DAJ CYNK

Kolejny operator ma problemy z budową stacji

10.09.2007

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 2588

Ważne 0

0

Clearwire, amerykańska firma telekomunikacyjna, która jakiś czas temu odkupiła od spółki E-Internets pozwolenie na korzystanie z technologii WiMAX w paśmie 3,6-3,8 GHz, zakończyła ubiegły rok stratą netto w wysokości 9‚6 mln zł. Komercyjny start usług spóźnia się już około pół roku. Szefowie spółki nie przewidzieli‚ jak trudno w Polsce lokować nadajniki radiowe - pisze Rzeczpospolita.

Clearwire, amerykańska firma telekomunikacyjna, która jakiś czas temu odkupiła od spółki E-Internets pozwolenie na korzystanie z technologii WiMAX w paśmie 3,6-3,8 GHz, zakończyła ubiegły rok stratą netto w wysokości 9‚6 mln zł. Komercyjny start usług spóźnia się już około pół roku. Szefowie spółki nie przewidzieli‚ jak trudno w Polsce lokować nadajniki radiowe - pisze Rzeczpospolita.

Do tej pory Clearwire wybudował infrastrukturę w sześciu miastach Polski (Warszawa‚ Gdańsk‚ Poznań‚ Wrocław‚ Katowice‚ Kraków)‚ ale nie zakończył formalnej procedury oddawania jej do użytku ani testów sieci.

Wyniki koncernu na poziomie globalnym nie są lepsze niż polskiej spółki‚ bo Clearwire wszędzie dopiero inwestuje i napotyka silną konkurencję. W pierwszym półroczu miał 65 mln dolarów przychodu i 210 mln dolarów straty netto. Operator obsługuje około 300 tys. abonentów.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita

Komentarze
Zaloguj się
22. ~radziu
0

2007-09-15 01:04:35

Witamy w polsce ;] u nas zawsze wszystko i szybko ;]

Odpowiedz

21. ~z
0

2007-09-11 16:32:38

> 14 & 15. Muszę Ciebie zmartwić, otóż nie palę (chyba, że jako bierny palacz co się zdarza), nie piję nałogowo tylko okazyjnie a o dragach to słyszę tylko w TV. Piszesz o nadajniku radiowym stacji radiowej, który ma niewspółmiernie większą MOC a nie częstotliwość (szczególnie Polskie Radio - duży zasięg). Zasięg ten przy tej samej wypromieniowanej mocy zmniejsza się z każdym kilometrem a także i również propagacja zależy od warunków atmosferycznych, sztucznych i naturalnych przeszkód. Mi nie chodzi o komórkę o mocy ok. 2 W ale o nadajniki i pasmo mikrofalowe rzędu GHz na którym to pracują sieci komórkowe. Stacji jest ok. 17000 tylko w Polsce i mają sumarycznie dużą moc (tak samo jak nie przymierzając ok. 2.5 mld działających komórek) tyle, że rozsianych po całym świecie. Nie wiem czy chciałbyś mieszkać koło nadajnika o mocy setek kW bo ja nie. Więc absolutnie nie twierdzę, że to odbiornik radiowy szkodzi - nigdzie tak nie napisałem a szkodzi nadajnik. Jak będziesz miał okazję tak jak ja zrobić eksperyment w jednostce radarowej i wystawić przy pracującym radarze świetlówkę, która oczywiście się dość mocno zajarzy a to tylko świetlówka a nie mózg, więc nie może nie szkodzić po prostu. Oczywiście stacje radarowe działają z dużo większą mocą niż nadajniki komórkowe ale swoje robi z kolei ich ilość czyli nasycenie PEM w "powietrzu". Nie twierdzę, że promieniowanie EM jest całkowicie szkodliwe jak i nie uważam również, że jest w ogóle nieszkodliwe. Pozdrawiam!

Odpowiedz

20. wlo
0

2007-09-11 15:16:54

Tak - w Dzienniku Ustaw z 31 sierpnia 2007 r. Nr 158 poz. 1105. W życie wchodzi z dniem ogłoszenia. Więc już obowiązuje prawie 2 tygodnie ;-)

Odpowiedz

19. wlo
0

2007-09-11 15:14:45

Chociaż zdaje mi się - rozmawiałem w innej sprawie ale dotyczącej decyzji "środowiskowej" przed chwilą, że już wszła w życie ta zmiana... Zaraz sprawdzę nawet ;-)

Odpowiedz

18. wlo
0

2007-09-11 12:40:19

Zresztą instrukcje są dla lamerów. A brak instrukcji, przyczynkiem do zaskarżenia (z byle powodu) producenta ;-) Świetnie! Tak trzymać ;-)

Odpowiedz

17. wlo
0

2007-09-11 12:38:43

Ja zapytam - czy czytacie w instrukcjach jak należy trzymać telefon, żeby nie "blokaować" anteny i nie zwiększać niepotrzebnie mocy nadajnika w telefonie? Sam sobie odpowiem... Po co? Przecież każdy wie jak się trzyma telefon... Ciekawe, że większość trzyma źle - niezgodnie z zaleceniami producentów ;-) No ale to pikuś przy lokalizacji BTS-a... Kto by się przejmował?

