DAJ CYNK

Gaj: UOKiK nie ma kompetencji merytorycznych i prawnych ws. aukcji

06.11.2014

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 3770

Ważne 4

6

Analiza przepisów prawa, które regulują kwestie związane z gospodarką częstotliwościami prowadzi do wniosku, iż jedynym organem w Polsce odpowiedzialnym za całokształt procesu rozdysponowania wolnych zasobów częstotliwości jest Prezes UKE, a ostatnie pismo UOKiK można traktować jako próbę nieuprawnionego nacisku na niezależnego regulatora - napisała w odpowiedzi UOKiK prezes UKE Magdalena Gaj.

Analiza przepisów prawa, które regulują kwestie związane z gospodarką częstotliwościami prowadzi do wniosku, iż jedynym organem w Polsce odpowiedzialnym za całokształt procesu rozdysponowania wolnych zasobów częstotliwości jest Prezes UKE, a ostatnie pismo UOKiK można traktować jako próbę nieuprawnionego nacisku na niezależnego regulatora - napisała w odpowiedzi UOKiK prezes UKE Magdalena Gaj.

Przypomnijmy, że niedawno UOKiK w piśmie do UKE, które adresowane było także do ministra administracji i cyfryzacji oraz szefa kancelarii premiera, dość mocno skrytykował proces rozdysponowywania częstotliwości 800 i 2600 MHz. Teraz prezes UKE odpowiedziała na to pismo.

Zobacz: UOKiK krytycznie o ogłoszonej aukcji na 800 i 2600 MHz.

Jedynym organem, do którego należy dokonanie wyboru sposobu rozdysponowania wolnych zasobów częstotliwości, określenie warunków uczestnictwa w procedurze selekcyjnej, ewentualnych zobowiązań jakie mogą być nałożone na podmiot, który uzyska rezerwację częstotliwości jest Prezes UKE. Zgłaszanie zatem przez Pana Prezesa zarzutów odnoszących się do wyboru trybu aukcji, czy też warunków tego procesu pozostaje poza kompetencjami Prezesa UOKiK, co zresztą przyznał Pan Prezes na sejmowej Komisji Administracji i Cyfryzacji, która odbyła się dnia 23. kwietnia "...decyzja o tym, czy kontynuować plany aukcyjne, czy zmienić to na przetarg, czy jeszcze trochę odłożyć nie jest to moja decyzja (...). Cieszę się, że Pani Prezes bardzo wyraźnie zaznaczyła kwestię aukcji" - napisano w liście.

Prezes UKE dodaje, że zgłaszanie, po zakończeniu postępowania konsultacyjnego, zarzutów odnoszących się do wyboru przez Prezesa UKE trybu aukcji jako sposobu rozdysponowania częstotliwości może być postrzegane jako naruszenie niezależności polskiego organu regulującego rynek telekomunikacyjny i pocztowy.

Podważanie trybu w jakim mają być rozdysponowane częstotliwości z wyżej wskazanego zakresu oraz wskazywanie na to, iż przetarg byłby właściwszym trybem niż aukcja nie znajduje jakiegokolwiek oparcia w obowiązujących przepisach prawa, jak również wykracza poza kompetencje Prezesa UOKiK - argumentuje Magdalena Gaj.

Prezes UKE przytacza także dość ciekawy fakt zwrócenia się UOKiK do UKE o pomoc w szkoleniu pracowników.

Mając na względzie zdecydowane i daleko idące opinie przedstawione w piśmie Pana Prezesa, pozwalam sobie zwrócić uwagę również na fakt, iż ich sformułowanie świadczyć mogłoby o posiadaniu pogłębionej wiedzy z zakresu gospodarki widmem radiowym oraz wiedzy o wpływie obranej przez Prezesa UKE koncepcji dystrybucji częstotliwości na rynki telekomunikacyjne. W tym miejscu chciałabym wskazać pismo UOKiK z 19. sierpnia, gdzie UOKiK zwrócił się do UKE z wnioskiem o udzielenie pomocy w postaci przeszkolenia pracowników UOKiK przez pracowników UKE, "w związku z potrzebą ugruntowania oraz pogłębienia posiadanej przez pracowników Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wiedzy z zakresu prawa telekomunikacyjnego oraz funkcjonowania rynku telekomunikacyjnego", dotyczącej niemal 30 zagadnień, w tym w zakresie "Podstawowych pojęć z zakresu Prawa telekomunikacyjnego oraz przedstawienia kompetencji Prezesa UKE w zakresie regulacji i kontroli rynków usług telekomunikacyjnych, gospodarki w zakresie zasobów częstotliwości, zasobów orbitalnych i zasobów numeracji" - można przeczytać w liście.

Na koniec Magdalena Gaj podziękowała Adamowi Jasserowi za przedstawienie swoich wątpliwości w sprawie, a także podtrzymała deklarację daleko posuniętej współpracy w przyszłych procesach regulacji rynków właściwych w zakresie posiadanych przez oba organy kompetencji.

