DAJ CYNK

Kablówki czeka konsolidacja, Aster pierwszym krokiem

21.10.2010

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 1

Ważne 0

0

Telewizje kablowe będą się łączyć z sieciami komórkowymi - oceniają przedstawiciele branży i inwestorzy. Wcześniej jednak kablówki powinny się skonsolidować - pisze Parkiet.

Telewizje kablowe będą się łączyć z sieciami komórkowymi - oceniają przedstawiciele branży i inwestorzy. Wcześniej jednak kablówki powinny się skonsolidować - pisze Parkiet. Tomasz Żurański, prezes Vectry, uważa, że operatora komórkowego może interesować sieć kablowa, ale dopiero z około 60-procentowym udziałem w rynku. Taki podmiot powinien pojawić się w perspektywie 3-4 lat. Nie zdradza, jaki udział dałoby Vectrze przejęcie Astera, przyznaje natomiast, że dużo korzystniejsze byłoby połączenie z Multimedia Polska. Andrzej Rogowski, prezes Multimediów, zgadza się z tą tezą.

Nie da się funkcjonować efektywnie, dobrze zarządzać na tak rozdrobnionym rynku kablowym. Nie mamy możliwości wykorzystać skali działania. Największym katalizatorem konsolidacji będzie po prostu spowolnienie rozwoju rynku - mówi Andrzej Rogowski, prezes Multimedia Polska.

Żurański pytany, czy z punktu widzenia Vectry miałaby sens konsolidacja z Multimedia Polska, mówi, że korzyści byłyby większe niż dzięki konsolidacji z Asterem.

Zgadzam się, że połączenie takich spółek jak Vectra i Multimedia wyzwoliłoby duże synergie oraz pozwoliło lepiej wykorzystać element skali. Z pewnością bilans wzajemnych korzyści, w sensie kreowanej wartości pomiędzy nami, byłby znacząco większy niż przy konsolidacji Vectry z Asterem. To jednak dywagacja teoretyczna, ponieważ żadne rozmowy na ten temat nie były i nie są prowadzone - przyznał Rogowski.

Na razie branża czeka na rozstrzygnięcie, kto ostatecznie kupi Astera. Termin składania ofert w pierwszej fazie procesu minął 19. października. Żurański nie powiedział, czy Vectra ofertę złożyła. Nie ujawnił tego też Polkomtel, który wcześniej deklarował zainteresowanie. Wiadomo, że z udziału w procesie zrezygnowały TP i Multimedia. Z kolei UPC Polska przestało udzielać na temat Astera jakichkolwiek informacji.

Żurański nie ujawnił planów wobec Astera. Zapewniał, że infrastruktura Vectry budowana w Warszawie jest bardzo nowoczesna, a to właśnie z myślą o zdobywaniu stołecznego rynku brany pod uwagę jest ten zakup - jako szybsza, choć kosztowniejsza, druga opcja. Obecnie Vectra ma a Warszwie około 30 tys. abonentów.

Źródło tekstu: Parkiet

Komentarze
Zaloguj się