DAJ CYNK

Gorący czas dla szefa Nokii

06.05.2010

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 47336

Ważne 0

0

Agencja Bloomberg donosi, że akcjonariusze Nokii są coraz bardziej niezadowoleni z działalności zarządu. Głównym zarzutem stawianym przez nich jest to, że w ciągu trzech lat Nokia nie była w stanie wyprodukować skutecznej odpowiedzi na iPhone'a. Spekuluje się, że akcjonariusze będą chcieli doprowadzić do zmian w zarządzie - pisze Gazeta Wyborcza.

Agencja Bloomberg donosi, że akcjonariusze Nokii są coraz bardziej niezadowoleni z działalności zarządu. Głównym zarzutem stawianym przez nich jest to, że w ciągu trzech lat Nokia nie była w stanie wyprodukować skutecznej odpowiedzi na iPhone'a. Spekuluje się, że akcjonariusze będą chcieli doprowadzić do zmian w zarządzie - pisze Gazeta Wyborcza.

Cierpliwość akcjonariuszy jest na wyczerpaniu, ludzie zaczynają się obawiać o spadającą wartość marki Nokia - komentuje Max Jul Pedersen z Danske Capital.

Nokia - jak pisze Bloomberg - wydała jak dotąd prawie sześć razy więcej niż Apple na rozwój i badania, jednak nie udało jej się wprowadzić na rynek produktu, który zyskałby równie wielką popularność jak iPhone. A na dodatek obawy o spadek wartości marki nie są bezpodstawne - w opublikowanym w zeszłym tygodniu rankingu najpopularniejszych marek świata autorstwa Millward Brown Optimor, Nokia została sklasyfikowana na 43. pozycji, co oznacza spadek o 30 miejsc w ciągu roku. Wartość marki Nokia w ciągu roku zmniejszyła się o 58%.

Nokia ma w sumie ponad 156 tys. akcjonariuszy rozsianych po całym świecie, z czego 38% akcji posiadają inwestorzy w USA, gdzie pozycja rynkowa Nokii jest słaba, zwłaszcza w porównaniu z produktami Apple. Kolejnym problemem jest spadek zyskowności - Nokia w ostatnim czasie mocno obniżyła ceny swoich produktów, aby utrzymać konkurencyjność i swoją pozycję na rynku. W ciągu ostatnich pięciu lat średnia cena telefonów Nokii spadła o 44% do poziomu 62 euro. Z kolei w pierwszym kwartale tego roku średnia cena smartfonów wynosiła 155 euro, podczas gdy dziewięć miesięcy wcześniej było to 190 euro.

Źródło tekstu: Bloomberg, Gazeta Wyborcza

Komentarze
Zaloguj się
19. ~tnt0
0

2010-05-09 09:14:08

Używam E52 od kilku tygodni i muszę powiedzieć, ze to jest awaryjny telefon. Częste resety i nie dający się używać Mail for Exchange. Patrząc na konturencje są coraz bardziej w tyle nawet względem motoroli.

Odpowiedz

18. ~tester
-1

2010-05-07 12:49:48

a ja mam nokię e71 i pomimo małej wady w postaci kurzu pod obudową to nie zamieniłbym tego telefonu na nic innego. Mam też i5700 na Androidzie - niedopracowany złom. W skrócie - Apple był pierwszy na dużym rynku z telefonem z dużym ekranem I Z DOBRYM MARKETINGIEM. Nokia odcinała kupony od wcześniejszych sukcesów i to są efekty. Android może spowodować dominację Google. Wszyscy powinni się zastanowić jaki właściwe model biznesowy ma Google i co to dla nas oznacza (w dłuższej perspektywie). Swoją drogą biznes w trójkącie Google - producenci sprzętu - operatorzy Jest dobry dla każdego z nich, ale do gry potrzeba czwartego elementu -programistów tworzących niezależne programy - czy to na Androida, Apple, Symbiana, czy na WM. I to ta platforma, która będzie znacząco lepsza dla developerów wygra - więcej programów - więcej przychodów dla operatorów - więcej zamówień na telefony danego producenta - większe przychody ze sprzedaży telefonów subsydiowanych przez operatorów.

Odpowiedz

17. matteo
1

2010-05-07 11:22:05

Artur051: W czym przebłysk? W przyspieszonych reklamowych filmikach wideo? Ja już w przebłyski nie wierzę. Mieli szansę (N900) i ją zmarnowali.

Odpowiedz

16. Artur051
1

2010-05-07 10:39:28

I dobrze ;p Niech się wezmą za Nokię i jej zarząd bo z kwartłu na kwartał jest coraz gorzej. Szczerze mówiąc zawsze lubiłem telefony tego producenta. Jednak teraz, po mojej 6220c nie widzę porządnego następcy dla mojego telefonu. Prędzej widzę cokolwiek u Samsunga, LG niż u Nokii. Moim zdaniem nowy zarząd powinien skupić się na 3 systemach: 1) Google Android 2) MeeGo a dopiero na końcu na symbianie, gdyż jednak są jeszcze pasjonaci tego systemu (mi osobiście się znudził). Jakiś przebłysk jeszcze tego systemu widać w Nokii N8 - ale to high end...

