DAJ CYNK

Komercyjna sieć LTE bez komercyjnych terminali

07.09.2010

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 3

Ważne 0

0

CenterNet i Mobyland poinformowali dziś o komercyjnym uruchomieniu sieci LTE na częstotliwości 1800 MHz. Docelowo wszystkie stacje GSM należące do obu operatorów powinny do końca listopada zostać zmigrowane do LTE.

CenterNet i Mobyland poinformowali dziś o komercyjnym uruchomieniu sieci LTE na częstotliwości 1800 MHz. Docelowo wszystkie stacje GSM należące do obu operatorów powinny do końca listopada zostać zmigrowane do LTE.

Operatorzy chwalą się, że jest to pierwsza komercyjna sieć LTE w Polsce, trzecia w Europie i czwarta na świecie, a także pierwsza komercyjna sieć LTE 1800 MHz na świecie.

W końcu to mamy. Zajmowaliśmy się tym od ponad pół roku -powiedział Adam Kuriański, prezes CenterNetu i członek zarządu Mobylandu.

Podczas prezentacji działania sieci udało się uzyskać prędkości około 145 Mb/s w stronę do klienta i 48 Mb/s od niego.

Obaj operatorzy mają aktualnie 3 pozwolenia na stacje LTE, jednak w UKE leżą już wnioski o wydanie kolejnych 352. Koszt migracji z GSM do LTE oceniony został na poniżej tysiąca euro na stację, co obejmuje koszt aktualizacji oprogramowania i dołożenia jednej karty sygnałowej.

Do każdej stacji doprowadzone jest łącze o przepustowości nie mniejszej niż 300 Mb/s. Docelowo ma to być 1 Gb/s, co ma umożliwić doprowadzenie światłowodów do co najmniej 60% stacji do końca roku.

Do końca roku operatorzy mają mieć działających 700 stacji bazowych LTE, co ma zapewnić zasięg sieci dla około 7 mln Polaków. Do końca przyszłego roku ma to być 2 tys. stacji bazowych. Z szacunków CenterNetu i Mobylandu wynika, że zakładając dostępność 10 MHz pasma (obaj operatorzy mają razem prawie 20 MHz na 1800 MHz), aby pokryć 61% kraju i 75% populacji z gwarancją transmisji na poziomie co najmniej 300 kb/s w stronę do klienta i 64 kb/s od niego, potrzeba 3350 stacji na 900 MHz, około 10 tys. na 1800 MHz lub niecałych 20 tys. na 2,6 GHz.

Choć w tym momencie nie ma jeszcze na rynku dostępnych komercyjnie modemów dla LTE na 1800 MHz, to mają takie pojawić się do końca roku - w tym samym czasie, co pierwsi klienci w sieci CenterNetu i Mobylandu. Obie firmy będą pozycjonować się na rynku podobnie jak Aero2 - jako operator hurtowy. Jak dodał prezes Kuriański, trwają rozmowy z 2-3 podmiotami zainteresowanymi świadczeniem usług szybkiego, mobilnego dostępu do Internetu swoim klientom i wydaje się, że przynajmniej jeden z nich komercyjnie wystartuje z usługami. Choć nie zostało to powiedziane, to można się domyślać, że chodzi o Cyfrowy Polsat.

Źródło tekstu: wł

Komentarze
Zaloguj się