09-30 19:06:07

lubie raporty ericssona.wiedzą dzie jest kasa i mają dobre podstawy.nie są tani ale siec mają git

Odpowiedz