DAJ CYNK

Euroroaming - w Polsce spadną praktycznie tylko przychodzące

28.05.2010

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 2910

Ważne 0

0

Operatorzy mają problem z euroroamingiem. Zgodnie z prawem, o zmianie ceny muszą poinformować na jeden okres rozliczeniowy przed ich wejściem, jednak ceny w złotówkach będą znane najwcześniej na 30 dni przed ich wejściem w życie 1. lipca.

Operatorzy mają problem z euroroamingiem. Zgodnie z prawem, o zmianie ceny muszą poinformować na jeden okres rozliczeniowy przed ich wejściem, jednak ceny w złotówkach będą znane najwcześniej na 30 dni przed ich wejściem w życie 1. lipca.

O tym, że operatorzy mają problem prawny, szerzej pisaliśmy w tej wiadomości. Okazało się, że problem da się rozwiązać, informując klientów o cenach w euro i fakcie, że przeliczenie nastąpi 1. czerwca.

Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej, od 1. lipca maksymalna cena netto minuty połączenia wychodzącego spada z 0,43 do 0,39 euro, a przychodzącego z 0,19 do 0,15 euro. Nie zmienia się cena SMS-a - pozostanie na poziomie 0,11 euro.

Jeżeli kurs euro nie zmieni się znacząco w ciągu kilku najbliższych dni, maksymalne stawki wyrażone w złotówkach będą wynosiły odpowiednio:
dla rozmów wychodzących - 1,93 zł,
dla rozmów przychodzących - 0,74 zł,
dla SMS-ów - 0,55 zł.

Informacje o nowych stawkach połączeń i SMS-ów w euro podał Polkomtel, Centertel i PTC. Wszyscy trzej poinformowali o maksymalnych stawkach. Biorąc pod uwagę fakt, że w praktyce operatorzy mogą tylko obniżyć aktualnie obowiązujące ceny, to:
ceny rozmów wychodzących nie powinny spaść (teraz kształtują się na poziomie od 1,79 zł do 1,81 zł),
niższe powinny być ceny połączeń przychodzących (teraz 0,85-0,86 zł),
spaść powinna cena SMS-a (teraz 0,57 zł).

W P4 cena rozmów wychodzących zostanie na dotychczasowym poziomie 1,60 zł, przychodzących najprawdopodobniej spadną o 1 grosz (aktualnie 0,75 zł), spadną też o 2 grosze ceny SMS-a (aktualnie 0,57 zł).

Źródło tekstu: wł

Komentarze
Zaloguj się
27. ~green
0

2010-05-31 18:45:44

Ceny spadają i to jest najważniejsze! Porównajcie je do tych sprzed 2-3 lat i zobaczcie jaka jest różnica! Teraz nikt nie boi się wysłać smsa za 50 gr z zagranicy, albo nawet porozmawiać pare minut. Dla mnie super! Ważne, że do przodu. A jakbyśmy mieli już Euro, nie było by problemów z przeliczaniem... Moi dorodzy eurosceptycy... ;)

Odpowiedz

26. piotrM
1

2010-05-29 09:23:11

berdys: z tym Wifi to można się zdziwić. W zeszłym roku doznałem szoku we Włoszech. W hotelu chcięli 4 euro za godzinę dostępu!!! Wszędzie we Włoszech dostęp jest poblokowany. U nas w Pl często znajduję niezabezpieczone sieci, w obrębie hoteli to nawet standart. Pewnie Włosi płacą za transmisję, inaczej tego nie potrafię wytłumaczyć

Odpowiedz

25. thonka
1

2010-05-28 17:07:46

@23 pytalem tylko dlatego, ze w j. niemieckim wlasnie tak sie pisze daty :P

Odpowiedz

24. ~
1

2010-05-28 15:56:44

@WitekT - Operatorzy mają taką kasę, nawet mogliby na samej operacji zarobić, jednak zysk z wyższych stawek roaminowych nie byłby wielki, za to ryzyko, że coś pójdzie nie tak zdecydowanie większe. Musieliby zagrać razem i w dodatku znaleźć kilku innych partnerów do spekulacji. Wtedy mogliby ruszyć kurs EURPLN naprawdę mocno, czyli przeprowadzić udany atak i zarobić na tym podwójnie.

