DAJ CYNK

Fatalne wyniki audytu w PTC

14.05.2010

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 14

Ważne 0

0

Fatalnie funkcjonuje zarząd PTC, audyt wewnętrzny i różne procedury - wynika z tajnego audytu, do którego dotarł Puls Biznesu.

Fatalnie funkcjonuje zarząd PTC, audyt wewnętrzny i różne procedury - wynika z tajnego audytu, do którego dotarł Puls Biznesu.

PTC zmaga się zwieloma poważnymi problemami, w szczególności z brakiem etyki biznesowej i nieefektywnym przywództwem na poziomie najwyższego kierownictwa, a także konfliktami personalnymi i sporami kompetencyjnymi na szczeblu zarządu oraz dyrektorów departamentów - tak sytuację w spółce ocenia Andrzej Zwara, przewodniczący komitetu audytu w PTC.

Zwara krytykuje nie tylko Klausa Tebbe i Tomasza H., którym prokuratura przedstawiła zarzuty, ale cały zarząd spółki - pisze Puls Biznesu.

Członkowie zarządu nie komunikują się należycie i nie wykazują poczucia odpowiedzialności za spółkę, koncentrując się wyłącznie nafunkcjonowaniu pionów pozostających pod ich bezpośrednim zwierzchnictwem (…). Uchwały zarządu dotyczące bardzo kontrowersyjnych spraw niejednokrotnie były podejmowane bez jakichkolwiek zastrzeżeń lub pytań ze strony członków zarządu innych niż proponujący daną uchwałę - kontynuuje Zwara.

Zwara wymienia przede wszystkim dwa projekty marketingowe: TV McDonald’s (sieć monitorów reklamowych, jaką do restauracji działających podtą marką wstawiła niezależna od McDonald’sa zewnętrzna spółka) i Hit Generator (program telewizyjny w TVP2, także produkowany przez zewnętrzną firmę). PTC miały przynieść odpowiednio co najmniej 3 mln zł i do 1 mln zł szkód - pisze Puls Biznesu.

Szef komitetu audytu w PTC krytykuje też wewnętrzne procedury, które są chaotyczne i dopuszczają obejście standardów. Te i inne nadużycia były możliwe, bo audyt wewnętrzny nie podejmował stosownych działań dla zabezpieczenia interesów PTC, mimo uzyskani informacji o poważnych nadużyciach.

To, zdaniem Zwary, świadczy o braku niezależności jednostki audytu wewnętrznego, a być może i o braku rzeczywistej woli egzekwowania procedur na poziomie najwyższego kierownictwa spółki. Dział audytu wewnętrznego wymaga kompleksowej reformy. Musi do niej dojść szybko, bo w raporcie można znaleźć i tę informację, że do zbadania jest jeszcze kilka nowych spraw, wktórych mogło dojść do nadużyć.

Źródło tekstu: Puls Biznesu

Komentarze
Zaloguj się