DAJ CYNK

Jest coraz taniej, ale nie dzwonimy wyraźnie więcej

12.07.2010

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4545

Ważne 0

0

Abonenci od dłuższego czasu coraz mniej dzwonią z telefonów stacjonarnych. Zdaniem firmy badawczej Audytel, podobne zjawisko ma pomału miejsce także w telefonii komórkowej - pisze Rzeczpospolita.

Abonenci od dłuższego czasu coraz mniej dzwonią z telefonów stacjonarnych. Zdaniem firmy badawczej Audytel, podobne zjawisko ma pomału miejsce także w telefonii komórkowej - pisze Rzeczpospolita.

Zdaniem Audytela, elastyczność rynku się kończy. W uproszczeniu oznacza to, że klienci operatorów nie wykorzystują całych pakietów minut, które dostają gratis. Szacunki Audytela, mówią, że użytkownicy telefonów na kartę w 2009 roku rozmawiali w miesiącu przez około 50 minut i podobny poziom ma się utrzymać do 2015 roku. Nieco lepiej wygląda sytuacja w segmencie abonamentowym, gdzie liczba minut wydzwanianych miesięcznie ma urosnąć z około 200 w 2009 roku do około 300 w roku 2015, przy czym największy wzrost ma być zauważalny w 2012 roku (roku Euro 2012).

Taka tendencja jest widoczna, dlatego Plus nieustannie rozszerza wachlarz usług dodanych, takich jak pakiety danych, mobilny Internet, serwis z muzyką Muzodajnia.pl oraz serwis z e-bookami, e-prasą i audiobookami - odpowiada Adam Suchenek, rzecznik operatora.

Średnia liczba wydzwanianych przez klientów minut nie rośnie już tak dynamicznie jak kilka lat temu. Pomimo znacznych obniżek cen za rozmowy klienci proporcjonalnie więcej nie rozmawiają - mówi Konrad Mróz z biura prasowego PTC.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita

Komentarze
Zaloguj się
42. pablo_79
0

2010-07-22 18:08:05

@40, na moje oko rzadko kto wykorzystuje całe 1000 minut w pakiecie, ale dla mnie to po prostu wykupienie usługi umożliwiającej rozmawianie bez limitu w sieci. W TT płaci się za to 6zł, czyli niska cena, jak na taki luksus. Do tej pory za 6zł można było rozmawiać np. pół godziny w pakiecie. Co do przepadalności, w TT środki przepadają dopiero w momencie, kiedy konto traci ważność na połączenia przychodzące.

Odpowiedz

41. ~Graba
0

2010-07-13 23:41:13

Kto siedzi w W3 to oszczędza i nie dzwoni dużo. Od kiedy jestem w Play i wszedł stan darmowy wydzwaniam około 650minut miesięcznie- wcześniej to było między 50 a 100minut. Play rządzi! :)

Odpowiedz

40. ~u5
0

2010-07-13 22:20:06

ile można dzwonić! :) pakiet z tysiącem minut przez mało kogo wykorzystywany, lepiej by opy skoro więcej ludzie nie dzwonią wydłużyły okres ważności konta na wychodzące w prepaid oraz brak jakiegokolwiek przepadania środków skoro już raz ktoś zapłacił za dany pakiet czy inną usługę - to powinno być traktowane jako klauzula niedozwolona.

Odpowiedz

39. ~wek
0

2010-07-13 16:38:47

To takie odkrycie Ameryki w puszkach konserwowych:)I szacowana firma musiała to obwieścić światu. dlaczego nie dzwonimy więcej, no bo ileż można. Wiecie warto rozmawiać, ale osobiście.

Odpowiedz

38. ~mp3
0

2010-07-13 16:17:40

Akurat Muzodajnia jest moim zdaniem najlepszym pomysłem od lat. Sprzedaż legalnej muzyki za dosłownie grosze jest ewenementem na rynku i pokazuje drogę którą powinien iść handel w necie - czyli legalnie i tanio!

Odpowiedz

37. ~mentos
0

2010-07-13 13:48:40

Pakiety pozwalają dzwonić do woli, jak w TT, już naprawdę nie wiem komu potrzeba więcej,hehe Żeby gadać więcej, to już trzeba być zawodowym telefonistą, mieć miłość na drugim krańcu Polski, albo ciocie w Ameryce:)

Odpowiedz

36. ~J
0

2010-07-13 13:24:20

To nie jedno koło jest przebite, tylko trzy są dobre. 60 groszy za minutę??? To jest przecież rozbój w biały dzień, nie mówiąc już o 75 groszach. Uważam, że nawet w mBanku 19 groszy, to i tak zbyt duzo, jak na nasze dochody i obecne czasy. Wiem, że zaraz odezwą się głosy z stylu "to nie instytucje charytatywne". Takie są realia. Nie możemy posiłkować się cenami w unii.

