DAJ CYNK

Google I/O: Android O nadchodzi

17.05.2017

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 6034

Ważne 4

2

Na konferencji Google I/O nie mogło zabraknąć informacji o nowościach w zbliżającej się kolejnej wersji systemu Android.



Na konferencji Google I/O nie mogło zabraknąć informacji o nowościach w zbliżającej się kolejnej wersji systemu Android.

Dave Burke, wiceprezes działu inżynierii Google'a, przedstawił nowości, których możemy się spodziewać w Androidzie 8. Prelegent podzielił je na dwa obszary. Pierwszy to Fluid Experiences, skupiający się na płynności doznań na małym wyświetlaczu naszego smartfonu, drugi to Vitals, czyli wszystko to, co odpowiada za wydajność, energooszczędność i niezawodność systemu Android.



Android w końcu będzie natywnie obsługiwał tryb obraz-w-obrazie (PIP). Aplikacje będzie można zminimalizować do małych okienek nad innymi widokami, a w razie potrzeby przywrócić je do pełnego rozmiaru. Pojawią się Notification Dots, czyli dostępne dla każdej aplikacji kropki powiadomień, które pokażą nam dodatkowe informacje na temat aktywności aplikacji, jej stanu i powiązanych z nią powiadomieniach.



Android O będzie potrafił automatycznie uzupełniać dane i hasła w formularzach, nie tylko w przeglądarce internetowej, ale także w innych aplikacjach mobilnych, na przykład w Twitterze, przy użyciu którego zaprezentowano tę funkcjonalność. Łatwiejsza ma być praca z tekstami, dzięki inteligentnemu zaznaczaniu. Jedno dotknięcie wystarczy, aby zaznaczony został cały obszar powiązanego ze sobą tekstu, na przykład imię i nazwisko, adres, czy numer telefonu. Wymagane w tym przypadku maszynowe uczenie się będzie realizowane przez sieć neuronową Tensor Flow Lite, działającą na telefonie niezależnie od usług w chmurze.



Drugim obszarem, żywotnością, zajęła się Stephanie Saad Cuthbertson, dyrektor zarządzania produktem w pionie Androida. Zaczęła ona od przedstawienia usług Google Play Protect, których zadaniem będzie skanowanie wszystkich aplikacji pod kątem bezpieczeństwa. Sam Android ma być też szybszy, co objawi się krótszym uruchamianiem samego systemu, jak i sprawniejszym dział zainstalowanych w nim aplikacji.



Poprawie ma ulec kwestia prądożerności. Aplikacje działające w tle dostaną bardziej rygorystyczne ograniczenia jeśli chodzi o to, co będą mogły robić i ile przy tym wykorzystają zasobów. Zadowoleni będą także deweloperzy, którzy dostaną narzędzia Play Console Dashboards, informujące ich o problemach z aplikacjami, które wychwyci systemowa telemetria.

Wersja testowa systemu Android O jest już oficjalnie dostępna na stronie android.com/beta.

Na koniec zapis wideo z pierwszego dnia konferencji Google I/O 2017.


Źródło tekstu: Google, wł

Komentarze
Zaloguj się
20. ~dav
0

2017-05-18 22:39:22

właśnie aktualizuję Nexusa do Android O :)

Odpowiedz

19. ~Nikt
0

2017-05-18 15:59:38

Jak zwykle nic szczególnego, a "nowości" znajdziemy w innych smartfonach. Po tylu latach nareszcie dają okno w oknie szok. Czy tam pracują Osoby myślące?

Odpowiedz

18. ~Calm7
0

2017-05-18 13:50:01

Wolę iOS/''a:-D

Odpowiedz

17. ~Polo
0

2017-05-18 13:10:20

Windows Phone/Mobile zdechł jak i zacznie zdychać cały Microsoft. To kwestia 10-15 lat.

Odpowiedz

16. ~Gmon
0

2017-05-18 13:08:46

A na chu... mi kolejna wersja androida??? Rozwolnienie mają z tymi wersjami???

Odpowiedz

15. ~pko
0

2017-05-18 12:25:45

kiedys byłem na androidzie potem przeszedłem na windows phone po 3 latach wróciłem do androida i jestem w szoku jak ten system sie zmienił na lepsze.Na serio to jest dobry software nie doskonały ale bardzo dobry.

Odpowiedz

14. Paul23
0

2017-05-18 12:02:31

Android może się rozwijać dla mnie ten system jest nie porozumieniem wolę używać iOS, Windows mobile

Odpowiedz

13. ~abc
0

2017-05-18 10:02:02

Niedługo kamery, czytniki, czujniki, analizatory, głośniki połączone ze sobą w różnych urządzeniach będą decydować o naszym życiu, zachowaniu, spędzeniu czasu. Firmy ubezpieczeniowe wdrożą rozwiązania kontrolujące nasze postępowanie, oczywiście dla naszego dobra. Staniemy się niewolnikami rozmaitych procedur. Może jeszcze nie my, ale nasze dzieci, wnuki chyba już tak... Apokalipsa!!

Odpowiedz

12. bed
0

2017-05-18 09:23:15

Mogliby w końcu zastosować mechanizm, który pozwoli na bezproblemowy upgrade systemu każdego telefonu a nie że producent musi robić cuda wianki, żeby coś mogło zostać zaktualizowane...

Odpowiedz

11. ~Hotela2rz
1

2017-05-18 09:11:54

Pół strony newsów o Google I/O - aby to nie za dużo? Popatrzcie o czym pisze konkurencja, jak widać na Telepolisie wiadomości zostały zastąpione plotkami i przeciekanmi.

Odpowiedz

10. ~Xaerx
-1

2017-05-18 08:19:11

Jak czytam, że konferencje I/O są coraz nudniejsze od Apple to śmiech mnie ogarnia :-D To była jedna z ciekawszych i prezentująca ogromne możliwości rozwojowe... aha, bo może o to chodzi w konferencjach dla developerów?! Jak ktoś chcę wydawać kolejne tysiące na "nowinki" z kategorii "zrobimy słuchawki USB, ale na wszelki wypadek dodamy przejściówkę". To śmiało, ale litości... nie piszcie takich bzdur, bo Google i Apple to zupełnie dwa różne kierunki, których w 90% spraw nie da się porównywać.

Odpowiedz

9. ViNYL
0

2017-05-18 07:44:53

Zdecydowana większość telefonów jest na wersji 6 albo i nizszej. Google powinien wstrzymać się z kolejną wersją i w tym czasie wymyślić bat na producentów który zmusi ich do upgrade softu.

Odpowiedz

8. ~
0

2017-05-18 07:31:42

6. A którego systemu nie trzeba patchowac?

Odpowiedz

7. ~
-1

2017-05-18 07:31:01

1. To kupuj dalej telefony z Biedronki. Xperia X Compact wytrzymuje 2 dni. Pokaż mi iPhone który wytrzyma więcej niż cały dzień. Ba to iPhone 6 miał najwięcej przypadków spadającej pojemności baterii po kilku miesiącach.

Odpowiedz

1

2017-05-18 07:29:35

Fajnie, niech zachwalają, nawet mocno - ale... jak jeśli po chwili premiery będą go ,,patchować" i naprawiać - tym bardziej będę się śmiał.

Odpowiedz