DAJ CYNK

Jak Netia łączy się z Internetem

07.04.2011

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 2888

Ważne 0

0

Na chwilę obecną Netia ma 3 wyjścia w świat o łącznej, potencjalnej przepustowości 120 Gb/s. Przed uruchomieniem w sieci Google Cache maksymalne wykorzystanie tych łączy wynosiło nieco ponad 65 Gb/s.

Na chwilę obecną Netia ma 3 wyjścia w świat o łącznej, potencjalnej przepustowości 120 Gb/s. Przed uruchomieniem w sieci Google Cache maksymalne wykorzystanie tych łączy wynosiło nieco ponad 65 Gb/s.

Wysoki poziom bezpieczeństwa i optymalne trasy pakietów są zapewnione dzięki rozłożeniu tego ruchu na trzech dostawców, z którymi Netia łączy się w 3 lokalizacjach (Warszawa, Jaworzno, Poznań). Z krajowymi dostawcami Internetu oraz treści operator się przez polski punkt wymiany ruchu (PL-IX) o przepustowości 20 Gb/s, wykorzystywany na poziomie ok. 12 Gb/s.

Netia ma też kilkanaście dedykowanych peeringów m.in. z sieciami metropolitalnymi i innymi operatorami o łącznej przepustowości ok. 40 Gb/s. Połączenia z największymi krajowymi operatorami oraz dostawcami treści tj. ATMAN, UPC, Onet mają przepustowość 10 Gb/s. Do tego dochodzi bezpośrednie (ostatnio znacząco rozbudowane) połączenie z TPNET.

Sumarycznie przepustowość wyjść zewnętrznych wynosi prawie 200 Gb/s a trzeba też pamiętać, że część ruchu klientów w naszej sieci operatora, gdyż Netia jest jednym z większych dostawców łączy dla dostawców treści w Internecie. To TP (i jej klienci) pobierają więcej danych z sieci Netii niż Netia i jej klienci z sieci TP.

O tym, że klienci Netii przesyłają codziennie ponad 400 terabajtów danych, pisaliśmy w tej wiadomości.

Źródło tekstu: blog.netia.pl

Komentarze
Zaloguj się
15. ~tello
0

2011-04-08 23:28:07

"O tym, że klienci Netii przesyłają codziennie ponad 400 terabajtów danych, pisaliśmy..." No i co z tego jak 399TB to same durnoty ;-)

Odpowiedz

14. ~Ado
0

2011-04-08 00:40:10

No dobra to Netia ma może z 2% tego co ma TP. gdzie tutaj sens? artykuł sponsorowany?

Odpowiedz

13. ~moze rekonfiguruja
0

2011-04-07 22:01:50

moze stad te problemy ze dostawili BRASa i go rekonfiguruja na biezaco patrzac na obciazenia? bo naprawde jest marnie.

Odpowiedz

12. ~ciekawski
0

2011-04-07 21:48:07

Ciekawe dlaczego tepsa takich danych nie ujawnia? Nie mają się czym pochwalić? Netia się chwali bo pewnie uważa, że ma czym.

Odpowiedz

11. ~
0

2011-04-07 21:25:29

@8. Akurat w Starogardzie jakoś na dniach dostawili nowego BRAS''a. Może teraz sprawdź. Ewentualnie nie wykluczam, że nawet Netii zatykają się łącza do DSLAM. Na szczęście ja jestem podłączony poprzez sieć GigaEthernet :).

Odpowiedz

9. brokenik
0

2011-04-07 20:24:25

Jak na takiego dużego operatora to wydaje mi się, że te 65 gbity to jest baaaardzo niewiele. Nawet 120Gbit ruchu to nie jest jakaś olbrzymia ilość wbrew pozorom. 120.000 mbit do podziału przez wszystkich klientow klientów Netii to śmiem wątpić że im to wystarcza :) Ratuje ich tylko cache-google.

Odpowiedz

10. ~banita
0

2011-04-07 20:24:25

NETIA, zwiększcie przepustowość onsługi do 3-ch "panienek" na godzinę, ostatnio wisiałem na słuchawce, aż się ktoś zgłosi dokłądnie 46 minut, więc wychodzi około 1,25 panienki na godzinę. Historyczna "błękitna linia" przy Netii teraz to jaieś 20 Tb/s ;)

Odpowiedz

8. ~do 7
0

2011-04-07 19:54:19

jestem w netii bez BSA czy LLU.

Odpowiedz

7. ~
0

2011-04-07 19:15:40

@5&6. Jak masz BSA po sieci TPSA i łącze do DSLAM się zapycha to niedziwne. Mój ISP korzystał za takiego przyłącza od TPSA i też przez ostatnie kilka miesięcy się "muliło". Teraz przeszedł na Netię i wszystko śmiga. GGC rules ;) (1-2MB/s z youtube). Akurat piszę z innego miejsca, ale widzę, że Netia ma potencjał.

Odpowiedz

6. ~aha
0

2011-04-07 19:13:43

http://blog.netia.pl/netia/entry/youtube_bez_zacięć napiszcie o tym bo to wazniejsze.

Odpowiedz

5. ~ale slabo jest
0

2011-04-07 19:03:29

wspaniale ale dlaczego ostatnio tak wolno dziala?

Odpowiedz

4. ~
0

2011-04-07 15:45:02

fajnie ale kogo to obchodzi? Artykuł sponsorowany? Netia coś ostatnio często tutaj figuruje.

Odpowiedz

3. ~SGS
0

2011-04-07 15:20:14

Tylko 65Gbps? To muszą straaasznie wygładzać ten ruch.

Odpowiedz