Odpowiedz

35. ~abonent
0

2010-07-13 13:10:50

Tylko jakoś drogi panie Suchenek zapomnieliście o sms i mms. W taryfach Rarka - dno, nie ma nic wliczone, a w Syberyjskich przeliczacie 1 do 3, a trzy lata temu 1 do 5, więc żenada. Zwijacie się w tym plusie

Odpowiedz

34. ~Poll
0

2010-07-13 12:12:38

@31 dokładnie to napisałem w komentarzu #25

Odpowiedz

33. forumiak
0

2010-07-13 11:59:28

Trudno oczekiwać dynamicznych wzrostów. Teraz mamy u operatorów w pre-paidach pakiety minut. Np. w Tak-taku mam 1000 minut za 6 zł, które przez 14 dni bardzo trudno jest wykorzystać. Czy można jeszcze więcej dzwonić? Wydaje mi się, że nie, nie spodziewałbym się zmian.

Odpowiedz

32. ~ZICO
0

2010-07-13 11:36:39

#13: Współczuję ci człowieku. To już jest choroba (pomijam oczywiście konieczne telefony w firmie). Przynajmniej tam korzystaj ze stacjonarki lub używaj kablowego zestawu słuchawkowego, bo naprawdę długo nie pociągniesz. Choćby nie wiem jak niską emisję pisali na aparacie to między bajki należy włożyć stwierdzenie, że pozostaje to bez wpływu na twoje zdrowie przy takim czasie rozmów. Co do ilości wydzwanianych w miesiącu minut to jest jasne, że ich ilość nie będzie wzrastała proporcjonalnie do obniżek cen. Coraz częściej korzysta się z tzw. usług dodanych, które zaczynają odgrywać coraz większe znaczenie w strukturze wydatków uzytkowników komórek.

Odpowiedz

31. rcicho
0

2010-07-13 10:53:33

Ad. Jak widać jesteś statystyczną anomalią :)

Odpowiedz

30. ~Poll
0

2010-07-13 10:31:32

@26 więc nie pasuje do tej ogólnej tendencji skoro u mnie nastapil wzrost 8krotny a tendencja jest inna, prawda?

Odpowiedz

29. rcicho
0

2010-07-13 09:48:52

Ja też rozmawiam coraz mniej (generalnie jestem mało rozmowny). Niedawno miałem abonament w Erze a w nim 140minut co miesiac plus 2000 do Ery i stacjonarnych na całą umowę. Bardzo rzadko udawało mi się to wykorzystać w całości. Z pakietu 2000 darmowych minut (schodziły dopiero po wykorzystaniu minut z abo) przez całe 2 lata wykorzystałem zaledwie 46 minuty. Obecnie jestem w Play Mixtura. Po przejsciu dostałem 100 minut damowych na 3 miesiace. Powiedziałem sobie że bede oszczednie rozmawiał aby sprawdzić na ile wystarczą. Wystarczyły na 67 dni. Tak więc przy oszczednym dzwonieniu jak dla mnie wystaczy ok 50 minut. Abonament nie dla mnie. Za to bardzo dużo korzystam z transmisji danych. Co miesiac pakiet 500mb po Play, który przedłużam pakietem 100mb po Play. Do tego pakiet na net po Plusie 100mb za 10zł. Razem daje to srednio 35zł za net. Sumarycznie ok 50-60zł miesiecznie.

Odpowiedz

28. ~
0

2010-07-13 09:48:31

@27! poruszasz bardzo ważną kwestię - ludzie starsi. Mocowałem się ze swoimi staruszkami (osoby grubo po 60) ponad 5 miesięcy aby zrezygnowali z telefonu stacjonarnego, za który przy ich ilości rozmów płacili jak za zboże, na rzecz komórki. Udało się. Zakupiłem im dwie komórki + karta PF (proszę nie odbierać mojej wypowiedzi jako reklama fioletowego operatora). Potem zachęciłem ich do tego by osoby do których dzwonią również sobie odpuścili telefon na kablu, który w polskich realiach jest co by nie mówić cholernie drogą zabawką. Udało się - stworzyli sobie "paczkę emerytów", którzy jadą na PLAYu. Jaki dajecie średni wolumen minut rozmów w skali miesiąca? 3000 minut przypada średnio na jeden telefon a to wszystko za około 30 PLN na 4 miesiące tj. 1 miesiąca gadki za friko po sieci po doładowaniu za 30 PLN a potem przez 3 miesiące za 10 PLN. Nic tylko rozmawiać.

Odpowiedz