DAJ CYNK

Komórka zastąpi CB Radio?

21.08.2008

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 13323

Ważne 0

0

Komórka wyparła CB Radio z samochodu już w latach 90-tych. Ostatnio zaobserwować można ponowny wzrost jego popularności, jednak w innym zastosowaniu - jako legalny antyradar. Jak się okazuje, i w tej dziedzinie komórka nie jest gorsza.

Komórka wyparła CB Radio z samochodu już w latach 90-tych. Ostatnio zaobserwować można ponowny wzrost jego popularności, jednak w innym zastosowaniu - jako legalny antyradar. Jak się okazuje, i w tej dziedzinie komórka nie jest gorsza.

SpeedAlarm, bezpłatny program na telefony komórkowe, zapewnia łączność z innymi kierowcami w drodze i precyzyjnie ostrzega o zbliżaniu się do "suszarki" lub fotoradaru.

Działanie programu SpeedAlarm, opiera się na dostępnym w każdym telefonie komórkowym połączeniu internetowym oraz technologii GPS. Kierowca, mijając patrol policji lub niebezpieczne miejsce, kilkoma klawiszami telefonu wysyła zgłoszenie, które rozsyłane jest do wszystkich kierowców w okolicy. Wiarygodność zgłoszeń jest automatycznie weryfikowana, aby uniknąć fałszywych alarmów.

W ten sposób kierowcy na bieżąco dowiadują się o chwilowych zagrożeniach, które nagle pojawiają się na drodze np. o "suszarkach" lub wypadkach. Dodatkowo baza danych SpeedAlarm pamięta pozycje stacjonarnych fotoradarów oraz niebezpiecznych miejsc w Polsce. Dzięki stałemu połączeniu internetowemu nie trzeba tych informacji ręcznie aktualizować i wgrywać do telefonu komórkowego. Dzieje się to samoczynnie w trakcie pracy programu.

O zbliżaniu się do radaru program ostrzega na kilkaset metrów wcześniej sygnałem dźwiękowym, podając jednocześnie kierunek i odległość do niego na wyświetlaczu telefonu.

Pomysł wziął się z faktu, że ponad 15 mln kierowców w Polsce posiada telefon komórkowy. SpeedAlarm pozwala połączyć telefony wszystkich kierowców w potężny system wzajemnego ostrzegania. SpeedAlarm jest bezpłatny. Jego twórcy zastrzegają sobie jednak możliwość wyświetlania w programie reklam.

Do pracy program wymaga jedynie telefonu komórkowego oraz odbiornika GPS. Telefony, które nie mają wbudowanego GPS, mogą współpracować z zewnętrznym modułem, podłączanym do telefonu przy pomocy łącza radiowego Bluetooth.

Źródło tekstu: SpeedAlarm

Komentarze
Zaloguj się
38. ~SEEBEE.pl
0

2012-09-25 17:27:04

Polecam przetestować nową aplikację na Androida o nazwie SEEBEE. To jest rozwiązanie przyszłości - CB radio XXI wieku!

Odpowiedz

37. ~ja testuje
0

2011-08-28 23:13:34

a ja tesutje navatar - promuja to jako mobilne cb radio na komorke, mozna gadac glosowo jak na cb, sa suszarki, miski, korki oraz podobnie jak naviexpert nawiguje. W navi expert trzeba placic za nawigacje a w navatarze jest za free. W sumie to niezle sie u nas zaglebie pojawilo róznych pomagaczy dla kierowcy - janosiki, speedalarmy a teraz navatar.

Odpowiedz

36. elowel
0

2008-08-25 12:09:22

dobrze że jest sygnał o tym programie - kto nie gra ten nie wygrywa (dzięki LuiN:) - nie wszystkie próby muszą zakończyc się sukcesem, ale może z czasem zwiększy się jakość tej usługi prawie darmowej. #30: moje ITT z anteną krótką kupiłem za 300zł, wytrzymało 160kmh na czeskiej betonowej "terkoczącej" betonowej autostradzie, łączność na marne kilka km wystarcza mi (w LOCALu, a DX ok.10km lecz jakość taka sobie). Zakath - pozdrawiam znawcę tematu - ciepłych nóżek i zimnego kapselka (bez fajery!)

