DAJ CYNK

Galileo przestał działać. Europejski system pozycjonowania od piątku ma poważną awarię

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 7365

Od 12 lipca trwa największa awaria europejskiego systemu pozycjonowania Galileo. Żaden z 26 satelitów na orbicie nie jest dostępny dla użytkowników.

Europejski system pozycjonowania Galileo jest rozwijany jako alternatywa dla amerykańskiego systemu GPS oraz rosyjskiego GLONASS. W przeciwieństwie do swoich starszych "braci", Galileo jest kontrolowany przez służby cywilne, a nie przez wojsko. Niestety europejski system od ponad trzech dni nie działa z powodu awarii. Z 26 satelitów znajdujących się na orbicie, 23 mają status "not usable", dwa są testowane, a jeden jest niedostępny.

Zobacz: Galileo ma już 26 satelitów na orbicie

Większość użytkowników nawigacji satelitarnej prawdopodobnie w ogóle nie zauważyła problemów systemu Galileo, ponieważ korzystamy głównie z GPS-a. Ponadto prawdopodobnie awaria nie dotknęła samych satelitów, ale systemu naziemnego. Działa na przykład podsystem odbierający komunikaty ostrzegawcze o niebezpieczeństwie na potrzeby poszukiwań i ratownictwa.

To nie pierwsza awaria Galileo. Na początku 2017 roku przestały działać zegary atomowe w połowie satelitów europejskiego systemu pozycjonowania, które znajdowały się wtedy na orbitach okołoziemskich.

Zobacz: Problemy systemu Galileo

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: gsc-europa.eu

Przewiń w dół do następnego wpisu