DAJ CYNK

Halicki: powiązana Sferia ma już 800 MHz, pasmo trzeba dać też innym

18.09.2015

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 3606

Ważne 5

4

Z punktu widzenia państwa i interesu obywateli najważniejsze jest szybkie rozdysponowanie tych częstotliwości po to, żeby obywatele mogli mieć dostęp do szybkiego internetu mobilnego - powiedział cytowany przez PAP Minister Administracji i Cyfryzacji Andrzej Halicki w Polsat News.

Z punktu widzenia państwa i interesu obywateli najważniejsze jest szybkie rozdysponowanie tych częstotliwości po to, żeby obywatele mogli mieć dostęp do szybkiego internetu mobilnego - powiedział cytowany przez PAP Minister Administracji i Cyfryzacji Andrzej Halicki w Polsat News.

Zobacz: Halicki zdeterminowany, aby opublikować rozporządzenie.

Zaznaczył, że to nie on, lecz prezes UKE prowadzi takie aukcje. podkreślił, że Prawo telekomunikacyjne zawiera przepisy pozwalające określić limity czasowe procedur przetargowych. Pytanie, czy prezes UKE w tym wypadku chciałby z takiego narzędzia skorzystać.

Ja sam z pewnym niepokojem patrzę na proces (...), bo jesteśmy mniej więcej trzy lata spóźnieni w stosunku do innych krajów, które (...) to pasmo (...) udostępniły dawno w tym celu, by szybki internet wysokiej jakości docierał do odbiorców - powiedział Halicki.

Zapewnił, że on sam nie ingeruje w aukcję ani nie chce jej przerwać, ani nie rekomenduje jej przerwania. Zwrócił uwagę, że rozporządzenie nie zostało jeszcze podpisane i jego brzmienie nie jest przesądzone. Dodał, że on sam nie ma wątpliwości natury prawnej co do możliwości wydania takiego dokumentu.

Zobacz: 5 dni na rozwiązanie alternatywne do zmiany rozporządzenia.

Jeżeli do aukcji przystępują operatorzy, którzy ze sobą konkurują, to ważne, żeby nie nastąpił taki moment, w którym ktoś w sposób niezasadny będzie miał jawną przewagę nad innymi. Dziś na sześć podmiotów, które uczestniczą w tej procedurze - dwóch pasm dotyczy aukcja - mamy przynajmniej jeden, który z tego pasma 800 MHz korzysta. Powiązania kapitałowe są dla mnie jasne - powiedział minister dodając, że zarzuty niekonstytucyjności mają charakter lobbyingu, a minister po tego typu presją nie powinien działać.

Zobacz: Polkomtel i P4 apelują do prezydenta ws. rozporządzenia aukcyjnego.

Źródło tekstu: PAP

Komentarze
Zaloguj się
18. ~
0

2015-09-19 15:02:24

#17 bo to jest bezstronność naszych mediów , dbaja tylko o własną du..ę .

Odpowiedz

17. ~
0

2015-09-18 15:39:36

A w Polsat News cały czas leci na "pasku" , że rozporządzenie jest niekonstytucyjne ;)

Odpowiedz

16. PiotrM
-2

2015-09-18 14:24:23

@10 taaaak? a jakie to są te wielkości, które: "wymusilby reakcje UKE"? Czy czasem i tak nie zostały już dawno przekroczone?

Odpowiedz

15. ~ent
-1

2015-09-18 14:19:59

Spieszno wam, bo już niedługo zostanie przeprowadzona operacja odspawania tyłka od stołka i ryja od koryta. To ostatni skok na kasę platformy obłudników.

Odpowiedz

14. ~
0

2015-09-18 14:01:22

/''... mają charakter lobbyingu...’ Co to jest /'' lobbying/''? Ja znam jedynie określenie /''lobbing/''.

Odpowiedz

13. ~pabloki
2

2015-09-18 13:56:48

czy nie jest tak że na tych 5 MHz to Solorz tylko teoretycznie sobie zarobi?

Odpowiedz

12. ~Blad
1

2015-09-18 13:33:43

@1. wlo, nie pisze sie. "po cholere" tylko PO JASNĄ CHOLERE. Wnuczka kazala mi zwrocic ci uwage!!!!

Odpowiedz

11. ~
2

2015-09-18 12:54:49

Aukcja jest pomyślana jako sposób na oddalenie w czasie zwiększenia konkurencji dla Solorza. Kuriozalna konstrukcja, która pozwala przeciagać wszystko w czasie i podbijać cenę do nieakceptowalnych poziomów, a potem wycofać się bez konsekwencji, temu właśnie służy. Bardzo grubymi nićmi jest to szyte.

Odpowiedz

10. ~vainglorious
1

2015-09-18 12:23:51

PiotrM: dziwne pytanie. dawno bylo by juz po rozstrzygnieciu lub juz dawno kwoty osiagnelyby wielkosci, ktore wymusilby reakcje UKE

Odpowiedz

9. PiotrM
-3

2015-09-18 12:14:56

@7 co by to wg Ciebie zmieniło ?

Odpowiedz

2015-09-18 11:46:37

Przydział częstotliwości z pasma 800 MHz dla Sferii też został przeprowadzony niezgodnie z obowiązującym prawem ale sprawa nie była aż tak mocno nagłośniona jak obecnie trwająca aukcja. Tak się niestety kończy tolerancja dla relatywizmu stosowanego przez polityków, polegającego na stawianiu wyżej celów (nawet całkiem szczytnych jak powszechny dostęp do internetu) niż zasad. W obecnej aukcji problemem nie jest złe prawo tylko niewłaściwy sposób i warunki rozdysponowania pasma 800 MHz za co odpowiada Pani Prezes UKE. Możliwości było wiele, głosów krytycznych w postępowaniu konsultacyjnym również. Wystarczyło tylko posłuchać środowiska i wybrać właściwą metodę. Ale jak to mówią stare przysłowia "sukces ma wielu ojców a porażka jest sierotą".

Odpowiedz

7. ~j.
1

2015-09-18 11:11:38

Kilku operatorów licytuje jedną aukcję na jeden dzień.Nie można było zrobić aukcji np. co pół godziny i wtedy takich nowych aukcji na dzień było by szesnaście.

Odpowiedz

6. ~pc1971
-3

2015-09-18 11:03:10

Widać, że pan minister nie ma zielonego pojecia o LTE.Cóż z tego , że Sferia ma 800Mhz. Ich 800Mhz ma tylko 5Mhz szerokości.Przy tak małej szerokosci pasma i tak dużych róznicach w propagacji miedzy 1800MHz, które jest obecnie wykorzystywane i 800MHz zaraz nośna ta bedzie bardzo przeciążona, ze wzgledu na obługowany przez nią zasięg w budynkach.Agregacja pasma w tym przypadku dużo nie pomoże. plus potrzebuje minimum 10MHz dla 800Mhz. To co moze im pomóc pozniej to wykorzystanie 900Mhz obecnie wykorzystywanego dla GSM i UMTS do LTE.

Odpowiedz

-2

2015-09-18 11:02:28

Ja juz korzystam z 800. Tylko z mapy btsearch w nich okolicach tego mało.

Odpowiedz

4. ~kriss
0

2015-09-18 10:41:19

Wszystkie pasma dla PLAY i PLUS oni są najbardziej poszkodowani i trzeba im pomagać.

Odpowiedz