Odpowiedz

35. ~xxx
0

2008-08-23 17:43:37

też przetestowałem i lipa: owszem pokazało mi fotoradarki stacjonarne ale rozbiezność wynosiła nawet do 100metrów ;/ pozatym pokazuje fotoradar po innej stronie niż jest rzeczywisćie i ogólnie dużo błędów.. a jeśli chodzi o gprs to faktycznie grosze wychodzi :D dobre dla telefonów z java, na symbiana lepiej wgrać navi.. a cb.. cóż.. SpeedAlarm, moze być jedynie dodatkiem do CB...

Odpowiedz

34. 3DroN
0

2008-08-23 16:00:08

Jezdzilem dzis z tym po Kr ale nic ciekawego nie pokazalo ... Zglosilem nawet pare punktow a w drodze powrotnej mnie nie ostrzeglo ;) Wiec troche lipa

Odpowiedz

33. ~efka
0

2008-08-23 11:52:11

NIC NIE JEST w stanie zastąpić CB. Nawet tu a co dopiero na www.cibipolis....

Odpowiedz

32. Zakath
0

2008-08-22 22:44:44

@ Jozin z Bazin - jeżeli jesteś w stanie standardową antenę FM zastąpić np. aktywną wewnętrzną (montowaną na szybie), to w miejsce oryginalnej można wstawić np. Presidenta Vermont lub Sirio Tajfun (koszt ok. 90-130zł), a jeżeli konieczny jest FM na dachu, to wtedy Sirio Triflex (CB/FM/GSM), ale to już kosztuje ok 200zł. Dla chcącego nic trudnego.

Odpowiedz

31. ~M. G.
0

2008-08-22 17:14:02

"w każdym telefonie komórkowym połączeniu internetowym oraz technologii GPS" Nawet nie wiedziałem, że w moim siemensie C72 też jest GPS tylko niech teraz ktoś mi powie jak go włączyć. To takie ogólnienie jak z tą telegazetą, niby mam pilot do telewizora ale nie mam telegazety, a przecież "kto ma pilot ten ma telegazetę".

Odpowiedz

2008-08-22 16:49:37

27* Tutaj nie jest istotne kogo stac a kogo nie. Bo nikogo nie jest stac zeby przeplacac. Za 500zl mamy cb sredniej klasy z antena krotka nie 1,5m. A jesli ktos ma GPS to ma w nim zapewne foto i wideo radary jaki informacje o mozliwosci spotkania suszarek czy tez innych krokodyli. Wiec po co taki program? Zupelnie nie przydatny!!! Jesl juz mowa o kilkudziesieciu groszach to uzywajac go 30 dni w miesiacu juz to nie bedzie kilkadziesiat groszy. Kwote ta mozna spewnoscia przeznaczyc na cos przyjemniejszego. GPS jak najbardziej tak CB oczywiscie tak ale takim bzdurnym aplikacjom NIE!!! UZYWANIE TELEFONU podczas jazdy jest zabronione. Wykonywanie polaczen.

Odpowiedz

29. ~Manu
0

2008-08-22 15:59:18

W plusie od 2 lat jest usługa CBFon, oparta na Push to talk. Niestety mała reklama oraz ograniczona popularność usługi PTT spowodowały że się nie przyjęła.

Odpowiedz

28. ~Jozin z Bazin
0

2008-08-22 14:35:26

..ciekawe ciekawe, tylko ciekawe ile program nas wykosztuje :P , osobiście już bym dawno miał CB, ale nie potrafię strawić tej 1,5m anteny na dachu, czy to musi być aż takie wielkie ?, a najlepiej jakby można je było podłączyć do anteny z radia :P

Odpowiedz

27. Marek-KRK
0

2008-08-22 12:20:53

24* Telefony z GPS i dostępem do www (mobilne kompy) z założenia nie są przeznaczone dla tych, których nie stać na zapłacenie kikudziesięciu groszy za cały dzień transmisji przez SpeedAlarm.

Odpowiedz

26. Marek-KRK
0

2008-08-22 12:12:12

25* Pobiera niewiele, to zależy od przebiegu, ale jazda kilkanaście km odpowiada wyciąga kilanaście lub kilkadziesiąt kB. Z Krakowa do Warszawki wychodzi koszt ~ 30-60 groszy. Z pakietu kilka razy taniej, a przy stałym dostępie "zero".

Odpowiedz

25. owp
0

2008-08-22 11:36:18

Ciekawe ile pobiera kB na godzinę...

Odpowiedz

2008-08-22 10:49:24

Co to za reklama ? Marek ? Ludzie tutaj potrafia wyciagnac wnioski. I ten program napewno nie zdobedzie rynku. Niby darmowy a jednak platny non stop aktywny internet.

Odpowiedz