DAJ CYNK

GPS ze wspomaganiem

Dodane przez: sirmark

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4457

Jedną z nowych technologii wykorzystywanych w nawigacji jest A-GPS. Ułatwia ona pracę odbiorników GPS wbudowanych np. w telefony komórkowe, które często mają do dyspozycji bardzo słaby sygnał z satelitów.

Jedną z nowych technologii wykorzystywanych w nawigacji jest A-GPS (Assisted GPS, czyli GPS ze wspomaganiem). Ułatwia ona pracę odbiorników GPS wbudowanych np. w telefony komórkowe, które często mają do dyspozycji bardzo słaby sygnał z satelitów.

Podstawową informacją, jaką odbierają urządzenia nawigacyjne, jest, mówiąc najprościej, “sygnał czasu". Minimalne różnice w fazie tego sygnału (można je porównać do pogłosu przy słuchaniu tej samej melodii z kilku źródeł naraz) pozwalają określić odległość odbiornika od poszczególnych satelitów. Aby określić położenie odbiornika, trzeba jednak znać pozycje satelitów w danej chwili. Te dane (tzw. efemerydy) przekazywane są do odbiornika, zanim będzie on w stanie określić pozycję - dlatego między włączeniem GPSu a określeniem pozycji mija pewien czas - tym dłuższy, im mniej aktualne są efemerydy zapisane w odbiorniku podczas poprzedniej pracy. Najdłużej “startują" odbiorniki nowokupione, nie włączane przez dłuższy czas oraz przewiezione w stanie wyłączonym na większą odległość - mają one największe braki w efemerydach.

Ściąganie efemeryd wymaga jak najlepszej widoczności nieba, co pomiędzy wieżowcami jest trudne do osiągnięcia. Wymaga też czasu, niekiedy nawet wielu minut. Niektóre odbiorniki umożliwiają wprowadzenie przybliżonych danych o bieżącym czasie i pozycji, co przyspiesza proces. Jednak prawdziwym przełomem może być dopiero A-GPS, który dostarcza odbiornikowi efemerydy inną drogą, co zmniejsza ilość danych, jakie muszą być pobrane z satelitów. Stacjonarny serwer odbiera je z nich i przesyła do odbiorników przez sieć komórkową - dlatego system działa tylko w odbiornikach wyposażonych w moduł GSM, jak telefony komórkowe i smartfony. Co więcej, serwer gromadzi także informacje o bieżących zakłóceniach sygnału (spowodowanych np. stanem jonosfery) i przesyła do odbiorników stosowne poprawki. Dzięki temu telefony z GPS, których warunki pracy są dalekie od optymalnych, mogą łatwiej określać pozycję.

Jeden z pierwszych telefonów z GPS - Nokia N95 - jest często krytykowana w związku z niezadowalającą jakością nawigacji. Problemy te ma rozwiązać wprowadzona ostatnio aktualizacja firmware’u. Wersja 12 oprogramowania wprowadza właśnie możliwość korzystania z A-GPS. Technologia ta ma znacznie skrócić czas potrzebny do określenia pozycji przez telefon.


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: blogn.pl

Przewiń w dół do następnego wpisu