DAJ CYNK

Jakość i płynność gry - tego online szukają kibice

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 2645

Kibice śledzący piłkarskie wydarzenia w Rosji przez Internet, także na urządzeniach mobilnych, mają obawy co do jakości i płynności oglądanych treści.Kibice śledzący piłkarskie wydarzenia w Rosji przez Internet, także na urządzeniach mobilnych, mają obawy co do jakości i płynności oglądanych treści.

Firmy Phoenix i YouGov przygotowały raport, z którego wynika, że fani spodziewają się problemów w związku z oglądaniem transmisji z piłkarskich mistrzostw świata FIFA World Cup 2018 przez Internet. Prawie 3/4 z nich przewiduje niedogodności związane z opóźnieniem, 64% użytkowników spodziewa się czasochłonnego buforowania, 42% opóźnień, natomiast jedna trzecia obawia się niskiej jakości obrazu oraz przerw w świadczeniu usług.

Zapewnienie odpowiedniego poziomu jakości i płynności obrazu milionom użytkownikom jednocześnie i bez opóźnień jest olbrzymim wyzwaniem dla dostawców treści. Obecne technologie, korzystające ze skalowalności, umożliwiają świadczenie wysoko jakościowych usług, co sprzyja wykorzystaniu potencjału platform streamingowych - powiedział Artur Słowik, Presales Engineer w polskim oddziale OVH. Duże imprezy sportowe to olbrzymie przedsięwzięcia. Ciężko jest przewidzieć "pik", podczas którego korzystający z technologii mobilnych użytkownicy postanowią obejrzeć rozgrywkę na telefonie, komputerze czy tablecie.

Aby transmisje przebiegały płynnie i z wysoką jakością obrazu, dostawcy treści muszą temu poświęcić wiele miesięcy wysiłków, opierając się w swojej pracy na danych z poprzednich imprez. Ułatwia to prognozowanie i zaplanowanie niezbędnej technologii, przesyłającej treść w jednakowej jakości oraz w niezakłócony sposób. Na przykład odnośnikiem do tegorocznego mundialu były statystki zebrane po Euro 2016. Na podstawie wniosków sprzed 2 lat oszacowano wielkość ruchu i potrzeby użytkowników.

Aby kibicowanie przez Internet mogło przebiegać bez przeszkód, transmisja meczu musi być płynna. Aby ją zapewnić, dostawcy stosują technologie, które zmieniają jakość przekazu "w locie", dostosowując go do parametrów urządzenia odbiorcy. Jeśli napotkane są jakiekolwiek przeciążenia, automatycznie obniżona zostaje jakość transmisji. Dla płynności transmisji krytyczna jest zatem architektura systemu. Rozproszona i skalowalna sprawia, że wszyscy zainteresowani mogą bez przeszkód oglądać obraz wideo w oczekiwanej jakości. Każdy dostawca powinien mieć też plan awaryjny, którego istotnym elementem są "uśpione" serwery, gotowe na przejęcie wzmożonego ruchu oraz inne lokalizacje.

Wysiłek oczywiście nie leży tylko po stronie dostawcy platformy wideo. Ważna jest też przepustowość łącza, z którego korzysta kibic. Użytkownicy końcowi, czyli wszyscy zainteresowani oglądaniem transmisji wideo, powinni upewnić się, jakiej przepustowości dostęp do sieci Internet posiadają i czy będzie on wystarczający na przykład w przypadku, gdy z jednego łącza korzysta wielu odbiorców i wszyscy będą chcieli obejrzeć mecz.

Tegoroczne święto piłki z ubiegłym Mundialem różni - pod względem odbioru transmisji - liczba urządzeń podłączonych do Internetu, dostępnych w statystycznym polskim domu. Oglądając rozgrywki, często konkurujemy ze smartfonami, tabletami i komputerem, z którego korzystają inni domownicy. W staraniach o płynność i jakość transmisji meczu my - kibice, także możemy stanowić wąskie gardło - dodał Artur Słowik.

Zobacz: Na platformie nc+ obejrzycie mecze mistrzostw świata w jakości 4K
Zobacz: Mundial w 4K także w Orange TV
Zobacz: Wszyscy abonenci Cyfrowego Polsatu mogą obejrzeć mundial na kanale TVP Sport HD

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: fifa.com

Źródło tekstu: OVH

Przewiń w dół do następnego wpisu