DAJ CYNK

Fiński premier wini Jobsa za recesję

07.07.2014

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 9209

Ważne 10

7

Fiński premier Alexander Stubb oskarżył Steve'a Jobsa o to, że poprzez sprzedaż swoich innowacyjnych urządzeń zabrał temu krajowi miejsca pracy.

Fiński premier Alexander Stubb oskarżył Steve'a Jobsa o to, że poprzez sprzedaż swoich innowacyjnych urządzeń zabrał temu krajowi miejsca pracy.

Staliśmy na dwóch filarach. Jednym z nich był przemysł IT, drugim przemysł papierniczy. Dobrze opisał to szef szwedzkiego banku Nordea - iPhone zabił Nokię, a iPad spowodował spadek popytu na papier - powiedział Stubb.

Finowe borykają się z recesją drugi rok z rzędu. W tym roku prognozowany jest tylko minimalny wzrost. Jak dodaje premier, branża IT przestaje opierać się na sprzęcie Nokii, a bardziej na grach. Z kolei przemysł drzewny, zamiast papieru, idzie w kierunku bioenergii.

Źródło tekstu: Reurters, wł

Komentarze
Zaloguj się
51. ~
0

2014-07-09 15:24:52

Grunt to postawic wlasciwa diagnoze i sie jej trzymac :-) Pan Stubb jest z pewnoscia wlasciwym czlowiekiem na wlasciwym miejscu i wroze mu podobne sukcesy jak zarzadowi, jeszcze wowczas finskiemu, Nokii ktory przed utrata kontroli nad firma prowadzil polityke ktorej nie powstydzilaby sie konkurencja tj psucie jakosci i obnizanie kursu akcji. No a teraz wszyscy dookola winni i to o dziwo nie z tej strony ktorej najbardziej by sie mozna spodziewac :-) Sam mam Nokie z jeszcze jej dobrego okresu co pokazuje ze wystarczylo w zasadzie nie robic NIC aby utrzymac solidna grupe klientow wymagajacych wygody i jakosci a nie wodotryskow.

Odpowiedz

50. PiotrM
0

2014-07-08 11:55:52

@48 To nie tak. Nokia zubożała kolejne modele właśnie poprzez zalew tańszych i nie do końca udanych konstrukcji. Co by nie mówić to Nokia trzymała kiedyś jakąś jakość i wiadomo było, że ich telefon pożyje. Potem zaczęły się coraz tańsze materiały, gorsze konstrukcje sprzedawane na rynku i ludzie zaczęli kupować chłam bo był tańszy. Przez to spadł popyt na Nokię. Teraz jest podobnie ze smartfonami. Jeszcze kilka lat temu smartfony produkowało kilku producentów na krzyż i były drogie. Teraz jest zalew badziewia i udział w sprzedaży markowych urządzeń leci na łeb. Za jakiś czas marki będą musiały kroić swoje konstrukcje żeby utrzymać sprzedaż, a średnia jakość tego produktu będzie się sukcesywnie obniżać.

Odpowiedz

49. ~
0

2014-07-07 22:53:37

Moze to wina Rydzyka a nie Honda?Gdyby babcie nie dawały na radio to kupowały by nokie n-series

Odpowiedz

48. ~
1

2014-07-07 22:12:26

47, może nie warto tego próbować zrozumieć tylko wystarczy zrozumieć że klientów mieli i pewnie dalej mają gdzieś kiedy inne marki robią coraz lepsze modele telefonów, przełożenie proste wysoka cena gorsze funkcje = mają klientów gdzieś, inne firmy może niższa cena więcej funkcji = starają się i warto w takie firmy inwestować, żeby na rynku było to co interesuje klientów, a nie tylko wysoka opłata za logo bo z logo to nic nie ma kiedy funkcji jakiejś nie ma w telefonie to logo wtedy nie pomoże, w ogóle jestem przeciwny wyższym opłatom za logo kiedy funkcji jest mniej albo kiedy są ograniczone kiedy w konkurencyjnych firmach funkcje są pełne, dla mnie nieważne czy firma nazywa się Nokoa HTC czy ZTE, jest funkcjonalność, dobrze wyposażony telefon to odrzucam Nokie i biorę ZTE czy HTC bo Nokia im nie dorównuje, dla mnie logo nie jest ważne tylko co telefon ma w środku

Odpowiedz

47. ~
0

2014-07-07 21:50:01

@45 właśnie nie rozumiem tego co robiła Nokia bo w zasadzie to w nowych modelach nawet obniżano funkcjonalność. Np. w nowych modelach dawali już gorsze wyświetlacze, gorsze aparaty, nie dawali lampy błyskowej albo głośnika a zamiast niego robiono tunel który przenosząc dźwięk z głośnika telefonu miał "udawać" głośnik.

