DAJ CYNK

Europa i USA: ilość przesłanych megabajtów rośnie, ARPU maleje

17.09.2010

Dodane przez: anonymous

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 2227

Ważne 0

0

Pomimo dynamicznego wzrostu ilości megabajtów przesyłanych przez klientów sieci komórkowych, ARPU operatorów w wybranych krajach Europy i w USA cały czas maleje - wynika z danych przedstawionych przez Strategy Analytics Tariff and Revenue Strategies Insight.

Pomimo dynamicznego wzrostu ilości megabajtów przesyłanych przez klientów sieci komórkowych, ARPU operatorów w wybranych krajach Europy i w USA cały czas maleje - wynika z danych przedstawionych przez Strategy Analytics Tariff and Revenue Strategies Insight.

Z przedstawionego raportu wynika, że od 2006 do 2010 roku ARPU wybranych operatorów we Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i USA systematycznie spadał. Wpływ na to miał jeden główny czynnik - spadki stawek MTR.

To spowodowało, że pomimo podobnej ilości minut wykorzystywanych przez użytkowników, ARPU z tego typu usług zanotowało spadek w tym okresie na poziomie od 23 do 60%. Jednocześnie ARPU z usług transmisji danych zanotowało wzrost nawet o 65% (w USA).

W przypadku wybranych krajów Europy wzrost ARPU z tytułu usług transmisji danych wyniósł w tym okresie od 10 do 43%. Miały na to wpływ głównie wejście na rynek nowych operatorów (O2 w Niemczech oraz Vodafone w Hiszpanii), co zmusiło pozostałych graczy do korekty cen swoich ofert.

Źródło tekstu: cellular-news, wł

Komentarze
Zaloguj się
10. ~impassive
0

2010-09-18 17:57:32

Wypadałoby wyjaśnić, co to te ARPU (taa, wiem, że można sprawdzić w Google, ale nie o to chodzi).

Odpowiedz

9. tl111
0

2010-09-17 19:53:41

No proszę, mój imiennik mnie zrozumiał :-) Czy tylko Tomki tak mają ? Pozdrawiam.

Odpowiedz

8. ~
0

2010-09-17 13:40:02

Transmisja danych jest tylko na własnych nadajnikach. MTR jest wyciągany z kieszeni abonenta, a nie ma oddawania do innych opów. Z głosowymi usługami jest inaczej tzn tak TomekO pisze w #6.

Odpowiedz

7. TomekO
0

2010-09-17 10:48:50

@6 ARPU z transmisji danych wzrosło ;) ! Tylko nie rozumiem ostatniego zdania. Wzrost ARPU był skutkiem wejścia na rynek nowych operatorów i korekty cen przez pozostałych graczy ? Czyli więcej klientów, mniejsze ceny i wyższe ARPU ? Nie rozumiem tego.

Odpowiedz

6. TomekO
0

2010-09-17 10:34:42

@5 przychody z tytułu rozliczeń MTR wliczane są do ARPU ? Przy bilansujących się rozliczeniach MTR mają wpływ na przychód a nie na dochód. Ciekawe jest to że na spadek ARPU z usług głosowych miał wpływ MTR a na spadek ARPU z transmisji danych konkurencja ;) Moim zdaniem kręci się to tak jak pisze tl111. Niski MTR to możliwość konkurowania na rynku przez co zasiedziali operatorzy muszą obniżyć ceny żeby nie stracić klientów i spada ARPU. Nikt nikomu nie każe obniżać cen z powodu spadku MTR z wyjątkiem konkurencji.

Odpowiedz

5. ~
0

2010-09-17 10:07:48

@tl111. To że się powiedzmy bilansują wzajemne płatności pomiędzy operatorami z tytułu MTR to nie znaczy wcale że wysokość stawki MTR nie na wpływu na ARPU. Przy niskim MTR bilansują się na niskim poziomie i dochody są niskie. Nie wiem dlaczego masz problem ze zrozumieniem tej zależności. Interes klientów to zupełnie inna sprawa chociaż wbrew pozorom niskie dochody operatorów to mniejsze inwestycje i wolniejsze wprowadzanie nowych technologii.

Odpowiedz

4. ~
0

2010-09-17 09:53:31

1. Nie masz pojęcia o czym mówisz.

Odpowiedz

3. tl111
0

2010-09-17 09:50:34

No i ? Może spróbuj rozwinąć swą myśl ?

Odpowiedz

2. ~sympatyczny
0

2010-09-17 09:44:46

czlowieku, przeciez powyzej masz czarno na bialym liczby....

Odpowiedz

1. tl111
0

2010-09-17 09:10:40

No i nadal utrwalamy fałszywe przekonania, że MTR ma bezpośredni wpływ na dochody z klienta (ARPU). Ja jednak będę nadal się upierał, że ma ono wpływ na poziom cen minuty na rynku i ograniczanie konkurencji. To konkurencja w detalu ma wpływ na obniżki ARPU, a nie umowne ceny rozliczeń międzyoperatorskich.

Odpowiedz