DAJ CYNK

Jeszcze w tym miesiącu PTC startuje z NFC. Zaraz potem Centertel?

02.10.2012

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 11

Ważne 0

0

PTC jeszcze w październiku ruszy z długo zapowiadanym projektem usług zbliżeniowych (NFC). Stanie się to w II połowie miesiąca - pisze Puls Biznesu.

PTC jeszcze w październiku ruszy z długo zapowiadanym projektem usług zbliżeniowych (NFC). Stanie się to w II połowie miesiąca - pisze Puls Biznesu.

Przypomnijmy, że pierwotne zapowiedzi startu z usługą mówiły najpierw o końcu 2011 roku, a potem o I półroczu 2012 roku.

Banki, które na starcie będą oferowały płatności NFC dla klientów T-Mobile to Millennium, mBank, Polbank i Citi Handlowy. W projekt zaangażowany jest Mastercard, ale nie Visa.

Z biznesowego punktu widzenia na razie trudno liczyć na komercyjny sukces - mówi Ricardo Campos, dyrektor bankowości elektronicznej w Millennium.

W Polsce bardzo szybko rośnie transakcyjność kart zbliżeniowych, których na koniec czerwca w obiegu było już 11,5 mln na 39 mln wszystkich kart (w tym kredytowych). Szybko rozrasta się sieć do akceptacji transakcji zbliżeniowych, która na koniec I półrocza liczyła 77 tys. terminali (dodatkowe 10 tys. sztuk w samym II kwartale) na 283 tys. działających urządzeń.

Wiemy, jak ważna jest teraz promocja tej technologii, aby stała się powszechnym standardem, dlatego patrzymy pozytywnie na inicjatywę naszego konkurenta. Działania Orange i T-Mobile mogą "pociągnąć" NFC w Polsce. Szacujemy, że w przyszłym roku na polskim rynku będzie 0,5-1 mln telefonów umożliwiających płatności zbliżeniowe — mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska. Operator ten obecnie prowadzi testy nowej technologii (zarówno z Mastercardem jak i Visa), ale jeszcze w tym roku planuje udostępnić usługę NFC komercyjnie.

Po stronie bankowej nad płatnościami mobilnymi pracują też BZ WBK, ING Bank Śląski, Pekao i PKO BP. Ostatni bank chce się uniezależnić od pośrednictwa telekomów i przygotowuje rozwiązanie oparte na aplikacji, którą klient ściąga na telefon. Płatność odbywa się nie poprzez zbliżenie komórki do terminalu (choć jeśli smartfon ma NFC, to również), ale zdalnie — przelewem między nadawcą a odbiorcą. Nad własną wersją płatności zbliżeniowych pracuje również Visa, która jest już po testach z mBankiem, ING Bankiem Śląskim oraz BZ WBK z udziałem PTC i Centertelu.

Źródło tekstu: Puls Biznesu, wł

Komentarze
Zaloguj się