DAJ CYNK

Kaspersky: bezpieczeństwo sieci Wi-Fi w Polsce 2012 - na początek Trójmiasto

12.10.2012

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 1

Ważne 0

0

Kaspersky Lab Polska przedstawił pierwszy raport z serii tegorocznych badań poświęconych bezpieczeństwu sieci Wi-Fi w Polsce. W pierwszej kolejności sprawdzono Trójmiasto, które w poprzednich latach plasowało się w ścisłej czołówce pod względem zabezpieczeń stosowanych w sieciach bezprzewodowych.

Kaspersky Lab Polska przedstawił pierwszy raport z serii tegorocznych badań poświęconych bezpieczeństwu sieci Wi-Fi w Polsce. W pierwszej kolejności sprawdzono Trójmiasto, które w poprzednich latach plasowało się w ścisłej czołówce pod względem zabezpieczeń stosowanych w sieciach bezprzewodowych.Badanie w Trójmieście rozpoczęło się od Gdańska, z którego wjechano do Sopotu, a następnie do Gdyni, gdzie skanowanie zostało zakończone. Łącznie przeskanowanych zostało 10 000 sieci bezprzewodowych, a łączna długość trasy wyniosła 71 km. Jak zastrzegają analitycy, podczas przeprowadzania badania nie zostały złamane zabezpieczenia żadnej sieci. Nazwy sieci i ich dokładna lokalizacja nie zostały nigdzie ujawnione. Żadne dane przesyłane w ramach badanych sieci nie zostały zgromadzone, ani też nie były przetwarzane.

W sieciach bezprzewodowych można spotkać się z trzema różnymi rodzajami szyfrowania, oraz ich całkowitym brakiem. W ostatnim przypadku mówi się o sieci otwartej, która na ataki narażona jest w największym stopniu. Posiadacze routerów chcący uruchomić szyfrowanie, mogą się spotkać z algorytmami WEP, WPA oraz WPA2. WEP jest już przestarzały i pełen luk, przez co jego złamanie zajmuje kilkadziesiąt sekund. Obecnie nie zaleca się stosowania tego rodzaju szyfrowania. Bezpieczeństwo sieci Wi-Fi wraz z silnym hasłem zapewniają WPA oraz WPA2.

Użytkownicy niestosujący się do powyższych zaleceń narażają się na ataki ze strony osób trzecich. Z niezabezpieczonych lub słabo zabezpieczonych sieci w dość prosty sposób można wykradać dane znajdujące się np. na dyskach sieciowych, ale także przechwytywać cały ruch sieciowy. Wiąże się to z możliwością podsłuchiwania rozmów prowadzonych przy pomocy komunikatorów, odwiedzanych stron czy wpisywanych w formularzach online informacji. Inne konsekwencje to kradzież łączą internetowego. Osoby trzecie mogą korzystać otwartych sieci po to, by pobierać pliki z internetu, co właściciel odczuje jako spadek wydajności sieci, a także mogą naruszać prawo, czego konsekwencje może odczuć właściciel.Badanie przeprowadzone w Gdańsku, Sopocie i Gdyni wykazało, że większość właścicieli routerów (59,74%) zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństw związanych z nieodpowiednim zabezpieczeniem sieci bezprzewodowej i stosuje się do zaleceń ekspertów, włączając zalecane ustawienia Wi-Fi. Niemniej jednak nadal pozostaje sporo sieci, które narażone są na ataki z powodu braku szyfrowania (30,74%) lub stosowania przestarzałych jak na dzisiejsze standardy metod (9,52%). Wniosek z raportu jest prosty. Cały czas istnieje potrzeba informowania użytkowników w zakresie prawidłowego zabezpieczania sieci Wi-Fi.

Źródło tekstu: Kaspersky Lab

Komentarze
Zaloguj się