DAJ CYNK

HSPA+ 42 Mb/s dla każdego w Orange

19.01.2011

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4

Ważne 0

0

Centertel uruchomił technologię HSPA+ Dual Carrier, która umożliwia uzyskanie prędkości do 42 Mb/s. Mogą już z niej korzystać między innymi mieszkańcy Krakowa, Wrocławia, Szczecina, Poznania oraz aglomeracji katowickiej.

Centertel uruchomił technologię HSPA+ Dual Carrier, która umożliwia uzyskanie prędkości do 42 Mb/s. Mogą już z niej korzystać między innymi mieszkańcy Krakowa, Wrocławia, Szczecina, Poznania oraz aglomeracji katowickiej.

Technologia HSPA+ DC (ang. High Speed Packet Acces+ Dual Carrier) polega na jednoczesnym wykorzystaniu dwóch kanałów transmisji HSPA, o szerokości pasma 5 MHz. Umożliwia to osiągnięcie transferu danych z prędkością do 42 Mb/s - przy pobieraniu danych przez użytkownika oraz 5,7 Mb/s - przy wysyłaniu danych do sieci. Docelowo prędkość wysyłania danych do sieci zostanie zwiększona do 11 Mb/s.

W chwili uruchomienia HSPA+ DC, jej usługi są już dostępne za pośrednictwem 648 stacji bazowych, na terenie 24 miast Polski. W zasięgu znajduje się ponad 11% mieszkańców kraju. Do końca bieżącego roku zasięg zostanie zwiększony do 60%.

Z nowej tecnologii mogą korzystać wszyscy abonenci usług mobilnego Internetu: Orange Free, Business Everywhere i Orange Free na kartę, niezależnie od opcji wykupionej usługi. HSPA+ DC jest też dostępna dla wszystkich klientów posiadających aktywną kartę SIM Orange, a opłaty za korzystanie z transmisji danych HSPA+ DC nie różnią się od standardowych. Możliwość korzystania z technologii HSPA+ DC dla wszystkich klientów Centertela ma charakter testowy. Docelowo zastąpi ją oferta komercyjna, w której dostęp do HSPA+ DC będzie ograniczony do ofert internetowych.

Jedynym warunkiem korzystania z najwyższych prędkości mobilnego internetu jest posiadanie sprzętu zdolnego do transmisji danych z prędkością do 42 Mb/s - modemu, telefonu lub laptopa. Modemy pozwalające na pełne wykorzystanie możliwości nowej technologii pojawią się w ofercie operatora w lutym. Jako pierwszy, dostępny będzie Huawei E372. Zamówienia na modemy można składać za pośrednictwem strony orange.pl od 20. stycznia.

Pierwsze nadajniki HSPA+ DC w sieci Centertela uruchomiono testowo w październiku 2010 roku w Krakowie, o czym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości.

Wykaz miast znajdujących się w zasięgu HSPA+ DC - stan na 19. stycznia:

Źródło tekstu: Centertel

Komentarze
Zaloguj się