DAJ CYNK

INEA i ASTA-NET zbudują WSS

03.12.2010

Dodane przez: ringu

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 2745

Ważne 0

0

Spółki INEA S.A. i ASTA-NET zostały partnerami projektu "Budowa Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej". Do połowy 2014 roku zasięgiem sieci mają zostać objęte wszystkie wielkopolskie gminy. Całkowity koszt projektu netto to prawie 368 milionów złotych.

Spółki INEA S.A. i ASTA-NET zostały partnerami projektu "Budowa Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej". Do połowy 2014 roku zasięgiem sieci mają zostać objęte wszystkie wielkopolskie gminy. Całkowity koszt projektu netto to prawie 368 milionów złotych.

W wyniku realizacji inwestycji powstanie sieć szkieletowa oraz sieć dystrybucyjna wraz z węzłami szkieletowymi i węzłami dystrybucyjnymi dostępna dla różnych operatorów. Umowa podpisana 3 grudnia br. zobowiązuje spółki INEA i ASTA-NET do zainwestowania 60 milionów złotych w budowę infrastruktury teleinformatycznej w Wielkopolsce. Kwota zainwestowana przez partnerów będzie stanowić wkład własny, niezbędny do realizacji przedsięwzięcia przy wykorzystaniu środków unijnych na poziomie 85 proc. Tym samym projekt budowy Sieci będzie realizowany bez zaangażowania środków samorządu województwa. Wielkopolska jako pierwszy region w kraju pozyskała prywatnych partnerów do tego rodzaju przedsięwzięcia. W negocjacjach na temat udziału w projekcie brało udział 9 operatorów działających na terenie województwa wielkopolskiego.

Węzły sieci szkieletowej zostaną zlokalizowane we wszystkich miastach będących siedzibami powiatów. Oprócz tego powstanie 576 węzłów dystrybucyjnych, w każdej gminie Wielkopolski znajdzie się przynajmniej jeden węzeł dystrybucyjny. W ramach projektu utworzona zostanie także sieć administracji publicznej, stworzona na potrzeby agend administracji, w tym jednostek samorządu terytorialnego. Sieć obejmować będzie siedziby wszystkich gmin na terenie Województwa Wielkopolskiego i zapewniać będzie łączność na potrzeby działalności samorządów i innych instytucji publicznych.

Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa S.A. działa na rynku od listopada 2009 r., została powołana przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego w celu zaprojektowania, wybudowania i eksploatacji sieci światłowodowej na terenie Województwa Wielkopolskiego w ramach projektu "Budowa Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej".

Źródło tekstu: Inea

Komentarze
Zaloguj się
5. ~llll
0

2010-12-06 09:24:15

WYSOKA pow. Piła już inwestują

Odpowiedz

4. ~michal
0

2010-12-05 21:05:58

jaka podwyżka cen? Ja mam umowę w asta-net na 2 lata i nie mogą mi tego ruszyć a jak za dwa lata nie będą aż tak konkurencyjni jak byli podczas podpisywania umowy to przejdę do konkurencji. Krótko mówiąc nie sądzę aby nagle ten dostawca internetu stał się najdroższy bo inwestuje w coś tam.

Odpowiedz

3. marshmellow
0

2010-12-05 12:29:24

@ienowiec no koszty podniesienia poziomu sieci zazwyczaj nieubłaganie wiążą się z podwyżkami cen, ale innego, lepszego wyjścia nie ma.

Odpowiedz

2. ~ineowiec
0

2010-12-04 15:05:49

No mój też, zapewne za to zapłacimy :(

Odpowiedz

1. ~HubiCom
0

2010-12-04 01:26:51

To się mój dostawca internetu rozwija. :) Congratulatons :)

Odpowiedz