Odpowiedz

15. ~
1

2010-05-07 10:37:05

Tia, wydali na rozwój, dualSIM to mają chiński rebrand bez 3G :).

Odpowiedz

14. j3sion
1

2010-05-07 09:19:36

@pisul Jeśli nokia zainteresowałaby się androidem zamiast wydawać kupę kasy na nic nie znaczącego już symbiana mogłaby udoskonalić po swojemu androida, stworzyć telefony na miarę iPhone''a jak chcą udziałowcy, a z symbianem raczej jej się to nie uda.

Odpowiedz

13. ~
-1

2010-05-07 09:05:52

Co ma Symbian do ekranow rzedu 2.4cala jak bodajze w E75 czy ilosci ramu? Ale mozna oczywiscie klepac bzdury...

Odpowiedz

12. Galnospoke
1

2010-05-07 09:04:20

Dwa problemy: 1) Nokia sprzedaje w Europie, nie USA = ludzie kupuja urzadzenia najlepiej spelniajace ich wymagania, a nie dla znaczka (pomijam margines). 2) Nokia trzyma sie Symbiana = ten system kompletnie sie nie sprawdzil w praktyce.

Odpowiedz

10. ~me
1

2010-05-07 07:38:17

Android jest b. ciekawa alternatywa z racji mocno otwartego jadra i sporej mozliwosci wprowadzania zmian w stosunku do juz instniejacych sstemow. Konkurowac z nim w tej kwestii moze WM, ale ten z kolei jest strasznie wolny i pamieciozerny. 65 tys kolorow jest calkowicie wystarczajace tak na prawde, wystarczy dobrze zrobiony i skonfigurowany ekran przez producenta, aby miec problem z rozroznieniem 65 tys od 262 tys. 16 mln czesto z kolei jest chwytem marketingowym - ludzkie oko i tak nie jest w stanie tego rozroznic. To tak jak pakowanie 12 mpix w aparacie - mozna, ale po co? Ktos sobie tym pokoj ma zamiar wytapetowac? No ale jako nowy system oczywiscie nadal ma wady i nie ma co zaprzeczac.

Odpowiedz

9. ~prowda
1

2010-05-06 23:59:03

No jak ma szefostwo być zadowolnione jak najlepszy telefon roku 2009 N900 nie może sie doczekać nawigacji za friko? Przecież to są jaja. A ludzie głupi nie są.

Odpowiedz

8. hainasz
1

2010-05-06 23:50:58

Choć bardzo lubię produkty nokii i dobrze mi się korzysta z symbian to przesiadka na Android to jak wejście do inne ligi. Zgadzam się z akcjonariuszami, nokia bazuje na marce, popularności i podobnemu menu w kolejnych modelach, ale wypuszcza badziew za badziewiem. N96 marna kopia nieidealnej nokii N95. N97 niby ekran dotykowy, ale czy trzyma standardy nowoczesnych "dotykańców"?. Seria biznes E to mistrzowie awaryjności. E50 niestabilny i wolny, E51 czemu ekran jest mniejszy? E52 - pierwsze 3 miesiące 70% telefonów realnie nie nadawało się do użytku (ściszały i zrywały połączenia). Obudźcie się!

Odpowiedz

7. matteo
1

2010-05-06 23:49:41

Wreszcie ktoś to zauważył! Wreszcie może będą zmiany w zarządzie, bo od czas Kallasvuo źle się dzieje...

Odpowiedz

6. ~smd
1

2010-05-06 23:13:10

Android ma jeszcze troche wad wieku dzieciecego, ale prawda jest taka ze za 10 lat rynek smartfonow to bedzie android, mac os i ew blackberry z udzialem ponizej 10%. O symbianie juz dawno nikt nie bedzie pamietal, wystarczy popatrzec co wyprawia htc z platforma android, albo samsung ze swoim galaxy s. Dla mnie te telefony juz przegonily appla, zobaczymy co jobs pokaze w czerwcu.

Odpowiedz

5. ~ala
-1

2010-05-06 23:07:06

4- ważne że MA bo moda bo w grupie MUSI mieć.. nie rozumiesz? reklama wyprała mózg...

Odpowiedz

4. ~pisul
-1

2010-05-06 22:23:50

A czym w androidzie sie tak zachwycasz ze ikonki jak w ipku?Ze kolorowo i wesolo.Dalej klepia 65 tys kolorow i w kazdym"multimedialnym"smark fonie skromnie jeden glosniczek do wszystkiego.j3sion napisz jak to w tym cudzie mozna instalowac aplikacje i gry tylko w pamieci telefonu :)

Odpowiedz