Odpowiedz

46. ~
0

2014-07-07 21:21:21

@44 Po co łapiesz mnie za słowa, wiadomo o co chodzi. Szybko napisałem, zawsze można się pomylić.

Odpowiedz

45. ~
1

2014-07-07 19:56:43

Nokia stała w miejscu przez lata i tylko podnosiła ceny a funkcjonalności już nie, ja i nie tylko ja bo inni ludzie też co widać po markach telefonów zniechęcili się do takiej firmy jak Nokia i już ta firma przestała istnieć dla ludzi, którzy wzięli telefony innych firm i się przekonali, że oprócz Noki inne firmy potrafią sprzedać lepsze funkcjonalnie telefony, wystarzy zobaczyć jak się starają firmy Huawei, ZTE, HTC, Sony, to Nokia naprawdę staje się marką z muzeum

Odpowiedz

44. ~marcellove
0

2014-07-07 19:51:26

@43 Nie rozumiesz o co mi chodzi kompletnie.Człowieku można sie albo cofnąć albo iśc do przodu,zdanie typu "cofać sie do do tyłu" jest porównywalne do "masła maślanego". Dlatego twierdze raz jeszcze,że powinieneś napisać "cofać sie"

Odpowiedz

43. ~
0

2014-07-07 19:15:51

@42 dlatego Nokia nie powinna cofać się w tył, tylko iść naprzód co tłumaczy się ulepszać swoje produkty a nie pogarszać lub przynajmniej utrzymywać na poziomie sprzed kilku lat. Zdanie było poprawne.

Odpowiedz

42. ~marcellove
0

2014-07-07 19:01:17

Do 40.Czyz można cofnąć się do przodu? Moim zdaniem nie.Zdanie typu:masło maślane.

Odpowiedz

41. ~vincent
0

2014-07-07 18:55:06

Pier..e o Szopenie ! Stagnacja systemu Symbian i zainfekowanie telefonów Nokia systemami Windows to przyczyny osłabienia firmy Nokia, a nie Aplle. Jest wolny rynek, więc każdy kupuje to co uważa za słuszne. Ja nie lubię Androida, więc korzystam z Blackbarry, Symbiana fp lub iOS. Innym się podoba Windows Phone czy Android to korzystają.

Odpowiedz

40. ~
1

2014-07-07 18:45:02

Nokia w ostatnich latach cofnęła się w tył - moim zdaniem te niskobudżetowe telefony które robi teraz nadają się już tylko do dzwonienia i pisania sms-ów bo do innych zastosowań nie za bardzo. Ekran błyszczy jak lusterko, aparat robi kiepskie zdjęcia bez autofocusa i bez lampy. Jeśli ktoś chce taki telefon - proszę bardzo, jest on dostosowany do jego wymagań. Ja też nie potrzebuję "wodotrysków", jednak jak dla mnie jednak dobrze by było, gdyby telefon był chociaż na tyle funkcjonalny i jakościowo dobry (czytelny wyświetlacz, dobre zdjęcia) co np. Nokia 6303 Classic lub E72. Niestety w dzisiejszych telefonach Nokii tego brak. I tu właśnie tkwi cały problem że Nokia mogła robić dalej proste a zarazem funkcjonalne telefony.

Odpowiedz

39. ~asdf
1

2014-07-07 18:35:09

ktoś powyżej napisał premier idiota i nic dodac nic ując.... nic nie jest dane na zawsze - socjalizm też..... kapitalizm to umiejętnośc dostosowania sie do zmian na rynku. nokia byla tego zaprzeczeniem.... Mysleli ze telefoniki będą pukac w nieskończoność a tu gó..... i mieć socjal jak w niemczach bo za fona należy sie 1500 zł..... premier idiota i tyle... nie zal ich wcale...

Odpowiedz

38. ~
0

2014-07-07 18:24:05

36,37, według waszej logiki trzeba zakazać konkurencji, odebrać ludziom możliwość wyboru i wszyscy będą się cieszyć jedyną słuszną marką Nokia, do tego się sprowadza stanowisko premiera Finlandi,a wy przyklaskukecie

Odpowiedz

37. ~xy
0

2014-07-07 18:12:14

Nokia obrała dobrą drogę - po prostu robiła normalne solidne telefony. Skąd mieli wiedzieć, że dzieciarnia wybierze kolorowe zabawki-świecidełka?

Odpowiedz