DAJ CYNK

Gaca: ceny już mocno nie spadną, teraz będzie liczyła się jakość

19.04.2010

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4

Ważne 0

0

Centertel przewiduje w 2010 roku stopniową stabilizację rynku mobilnego, po spadku w 2009 roku. Ubiegłoroczne obniżki stawek MTR będą bowiem widoczne w wynikach operatorów aż do lipca - poinformował PAP w wywiadzie Mariusz Gaca, prezes telekomu.

Centertel przewiduje w 2010 roku stopniową stabilizację rynku mobilnego, po spadku w 2009 roku. Ubiegłoroczne obniżki stawek MTR będą bowiem widoczne w wynikach operatorów aż do lipca - poinformował PAP w wywiadzie Mariusz Gaca, prezes telekomu.

W 2009 roku przychody czterech największych operatorów komórkowych - Polkomtela, Centertela, PTC i P4 spadły o 4,2% do 24,8 mld zł.

Obserwowana w III i IV kwartale 2009 roku tendencja na rynku mobilnym jest taka, że na podstawowym biznesie ARPU jest stabilne lub spada, natomiast wzrost generuje tzw. dosprzedaż i usługi dodane. Usługi dodane nie zrekompensują w krótkim okresie tak istotnych zmian, jak redukcje MTR - powiedział prezes.

Gaca nie spodziewa się dużej wojny cenowej w 2010 roku, po wprowadzeniu przez P4 oferty 0,29 zł za minutę w prepaidzie w ubiegłym roku, która doprowadziła do znacznych obniżek stawek u innych operatorów.

Po doświadczeniu Play Fresh i efekcie, jaki miała ona na rynek, mam wrażenie, że skłonność do przygotowywania ofert, które będą istotnie przeceniały wartość rynku, trochę osłabła. Play wprowadził ostatnio ofertę postpaidową Longplay, ale nie spodziewam się, aby ona była w stanie zatrząść rynkiem, jak oferta Fresh - powiedział prezes Centertela.

Zdaniem Gacy, coraz bardziej istotny wpływ na wybór oferty operatora będzie miała jakość świadczenia usług i obsługi. Znaczenie ceny się osłabia, gdyż ceny są już na niskim i zarazem porównywalnym poziomie. Uważa, że w tym roku dynamicznie będzie rósł udział smartfonów.

Producenci smartfonów, którzy rozwijają platformy dla tych urządzeń, niosą ze sobą zagrożenie, że rola operatora zostanie sprowadzona tylko do pośrednika. W Orange trwają prace nad własnymi aplikacjami i platformami, które są i będą wprowadzane w kolejnych krajach Grupy. Niektóre z nich mamy już wdrożone w Polsce np. katalog gier, czy nawigacja. Kolejne planujemy wdrażać sukcesywnie, aby spełniać rosnące zapotrzebowania naszych klientów. Dodatkowe aplikacje to jest próba budowania wartości dodatniej w przychodach, dosprzedawania, aby zwiększać ARPU - dodał.

Źródło tekstu: PAP

Komentarze
Zaloguj się