DAJ CYNK

Instytucje państwowe połączone państwową siecią

06.10.2017

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4038

Ważne 6

2

MSWiA chce podłączyć do Internetu instytucje państwowe. Podłączenie ma wykonać Exatel - spółka Skarbu Państwa. To nie pasuje prywatnym firmom.MSWiA chce podłączyć do Internetu instytucje państwowe. Podłączenie ma wykonać Exatel - spółka Skarbu Państwa. To nie pasuje prywatnym firmom.

Jak informuje dziennik.pl, rząd chce stworzyć państwowego operatora, wykorzystując do tego Exatela. Firmę, która została kupiona przez Skarb Państwa w marcu za 368 mln zł. Teraz Exatel otrzymał warty 200 mln zł kontrakt na podłączenie do sieci m.in. starostw powiatowych, powiatowych komend Policji, urzędów stanów cywilnego, jak również jednostek Straży Pożarnej i Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wszystkie instytucje mają mieć dostęp do Systemu Rejestrów Państwowych, do czego nie jest potrzebny szybki Internet. Jak informuje Exatel, w niektórych gminach do tego w zupełności wystarczają nawet 2 Mb/s.

Głównym założeniem MSWiA, jest obsługa administracji, służ specjalnych i mundurowych przez jednego operatora, zarządzanego przez państwo. Sieć światłowodowa operatora miałaby być wykorzystana również do budowy Ogólnopolskiej sieci Edukacyjnej.

Takim obrotem sprawy nie są zadowolone firmy prywatne. Ich dochód z sektora prywatnego zaczął spadać, a rządowe ambicje nie wróżą dobrze na przyszłość. Ale jak przekonuje Rafał Magryś, wiceprezes Exatelu:
Są takie obszary, zwłaszcza te dotyczące bezpieczeństwa danych obywateli czy infrastruktury krytycznej, za które państwo musi odpowiadać. Szczególnie jeśli chcemy budować naszą cybersuwerenność.

Źródło tekstu: dziennik.pl

Komentarze
Zaloguj się