DAJ CYNK

Femtokomórki wkrótce w T-Mobile

19.01.2011

Dodane przez: ringu

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4708

Ważne 0

0

Femtokomórki - czyli domowe stacje bazowe, które łączą się z siecią komórkową poprzez kablowe łącza internetowe - pojawią się wkrótce w ofercie amerykańskiego operatora T-Mobile.

Femtokomórki - czyli domowe stacje bazowe, które łączą się z siecią komórkową poprzez kablowe łącza internetowe - pojawią się wkrótce w ofercie amerykańskiego operatora T-Mobile.

Urządzenia tego rodzaju odciążają sieć operatora, tym samym pozwalają mu zaoszczędzić na budowie i modernizacji nadajników. Klienci, którzy stworzą sobie swoją własną infrastrukturę sieciową w domu, czy biurze, mogą liczyć na specjalne benefity od operatora.

Wkrótce femtokomórki pojawią się ofercie amerykańskiego T-Mobile. To pierwszy krok grupy Deutsche Telekom w kierunku tej technogii.

W Europie mini stacje bazowe są mało popularne. Sprzedaje je głównie Vodafone. W Wielkiej Brytani za takie urządzenie trzeba zapłacić około 50 funtów.

Grupa Telekomunikacji Polskiej wyrażała największą chęć wdrożenia i popularyzacji tej technologi w naszym kraju. Być może PTC, której właścicielem jest Deutsche Telekom, wprowadzi coś podobnego, wcześniej jednak wyrażała się na ten temat dość sceptycznie.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita, wł

Komentarze
Zaloguj się
37. ~bartolo
0

2011-04-24 12:59:45

Ludzie, to nie tylko o odciążenie bts-ów chodzi, ale dzieki udostepnionemu ostatnio API można np. zainstalować urządzenie w swoim pubie, a klient zapłaci za piwo w rachunku za telefon. Zresztą - ruszcie główkami, zastosowań biznesowych jest tysiące :)

Odpowiedz

36. ~tello
0

2011-01-21 22:24:12

I tak kabel pokonał radiówkę. Pokona też LTE, z którym sygnału trzeba będzie szukać np. na parapecie ;-)

Odpowiedz

35. ~martinezowiec
0

2011-01-21 04:11:28

@34 Zwróć uwagę, że jest to 7,5 euro a nie 10 euro jak w moim przykładzie. Czyli można płacić mniej w przeliczeniu na 4 miesiące ale za cenę mniejszej ilości kasy do wygadania...

Odpowiedz

34. ~cuda nie cuda ale szukać warto
0

2011-01-20 01:41:03

33. Teraz jest nawet aukcja za 33,50 zł = 7,50 Euro netto i Voipdiscount będzie ważny 120 dni.

Odpowiedz

33. ~martinezowiec
0

2011-01-20 01:35:44

@19 Jakim cudem masz betamax za 37zł za 4 miesiące? O jaki betamax chodzi? Voipdiscount? ja mam właśnie Voipdiscounta i płacę 10 euro+ podatki na 4 miesiące co wychodzi prawie 13 euro za 4 miesiące czyli ponad 50zł. I resellerzy wcale nie są tańsi bo oferują mniejsze doładowania za większą kasę w przeliczeniu! Więc jakim cudem Ty masz te darmowe rozmowy za 37zł?

Odpowiedz

32. ~
0

2011-01-20 01:16:39

Sygnał jest ograniczany do danego budynku, wszystko da się szczegółowo wyregulować, niższe konstrukcje do chyba 3 metrów nie trzeba mieć pozwolenia, prawo jest regulowane unijnie z resztą u nas ostatnio te zmiany zostały wprowadzone. Podobne urządzenia można już zaobserwować w większych galeriach handlowych gdzie ruch sieciowy jest wyższy, u mnie w mieście praktycznie każdy operator dostał pozwolenie właśnie na lub w galeriach handlowych jak plaza czy olimp. /Kwistas

Odpowiedz

31. aprii
0

2011-01-20 00:01:03

A jak to jest rozwiązywane prawnie (przecież taka komórka sobie sieje na licencjonowanych częstotliwościach) i podział kanałów?

Odpowiedz

30. ~
0

2011-01-19 23:50:53

ja kompletnie sie nie znam, ale ktoś napisał, że to operator ma udostepniać dostep - jednak mnie sie wydawało, ze femtocell jest zwykła bramką ale dla GSM..............????

Odpowiedz

29. ~tl111
0

2011-01-19 21:45:04

26 - no a co mi teraz nie pozwala zadzwonić przez voipa ? Mam fryca z betamaksem pod biurkiem, na biurku słuchawkę podlączoną do niego, a obok leży nokia z freszem. Co mi nie pozwala zadzwonić ze stacjonarnej słuchawki !? A tak, po przyjściu do domu wyłączyłbym nokię i korzystał z tej samej słuchawki podłączonej do fryca, i dalej do neta. Czy to tak trudno zrozumieć ?

Odpowiedz

28. ~
-1

2011-01-19 20:50:57

SD powinien być płatny a za doładowanie mogą dawać sms lub mb. Ewentualnie może być darmowy numer, tansze numery ale SD to autodestrukcja. Albo działa na szkode przez ludzi co są na roamingu albo frajerstwo gadające od rzeczy godzinami blokuje sieć normalnym ludziom. Kiedyś ludzie telefonem zarabiali pieniądze, teraz jest to bardziej zabawka.

Odpowiedz

27. marshmellow
0

2011-01-19 20:31:26

@26 jak tak dalej pójdzie to Play będzie musiał zrobić SD płatny we wszystkich abo i taryfach, bo by było za dużo tego dobrego. Na straty to ich za bardzo nie stać, a w tym przypadku będzie to wielce prawdopodobne.

Odpowiedz

26. ~pduncz
0

2011-01-19 19:48:18

@18 - no własnie w tej elastyczności problem, bo zaraz by ludzie porejestrowali na różnych "frycach" te konta VoIP z Play, i w ten sposób Play straci dochód np. za rozmowy na stacjonarne (bo będą kierowane przez innego operatora VoIP). Jakby Playowi było ciężko z powodu przeciążonych BTSów, to by nie robił promocji typu Stan Darmowy. Póki co, pracują nad b. fajną platformą tele.playmobile.pl

Odpowiedz

25. albek
0

2011-01-19 17:38:32

Kto wie może i u nas zawitają niedługo takie urządzenia dzięki T-Mobile. Pewnie nie od razu ale z czasem i to w niedalekiej przyszłości. Trzeba poczekać a może być naprawdę ciekawie.

Odpowiedz

24. ~
0

2011-01-19 15:33:57

22. Ale może więcej np. zarabiać na necie po odciązeniu BTSów z "gaduł".

Odpowiedz

23. ~rebound
0

2011-01-19 15:31:25

@16 mam nadzieję, że w Play pomówi się raczej o wprowadzenia jakości w swoje usługi, bo nawalanie wszystkich i każdej z osobna raz na kilka dni, to jest już poniżej krytyki, nawet za niską cenę.

Odpowiedz