DAJ CYNK

HAWE, Alcatel-Lucent i TP Teltech gotowe do cyfryzacji Polski Wschodniej

08.03.2012

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 2499

Ważne 0

0

Hawe, Alcatel-Lucent i TP Teltech zamierzają wspólnie uczestniczyć w realizacji Projektu Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej. W tym celu podpisały umowę o utworzeniu spółki.

Hawe, Alcatel-Lucent i TP Teltech zamierzają wspólnie uczestniczyć w realizacji Projektu Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej. W tym celu podpisały umowę o utworzeniu spółki.

Projekt Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej obejmuje województwa lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Do 2013 roku z wykorzystaniem funduszy unijnych dokona się "cyfrowa rewolucja" w tym regionie. Z obszaru, określanego dzisiaj jako zagrożony wykluczeniem cyfrowym, po zakończeniu realizacji projektu, co najmniej 90% gospodarstw domowych i 100% instytucji publicznych oraz przedsiębiorstw będzie mieć dostęp do usług szerokopasmowych.

Aprobata Komisji Europejskiej w postaci decyzji notyfikacyjnej dla projektu Sieci Szerokopasmowej dla Polski Wschodniej, pozwala samorządom na rozpoczęcie procedur przetargowych bez ryzyka negatywnego zaopiniowania projektu przez organy Unii Europejskiej.

Porozumienie HAWE, Alcatel-Lucent oraz TP Teltech ma charakter unikatowy, ponieważ łączy kompetencje i zasoby wiodących spółek na polskim rynku telekomunikacyjnym. Partnerzy opracowali możliwe warianty, w jakich może zostać przeprowadzony przetarg oraz sama inwestycja. W ich przekonaniu najszybszą oraz najbardziej optymalną metodą realizacji programu rozwoju regionalnych sieci szkieletowo-dystrybucyjnych jest przeprowadzenie tylko jednej procedury przetargowej, obejmującej wszystkie pięć województw i powierzenie wykonawstwa jednemu podmiotowi.

Rozwiązanie to można zrealizować przy wykorzystaniu jednego z dwóch modeli - DBO (Design, Build & Operate) lub Design, Build, Operate & Transfer (DBOT). Wariant pierwszy zakłada powierzenie zaprojektowania, budowy oraz zarządzania infrastrukturą jednemu podmiotowi. Z kolei drugi model przewiduje nie tylko kompleksową realizację inwestycji przez jednego wykonawcę, ale również przeniesienie, po określonym czasie, tytułu własności sieci na ten podmiot.

Model ten pozwoli samorządom uniknąć kosztów związanych z serwisem i eksploatacją infrastruktury sieciowej. Zbudowane w ramach projektu sieci szkieletowo-dystrybucyjne, zapewnią otwartość usługową w dostępie operatorów ostatniej mili.

Kompleksowość zasobów firm jest szczególnie istotna z uwagi na fakt, że środki unijne przeznaczone na ten cel muszą zostać ostatecznie wykorzystane i rozliczone do 2015 roku. Ponadto, zgodnie z założeniami Europejskiej Agendy Cyfrowej, która jest planem rozwoju sektora ICT i telekomunikacji w UE, w tym samym okresie wszyscy obywatele Unii Europejskiej powinni mieć możliwość korzystania z szerokopasmowego Internetu.

Z kolei do 2020 roku wszyscy mieszkańcy UE muszą mieć zapewniony dostęp do sieci o przepustowości przekraczającej 30 Mb/s, a przynajmniej połowa gospodarstw domowych powinna mieć dostęp do Internetu o szybkości co najmniej 100 Mb/s.

Źródło tekstu: Grupa TP

Komentarze
Zaloguj się
7. ~aaaa
0

2012-03-08 19:34:44

@2 Rozwinięte ? Mieszkam 1,5 km od centrum Radomia i nie ma możliwości technicznych, aby podłączyć mi kabel !! Zobacz, że mam host play-internet ... A co najlepsze : 3 budynki ode mnie jest blok - w bloku tp, 4 budynki ode mnie w drugą stronę - tp pierwsza przecznica - tp ... Tylko ku**a u mnie nie ma możliwości ... :O

Odpowiedz

6. ~mirekb
0

2012-03-08 18:45:27

po projekcie NASK e-świetokrzyskie spodziewalem sie wiele.okazalo sie ze to lipa..w tym wypadku powinno byc inaczej bo i partnerzy strategiczni solidni i samym marszałkom wojewódtw bardzo zależy..sam rozmawiałem nie tak dawno z marszałkiem rodzinnego świętokrzyskiego,Panem Jarubasem (ciekawy facet-został posłem ale zrezygnował i dalej jest marszałkiem) oraz z ludzmi odpowiedzialnymi za dostep do netu w mojej gminie-jestem dobrej myśli i moze za 3 lata bede mial net ze swiatełka ;-)

Odpowiedz

5. ~Endriu
0

2012-03-08 18:08:18

Mam nadzieję, że wreszcie dokona się "cyfrowa rewolucja". Miałem łącze od TP 1 Mb/s, na moich drutach to i tak świetny wynik. Obecnie mam 4Mb/s od lokalnego providera. Jakość usługi czasami pozostawia wiele do życzenia. A za pieniądze, które płace "mogę mieć" obecnie neostradę 6 Mb/s. Tylko co z tego... Jestem z mojego ukochanego (sarkazm) woj. lubelskiego.

Odpowiedz

4. ~Piko
0

2012-03-08 17:51:02

To będzie taki sam pic na wodę jak z projektem e-świętokrzyskie . Dla użytkownika końcowego zostanie co a g... .Tylko szumu narobią i tak zostanie .

Odpowiedz

3. ~ff
0

2012-03-08 17:34:17

Mazowsze dobrze rozwinięte? Śmiechu warte, Mieszkam w sporym mieście 15km od Warszawy. W 1/3 miasta neostrada, 1/3 bez neostrady, 1/3 neostrada z prędkością do 0,5 mega takie dobre druty :)

Odpowiedz

2. ~
1

2012-03-08 16:35:51

chyba nie, bo mazowsze ma dobrze rozwinieta infrastrukture prawie wszędzie, pech chciał że mieszkam na mazowszu obok granicy z podlaskim i mi nie zbudują szerokopasmowego neta i dalej bida z netem bedzie :/

Odpowiedz

1. ~aaaa
1

2012-03-08 16:29:55

a jest cos takiego tylko na mazowszu ?

Odpowiedz