DAJ CYNK

[Aktualizacja] Huawei sprzedawał technologie do Korei Północnej?

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 6315

Stany Zjednoczone zarzucały koncernowi Huawei, że jego produkty mogą zagrażać bezpieczeństwu narodowemu i zawierają narzędzia szpiegowskie, pozwalające na śledzenie użytkowników. Te oskarżenia jak dotąd nie potwierdziły się, za to najnowsze dokumenty wskazują, że Huawei wspierał technologiami reżim Kim Dzong Una.

Zobacz: Wielka Brytania: „Brak technicznych podstaw” zakazu dla Huawei
Zobacz: 5G: państwa Unii Europejskiej przedstawiły krajowe oceny ryzyka

Takie zarzuty sformułował amerykanki dziennik The Washington Post, który podaje, że o współpracy między Huawei a Koreą Północną świadczy dokumentacja o transakcjach zawieranych przez chiński koncern. Wynika z niej, że Huawei bez rozgłosu pomagał Korei Północnej budować sieci bezprzewodowe i zapewniał ich obsługę. Tym samym firma naruszyła międzynarodowe sankcje nałożone na państwo rządzone dziś przez Kim Dzong Una. Co więcej, technologie eksportowane do Korei Północnej zawierały części zakupione przez Huawei od producentów w Stanach Zjednoczonych, co dodatkowo naruszyło amerykański zakaz współpracy gospodarczej z reżimem.  

Zobacz: Krucjata trwa: USA naciskają na Indie by nie współpracowały z Huaweiem
Zobacz: Huawei nie będzie wykluczony z budowy sieci 5G w Polsce

Dowodem, który potwierdza zarzuty postawione przez The Washington Post, jest dokumentacja dostarczona przez byłego pracownika Huawei. Są to arkusze kalkulacyjne, zlecenia pracy i umowy dotyczące instalacji w Korei Północnej. Budowa sieci realizowana była tam przez stworzoną przez chiński rząd firmę Panda International Information Technology, w której Huawei miał swoje udziały. Powstanie tego szyldu miało ukryć uczestnictwo Huaweia i przez długi czas się to udawało. Okazuje się, że  współpraca obejmująca realizację różnych projektów technologicznych w Korei trwała przez osiem lat.

Zapytany o tę sprawę Hauwei oświadczył ustami swojego rzecznika, że firma nie jest obecna w Korei Północnej, ale odmówił odpowiedzi na pytanie, czy robiła tam interesy w minionych latach. Rzecznik nie odniósł się także do autentyczności ujawnionych przez gazetę dokumentów. Chiński koncern wydał tylko oficjalne oświadczenie, w którym stwierdza, że  „jest w pełni zobowiązany do przestrzegania wszystkich przepisów i regulacji w krajach i regionach, w których działa, w tym regulacji dotyczących kontroli eksportu oraz sankcji”. 

AKTUALIZACJA

Polski oddział Huawei nadesłał nam oświadczenie w tej sprawie. Oto one:

Huawei nie prowadzi działalności gospodarczej w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej. Firma w pełni podporządkowuje się obowiązującym prawom krajów i regionów, w których działa, w tym przepisom dotyczącym wszelkiej kontroli eksportu oraz sankcji i regulacji nakładanych przez ONZ, USA i UE.

Zobacz: Brytyjczycy się wycofują - Mozilla nie będzie uznana za

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Phone Arena

Źródło tekstu: The Washington Post, Phone Arena

Przewiń w dół do następnego wpisu