DAJ CYNK

Ruszył #FakeHunter Challenge, czyli trzydniowe polowanie na fake newsy

msnet

Wydarzenia

#FakeHunter Challenge polowanie na fake newsy

Polska Agencja Prasowa zaprasza do udziału w trzeciej edycji konkursu #FakeHunter Challenge. Na łowców nieprawdziwych informacji o 5G, falach elektromagnetycznych czy klimacie czekają atrakcyjne nagrody pieniężne.

III edycja konkursu #FakeHunter Challenge, którego celem jest demaskowanie internetowych fake newsów i dostarczanie wiarygodnych informacji, skupiona jest na tematach gospodarczych: telekomunikacji i energetyce. W ciągu trzech dni konkursowych zmagań internauci – działający samodzielnie lub w kilkuosobowych zespołach – będą zgłaszali krążące po sieci nieprawdziwe lub wątpliwe informacje. Kolejnym zadaniem będzie samodzielnie opracowanie raportu, w którym wskaże się naukowe i wiarygodne źródła wyjaśniające, jak jest naprawdę.

Zobacz: #FakeHunter Chatbot - nowe narzędzie do weryfikacji fake newsów
Zobacz: Aplikacja #FakeHunter dostępna w App Store i Google Play

Jurorami w konkursie będą dziennikarze z zespołu factcheckingowego PAP (fakehunter.pap.pl), którzy na co dzień weryfikują pojawiające się w cyberprzestrzeni coraz częściej i na ogromną skalę fałszywe informacje, popularnie zwane fejkami. Dotyczą one wielu dziedzin życia, są publikowane i powielane świadomie lub nieświadomie, ale zawsze wprowadzają w błąd. Ofiarami oszustw informacyjnych w Internecie padają nie tylko zwykli ludzie, ale także osoby publiczne czy firmy, których wartość rynkowa z powodu fake newsów jest niszczona.

Tropienie i weryfikacja informacji w sieci nie należy do zadań łatwych, zwłaszcza gdy autor fake newsa manipuluje inteligentnie: miesza kłamstwo z prawdą, zestawia nieporównywalne dane, wplata fragmenty wypowiedzi wyrwane z kontekstu itp. W takiej sytuacji oceniana musi być całość tekstu i jeżeli na podstawie zebranych dowodów i źródeł można wykazać, że zgłoszona treść sumarycznie wprowadza w błąd, ocenia się ją jako fałsz.

Konkursowi towarzyszy w piątek i w sobotę (11-12 czerwca) cykl rozmów i debat, transmitowanych na portalu PAP MediaRoom (pap-mediaroom.pl). Rozmowy z naukowcami oraz specjalistami od energetyki i telekomunikacji poświęcone będą m.in. efektywności energetycznej, jaką daje sieć piątej generacji, a także zastosowaniu telekomunikacji w medycynie czy w tworzeniu inteligentnych miast i domów, gdzie zautomatyzowane systemy będą dostosowywać zużycie ogrzewania, światła czy wody.

Swoją wiedzą i obserwacjami podzielą się między innymi kardiochirurg Grzegorz Religa, przewodniczący Rady ds. Cyfryzacji Józef Orzeł, profesor WSH w Radomiu dr Leszek Mellibruda, pracujący w NASA naukowiec Artur Chmielewski, profesor matematyki, specjalista od sztucznej inteligencji Andrzej Kisielewicz, ekspert ds. patologii nauki, profesor na Akademii Kaliskiej Marek Wroński, prezes Instytutu Jagiellońskiego oraz przedstawiciele biznesu – Play i PGNiG. Pełen program wydarzeń towarzyszących konkursowi znajduje się pod adresem fakehunter.pap.pl/agendaIII.

Na zwycięzców rozpoczętej właśnie i zaplanowanej na cały weekend rywalizacji w ramach #FakeHunter Challenge czekają nagrody pieniężne: 6 tys. za pierwsze miejsce, 4 tys. za drugie i 2 tys. zł za trzecie. Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć pod tym adresem.

Zobacz: Parafia w Mrągowie modli się o zniszczenie wież 5G
Zobacz: Rozwiąż quiz o 5G Plusa i zgarnij darmowy pakiet 10 GB

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: fakehunter.pap.pl

Źródło tekstu: PAP

Przewiń w dół do następnego wpisu