DAJ CYNK

#FakeHunter Challenge, czyli wielkie polowanie na fake newsy

Mieszko

Wydarzenia

#FakeHunter Challenge, czyli wielkie polowanie na fake newsy. Rusza konkurs PAP i GovTech

Polska Agencja Prasowa razem z GovTech Polska startują z międzynarodowym konkursem #FakeHunter Challenge, którego ideą jest wyłapywanie i weryfikowanie fałszywych informacji w sieci. Konkurs odbędzie się w dniach 13-15 listopada.

Zobacz: Fałszywe informacje na temat 5G szkodzą gospodarce, lokalnym społecznościom, nam wszystkim... Co tak naprawdę siedzi w 5G?

O tym, jak ważna jest walka z fake newsami, pokazał czas pandemii koronawirusa, kiedy w sieci zaczęły pojawiać się fałszywe informacje i teorie spiskowe, próbujące udowadniać, że np. noszenie maseczek jest groźne dla zdrowia, a chorobę Covid-19 wywołuje technologia 5G. Organizatorzy konkursu chcą, by podstawą do wyrabiania sobie opinii przez odbiorców, były rzetelne informacje.

Zobacz: Aplikacja #FakeHunter dostępna w App Store i Google Play

Konkurs #FakeHunter Challenge skierowany jest do wszystkich użytkowników Internetu posługujących się językiem polskim lub angielskim, bez względu na wiek. W ciągu trzech dni zarejestrowane zespoły, liczące do 5 osób, za pomocą m.in. specjalnej aplikacji, będą mogły zgłaszać fake newsy, tworzyć raporty fact checkingowe i podawać źródła nieprawdziwych informacji.

Zobacz: #FakeHunter Chatbot - nowe narzędzie do weryfikacji fake newsów

Cztery konkurencje w konkursie

Konkurs składa się z 4 konkurencji: pierwsza to polowanie na fake newsy („Fake news hunt"). W tej konkurencji punktowana jest liczba wprowadzonych do systemu FakeHuntera zgłoszeń z obszaru przewidzianych w konkursie kategorii tematycznych, które jury uzna za możliwe do zweryfikowania.

„Fakehunter challenge" - ta konkurencja to połączenie polowania na fejki z przeprowadzaną przez uczestników konkursu weryfikacją zgłoszeń, wydawaniem werdyktów i przygotowaniem raportów fact checkingowych zgodnie z regułami systemu #FakeHunter.

Kolejna konkurencja to „Popraw FakeHuntera", gdzie uczestnicy, zgodnie z „Polityką korekt”, mogą weryfikować już opublikowane raporty w serwisie #FakeHunter od początku jego istnienia i przedstawić alternatywne werdykty i źródła.

Ostatnia konkurencja to „Znajdź prawdziwe źródło fake newsa", która polega na wyśledzeniu, pierwotnego, rzeczywistego źródła fałszywej informacji, zweryfikowanej jako fake news w serwisie #FakeHunter, lub przez jury oraz przedstawienia dowodów i materiałów o tym świadczących.

#FakeHunter Challenge odbędzie się w dniach 13 - 15 listopada jako część planowanej na cały listopad imprezy GovTech Festiwal, której celem jest szerzenie wiedzy i zainteresowania cyfryzacją, nowoczesnymi technologiami i innowacjami.

O zwycięstwie w konkursie zadecyduje punktacja przyznawana przez jury. Do wygrania super nagrody – zachęcają organizatorzy. Szczegóły na: https://fakehunter.pap.pl/challenge.

Zobacz: #FakeHunter i KNF będą śledzić dezinformacje na rynku finansowym
Zobacz: Play sekretnie instaluje 5G podczas epidemii? Nie, przybywa za to fake newsów o 5G

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Andri z Pexels, PAP

Źródło tekstu: Polska Agencja Prasowa

Przewiń w dół do następnego wpisu