Odpowiedz

16. wlo
0

2007-09-11 12:35:38

~dt - a to nie ustawa tylko rozporządzenie a właściwie rozporządzenie zmieniające obowiązujęce, określające rodzaje przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko ;-) I nie to blokowało. Po zmianie, po prostu w przypadku pewnych przedsięwzięć blokowanie będzie trudniejsze. Ale też możliwe. olek_skype - wszystko szkodzi. Jak wiemy od dawna stosowanie trucizny w odpowiednich dawkach leczy... Ale każdy lek zostawia po sobie mniejsze lub większe spustoszenia. Tak więc... nie przesadzajmy - po to właśnie są normy, odległości itp. żeby nie było to ponad miarę szkodliwe.

Odpowiedz

0

2007-09-11 01:03:30

No wkurzyli mnie maksymalnie:P takie pierdoły wygadywać:P:P a pewnie sami palą , piją i nie wiadomo co a przecież Alkohol i papierosy ( o dragach nie wspominając) szkodzą i to jest różnica - PEM nie szkodzi a te inne rzeczy jak cholera i jet to potwierdzone przez różne akcje:P

Odpowiedz

0

2007-09-11 00:58:35

13 - ale nie o takie rzeczy chodzi - mówimy o promieniownaniu w ogóle nie o bezsensownym i głupim wsadzaniu głowy do mikrofali -7 Gal - podam ci glupi przykład : Nadajnik Radiowy (np Polskie Radio czy coś innego ) ma o wiele wyższe częstotliwości niz te 2 Waty max nadajnik komorek - u mnie radio gra od wieczora do rana bez przerwy od ponad 11 lat - w dzień tez - więc na jakiej podstawie twierdzisz ,że jest szkodliwe ? - czuję się dobrze i nie zaobserwowałem żadnyc zmian ,poza tym jedank wejdź sobie na stronkę której podałem link w komentarzu nr 2 - i bardzo was proszę - nie siejcie paniki ,bo to jest bardzo nierozważne,a jeśli nie wierzycie to skontaktujcie się ze specem od Pol Elektromagnetycznych Aleksandrem Dackiewiczem z "Twojej Komórki" a nie siejcie Defetyzmu - fakt- nie ustalono wplywu Pola na Ludzi ,ale to nie znaczy że można takie glupoty gadać,że Rak, zagotowanie płynów ustrojowych i innych bzdur na ten temat :P

Odpowiedz

13. ~z
0

2007-09-10 23:04:05

> 2. Ktokolwiek uważa, że promieniowanie mikrofalowe jest nieszkodliwe to mam propozycję zakładu. Założę się z ochotnikiem o to czy wsadzi głowę do mikrofalówki i nastawi kilkuminutowy program. Wygraną kwotę w tym konkursie mogę przekazać w spadku rodzinie lub wybranej przez ochotnika osobie, mi to obojętne :) Zatrudnię też sprzątaczkę o stalowych nerwach do sprzątania po eksperymencie ;)

Odpowiedz

12. ~dt
0

2007-09-10 21:11:41

@wlo chodzi mi o to co bylo w newsie jakis czas temu odnosnie wplywu na srodowisko przez co blokuje sie takie inwestycje.

Odpowiedz

11. ~berdys
0

2007-09-10 19:32:13

tomekO*malo tego ze slabo rowijany, ale stosunkowo drogi-patrz na www.telbeskid.com.pl... wreszcie mam swojego hosta xD

Odpowiedz

10. TomekO
0

2007-09-10 12:47:47

Czekam z niecierpliwością na darmowy dostęp do sieci wifi u mnie w mieście. Mam nadzieje że upowszechnienie takich technologi da kres sieci GSM. Tylko nie wiem dlaczego taki WiMax mobile jest tak słabo rozwijany. Ma lepszy zasięg ale chyba droższe są wdrożenia ? Operatorzy komórkowi nie inwestują w to bo pewnie to jest dla nich zagrożenie ? a inwestycje w GSM, gprs,edge czy umts się jeszcze nie zwróciły ?

Odpowiedz

9. ~Szalony
0

2007-09-10 12:17:10

Gal- czy ty oszalałeś ? :-) Wszystko szkodzi i co zrobisz najlepiej umrzyj to już nic Ci nie zaszkodzi ...

Odpowiedz

8. wlo
0

2007-09-10 12:11:48

Z budową czy lokalizacją? Bo to znaczna różnica ;-) Jak już uda się uzyskać decyzje lokalizacyjne i pozwolenie na budowę, to raczej z budową problemów być nie powinno. ~dt - która nowa ustawa?

Odpowiedz