Zobacz: pełną treść stanowiska prezes UKE Magdaleny Gaj.

Źródło tekstu: wł

Komentarze
Zaloguj się
12. ~...
0

2014-11-10 06:01:05

@up errataOczywiście na końcu powninno byc 25 i 40 mld dolarów a nie złotych.

Odpowiedz

11. ~...
0

2014-11-10 05:53:16

@8Nie czas i miejsce, ale przyjmij do widomości, że wspomniany Gierek za te długi co porobił to np. (nie on sam) wybudował najwięcej mieszkań w historii Polski. Wiele trafionych zagranicznych licencji (ikarus, fiat 126p) w tym oczywiście i nietrafionych (np. huty przestarzałe, ale jednak niektóre dziłające do dziś). Tak czy inczej ten wielki dług Gierka wynosił około 10% pkb , a nasz obecny za peło to 60% oficjalnie a z ukrytym spokojnie przekracza 200% (czyli coś około 3 bilionów złotych) pkb Wnioski? Gierka bym się nie czepiał, a jeśli go porównać do łekonomistów pobolkowych- to nawet bym chwalił.I jeszcze jedno o czym się w Bolandii nie mówi. Jak Gierek odchodził to w 1980 roku cału dług Polski wynosił coś około 25 mld złotych. Natomiast oficjalnie już pomiedzy 1989 a 2003 rokiem Polska zarobiła około 40mld z samej prywatyzacji.I żebym był dobrze zrozumiany. Ja Gierka nie chwalę, ale pokazuję, że nie taki diabeł straszny.

Odpowiedz

10. ~Stefan
0

2014-11-07 08:22:32

do 8 - poniekąd masz rację, ale zwróć uwagę, że pracowała z takim "materiałem" jaki miała. Co więcej, patrząc jak ci sami ludzie działają i pracują po jej odejściu tym większy szacunek dla jej osiągnięć bo umówmy się, że skład to nie był jakiś Real Madryt.A co do Madzi - to myślę, że pokazała totalny brak klasy tym pismem. Może i UOKiK nie wysłał miłego listu w sprawie aukcji, ale zamiast merytorycznej dyskusji ataki ad personam. To po prostu kwestia smaku, a raczej jego braku.

Odpowiedz

9. ~johnny
0

2014-11-06 23:16:58

Zgadzam sie UOKiK to może proszki do prania kontrolować. Infrastruktura to coś innego bo jest kapitałożerna. Mamy 4 operatorów sieci energetycznych na danym terenie? Może tam też sie wykażą. Za 10 lat w europie zostanie 3 operatorów sieci.

Odpowiedz

2014-11-06 14:14:15

@1 min. wychowala P. Gaj a ikilku innym rownie mocnym merytorycznie osobom dala stolki w UKE. Ktore to osoby nie odroznialy E1 od numeru tramwaju. Ale spoko, wiekszosc mieszkancow Bolandii uwaza Gierka za dobrego gospodarza to dlaczego maja myslec inaczej o Pani Ani.

Odpowiedz

7. mi80
2

2014-11-06 13:49:56

Witku, napiszcie pls coś o dostępie Playowców do sieci Aero2. Od kilku tygodni ludzi dyskutują o tym na forach, oficjalnych informacji jednak nie ma.

Odpowiedz

6. mi80
2

2014-11-06 13:48:35

Ale przeciwdziałanie monopolom, zmowom i nadmiernej koncentracji leży właśnie w gestii UOKiK.

Odpowiedz

2

2014-11-06 13:39:17

Nie wiem jakim prawem ktoś podważa niekłamane "kompetencje merytoryczne" panny Travel...Co z tego, że nie odróżnia megabajtów od megabitów,co z tego że 3/4 czasu pracy spędza na wycieczkach zagranicznych za moje pieniądze,co z tego, że nie potrafi porządnie zorganizować aukcji która jest przesuwana po raz n-ty?Ch** z tego, że nawet w EU jej nie chcą pomimo ich zamiłowania do biurokratycznych pasożytów...Chwała mrs M. :P

Odpowiedz

4. wlo
2

2014-11-06 11:42:57

NO fakt. To Biuro Szeryfa jest jedyną instytucją która decyduje o tym procesie. Ważni są, więc koniecznie trzeba to podkreślić ;-)

Odpowiedz

3. ~
4

2014-11-06 11:24:58

No tak, zamiast wziąć się za jakąś dobrą i konkretną robotę, robi przepychanki. Jakie to typowe i jeszcze jej płacą za to mnóstwo kasy. UOKiK ma jak najbardziej podstawy nadzorowania aukcji i przydziału częstotliwości bo to ma później związek z konkurencją na rynku.

Odpowiedz

2. ~+ dla UOKiK
5

2014-11-06 11:13:36

UOKiK ma racje , Gaj ściemnia

Odpowiedz

1. ~Kicia
4

2014-11-06 11:05:26

Nie lubie tej pani. Streżyńska tyle dobrego zrobiła, Gaj teraz wszystko zaora.

Odpowiedz