Odpowiedz

23. WitekT
1

2010-05-28 15:21:00

thonka: wielokrotnie już tłumaczyłem - pozwala nam to wychwytywać podpierdalanie newsów. ;-) Co do stawek euro - z konkretnego dnia, a dokładniej z pierwszego dziennika urzędowego KE w czerwcu. Co do ataku spekulacyjnego - kiedyś na fajce rozmawialiśmy o czymś takim i sensowne zachwianie kursem złotego wymagałoby włożenia kupy kasy, jakiej operatorzy nie mają. ;-)

Odpowiedz

22. thonka
1

2010-05-28 15:18:12

@20 no i daltego podwyzszenia stawek nie bedzie.

Odpowiedz

21. thonka
1

2010-05-28 15:17:40

czemu po datach sa kropki? :P czyzby tlumaczenie wlasne? :P co do kursu: liczy sie kurs na dany dzien czy srednioroczny za poprzedni rok?, bo jak na dany dzien to nic tylko przeprowadzac atak spekulacyjny i wyprzedawac polskie papiery wartosciowe i obnizek nie bedzie...

Odpowiedz

20. ~Vic
1

2010-05-28 14:51:25

Podobno podwyższenie stawek roamingu na niekorzyść abonenta/użytkownika umożliwia bezkarne odejście od operatora. Tak przynajmniej podają na innym portalu branżowym.

Odpowiedz

19. mac
1

2010-05-28 14:46:48

dobrze że jest ten eurosocjalizm ustalający górne ceny detaliczne bo jak widać metody rynkowe w takim przypadku zawodzą i jedynie odgórne ustalenie jest w stanie wymusić obniżki...

Odpowiedz

18. ~Ado
1

2010-05-28 14:24:41

Kolejna głupota EU Z automatu zakładać, że wszyscy chcą kiepściuchne Euro w systemie monetarnym.

Odpowiedz

17. ~berdys
1

2010-05-28 14:01:05

No ja tez jezdzee namietnie, ale juz mi sie te zabawy z prepaidem nieco znudzily- 11 rok juz sie podobnie bawie-tylko, ze mniej dzwonie do PL a wiecej wewnatrzkrajowe- bo kupujemy karty do porozumiewania sie miedzy soba.... . Do dzwonienia do PL chwile obecna korzystam( a raczej bede korzystal ) z E52 i skype i hotelowego wifi. Rok temu- netbook. jednak wolalbym miec te nizsze stawki w telefonie. Bez przekladek ;) Szkoda, ze nasi operatorzy tacy skostnieli i nie reaguja na to, gdzie polacy mimo wszystko czesto jezdza... a juz Chorwacja, aspirujaca do UE, wjazd do niej jak do Schengen (na granicy znudzony wojak( ew policjant ) wali smsa i lekcewazaco macha reka, zeby jechac... ) No juz by sie nie czepiali , nie ? :D Tylko dali eurotaryfe :D

Odpowiedz

16. jojo
1

2010-05-28 13:55:03

wlo (14) - Podobno można "wszytko" - pytanie tylko po co kompilować sobie niepotrzebnie życie? Jadąc na urlop za granicę nie będę latał po okolicznych sklepach i szukał miejscowych pre-paidów, a może i zasięgu 3G. "Wystarczy" znacznie obniżyć ceny roamingu. To raczej dużo prostsze rozwiązanie? ;-)

Odpowiedz

15. ~antago
0

2010-05-28 13:51:44

# 1,79 zł z VAT za każdą minutę wykonywaną z Unii Europejskiej # 0,85 - odbieranie

Odpowiedz

14. wlo
1

2010-05-28 13:48:54

~berdys - mój kolega jeździ do Chorwacji namiętnie z przyczepą od lat... WIesz jak się komunikuje? Kupuje pre-paida jakiegoś i dzwoni przez Skype-a ;-) Ostatnio też z telefonu, bo i ma telefon lepszy i 3G w końcu zainstalowali w okolicach, gdzie spędza wakacje. Wychodzi znacznie ale to znacznie taniej. Nawet taniej niż u nas korzystając z pakietów internetowych do VoIP ;-)

Odpowiedz