DAJ CYNK

Hawe zbuduje sieć FTTH na Ursynowie

15.10.2013

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 8

Ważne 2

0

Dzięki współpracy Grupy Hawe, Huawei oraz Orange Polska, mieszkańcy warszawskiego Ursynowa otrzymają możliwość dostępu do Internetu w technologii FTTH (Fiber to the Home, czyli światłowód do domu).

Dzięki współpracy Grupy Hawe z Urzędem Dzielnicy Ursynów, Huawei oraz Orange Polska, mieszkańcy tej części Warszawy otrzymają możliwość dostępu do Internetu w technologii FTTH (Fiber to the Home, czyli światłowód do domu). Projekt na Ursynowie będzie pilotem programu, który docelowo ma objąć zasięgiem cały kraj. W ten sposób HAWE realizuje kluczowe cele swojej strategii ogłoszonej w czerwcu.

Światłowód do domu to nie tylko bardzo szybki internet, który praktycznie nie jest obecnie w Polsce dostępny ale również możliwość otrzymywania i świadczenia nowych, najbardziej zaawansowanych usług telekomunikacyjnych. Chcemy budować sieć dostępową w tej technologii wszędzie w Polsce gdzie tylko pojawi się wystarczający popyt na takie usługi i udostępniać ją wszystkim zainteresowanym operatorom - powiedział Krzysztof Witoń, prezes Hawe.

Budowę sieci FTTH Hawe rozpocznie na Ursynowie. Partnerem technologicznym programu pilotażowego będzie Huawei a spółka wykorzysta istniejącą już infrastrukturę teletechniczną należącą do Orange Polska.

Tworzymy otwartą platformę z której będą mogli korzystać różni operatorzy konkurując nie tylko cenami, ale też jakością świadczonych usług. Największym zwycięzcą będzie więc klient bo konkurencja, dziś zdominowana w dużych miastach przez dostawców telewizji kablowej, znacznie się zaostrzy - podkreślił prezes Witoń.
Dodał, że już wkrótce zostanie uruchomiona strona internetowa na której mieszkańcy Ursynowa będą mogli rejestrować swoje zainteresowanie udziałem w projekcie oraz na której możliwym będzie odnalezienie wszelkich szczegółów projektu.

Technologia FTTH, która umożliwia świadczenie wielu usług i najszybszy, symetryczny dostęp do internetu jest w Polsce praktycznie nieobecna. Wskaźnik penetracji światłowodowych sieci szerokopasmowych FTTH wynosi w Polsce zaledwie 0,5%, podczas gdy ten dla europejskich liderów jest to blisko 25%.

Hawe oraz Ursynów będą współpracować też przy wykorzystaniu infrastruktury telekomunikacyjnej przy takich projektach jak systemy bezpieczeństwa publicznego, zarządzanie ruchem, wdrażanie telewizji IP oraz usług e-commerce dla mieszkańców dzielnicy.

W czerwcu Hawe przedstawiło nową strategię i od tego czasu spółka zrealizowała wiele zapowiedzi w niej zawartych. Podpisano m.in. umowy dotyczące strategicznego partnerstwa z Huawei oraz Alcatel-Lucent. Dzięki emisji obligacji z sukcesem zoptymalizowano strukturę zadłużenia spółki na bardziej korzystną. Program obligacji będzie kontynuowany a pozyskane środki wzmocnią kapitał obrotowy spółki i umożliwią rozwój.

Ważnym elementem nowej strategii jest też realizacja wielkich projektów publicznych finansowanych ze środków europejskich. Należąca do Grupy spółka Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe (ORSS) realizuje projekt budowy, a następnie eksploatacji i zarządzania siecią szerokopasmową w województwach warmińsko-mazurskim i podkarpackim o łącznej długości ponad 4200 km. Wartość tych projektów realizowanych w latach 2013-2015 wyniesie 627 mln zł.

Źródło tekstu: Hawe

Komentarze
Zaloguj się