DAJ CYNK

GTS Energis gotowy do przejęcia Exatela i TK

14.09.2010

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 1876

Ważne 0

0

GTS Energis chce kupić Exatela i Telekomunikację Kolejową - powiedział prezes Piotr Sieluk, cytowany przez Wall Street Journal.

GTS Energis chce kupić Exatela i Telekomunikację Kolejową - powiedział prezes Piotr Sieluk, cytowany przez Wall Street Journal.

Exatel jest własnością kontrolowanego przez państwo PGE. Telekomunikacja Kolejowa jest własnością Skarbu Państwa i PKP. Oba podmioty są oficjalnie szykowane do sprzedaży, o czym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości i tej wiadomości.

Sieluk powiedział, że GTS ma porozumienie z bankami i akceptację akcjonariuszy spółki pozwalające na sfinansowanie potencjalnych akwizycji.

W dzisiejszym komunikacie prasowym GTS CE napisało, że polski rynek telekomunikacyjny różni się od rynków pozostałych państw z regionu - w żadnym innym środkowoeuropejskim kraju nie obserwujemy tak dużego udziału spółek Skarbu Państwa. Jednocześnie powoli kończy się trwający wiele lat etap, w którym priorytetem dla operatorów były kapitałochłonne inwestycje w rozbudowę i modernizację infrastruktury, angażujące pieniądze konieczne do przeprowadzenia akwizycji. Z dużym prawdopodobieństwem można więc powiedzieć, że proces integracji polskiego rynku telekomunikacyjnego nastąpi niebawem.

Dalej można było przeczytać, że wynika to z czystej logiki biznesowej, wymogów ekonomii skali oraz konieczności poprawy pozycji w stosunku do dominującego gracza na rynku. Proces ten będzie również wymuszony strategicznymi decyzjami Skarbu Państwa i spółek od niego zależnych. Jednocześnie nie zabraknie kupujących, gdyż operatorzy generują wysokie dodatnie przypływy gotówkowe, które mogą być przeznaczone na finansowanie inwestycji.

Konsolidacja jest zjawiskiem korzystnym dla rynku. Pozwoli na stworzenie realnej alternatywy dla dominującego operatora, co wpłynie korzystnie na poziom konkurencyjności cen. Poprawi dostępność, zasięg oraz jakość oferowanych usług, a ekonomia skali umożliwi zwiększenie inwestycji w rozwój infrastruktury i innowacyjności - tłumaczy Sieluk.

Źródło tekstu: WSJ, GTS, wł

Komentarze
Zaloguj się
2. ~Antoni
0

2010-09-15 13:20:36

O to by oznaczało, że w Polsce już wszystko zrobiono, nie ma pustyń, każdy w każdym miejscu może mieć dowolną usługę z zakresu telekomunikacji i już żadne inwestycje nie są potrzebne. Durne tłumaczenie wydatków na przejęcia , czy bezmyślność?

Odpowiedz

1. ~ala
0

2010-09-14 18:37:05

czyli jedyne nowe inwestycje będą przy okazji rozwalenia przez Pana Kazia światłowodu koparką?

Odpowiedz