DAJ CYNK

Ericsson sprzedał patenty firmie pozywającej innych za łamanie wartości intelektualnych

14.01.2013

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 2493

Ważne 0

0

Ericsson sprzedał ponad 2,4 tys. patentów firmie Unwired Planet. Dotyczą one technologii 2G, 3G oraz LTE. Nowy właściciel znany jest z pozwów przeciwko firmom z branży telekomunikacyjnej.

Ericsson sprzedał ponad 2,4 tys. patentów firmie Unwired Planet. Dotyczą one technologii 2G, 3G oraz LTE. Nowy właściciel znany jest z pozwów przeciwko firmom z branży telekomunikacyjnej.

Przed transakcją Unwired Planet (w zeszłym roku firma nazywała się Openvawe) dysponowała zaledwie 260 patentami. W tej chwili prowadzi sprawy sądowe z m.in. Apple (dwa pozwy), Google i RIM w związku z naruszaniem jej własności intelektualnej.

Wartość transakcji będzie zależała od przychodów Unwired Planet, jakie zostaną dzięki niej osiągnięte, ale z dokumentacji wynika, że może chodzić o setki milionów dolarów. Ericsson będzie miał prawo do korzystania ze wszystkich patentów należących do amerykańskiej firmy, jednocześnie zobowiązując się do przekazywania praw do co najmniej 100 kolejnych patentów rocznie aż do 2018 roku.

Źródło tekstu: FierceWireless, wł

Komentarze
Zaloguj się
9. ~Janes
1

2013-01-15 09:53:24

Ciekawe czy Chińczycy z Huaweia i ZTE p.łacą za kozystanie z patentów w swoich modemach 3g i LTE ?

Odpowiedz

8. ~
1

2013-01-15 00:26:09

opatentowałem sranie i teraz wszyscy macie przesrane... :)

Odpowiedz

7. pacman
2

2013-01-14 17:42:47

@5 Ujednolicenia...tylko widzisz taka UE pewnie poprzez naciski idzie w kierunku jaki widzimy w USA czyli wolnej amerykanki, chaosu, wiecznych sporów. Np. patenty na oprogramowanie w UE mają być stosowane, na razie chyba każdy kraj na jeszcze coś do powiedzenia u siebie, ale jak wejdą ujednolicające przepisy dla całej Unii i zmusi się wszystkich od tak to będzie nieciekawie. Zresztą Unia już poległa przy ACTA kiedy chcieli z rządami krajowymi w tym naszym po cichu się pod tym podpisać. Ochrona praw autorskich dla nagrań została wydłużona z 50 do 70 lat, tylko dla artystów czy może dla branży muzycznej, dla wielkich korporacji ? Patenty które są publikowane i skupowane tylko dla samego faktu ich posiadania, dla procesów sądowych powinny być zakazane. Firmy powinny wykazywać jakąś aktywność w pracach, badaniach, we wdrażaniu ich na rynek. Dostałeś patent, od 10 lat nic nie robisz to np. jeśli nie podejmiesz jakiś działać inne firmy mogą wykorzystać twój patent za opłatą od zysków, które dostaniesz. Bo teraz czasami jest tak, że firmy wolą poczekać aż patent wygaśnie niż się dogadać bo często nikomu się nie opłaca, każdy za byle głupotę chce ogrom kasy. Gdzie walka, innowacyjność, zmiany, ewolucja i rewolucje na rynku, w życiu ? Druga kwestia to rzeczy, które można opatentować jak jakieś zaokrąglenia boków, przesunięcie palcem po ekranie... Patenty powinny wynosić 15-20 lat, potem mogą utrzymywać się jakieś małe, ale stałe opłaty licencyjne, niewielki % dla twórcy, ale na kolejne 5-10 lat (łącznie 25, maksymalnie 30 lat). Co jest śmieszne bardo znani polscy artyści jak aktorzy czy muzycy ostatnio wypowiadali się na temat emerytur...z czego będą żyć bo dostaną najniższą emeryturę...bo jak to z czego z pracy! Przez 30-40 lat płacili najniższe składki, a teraz się zastawiają skąd taka niska emerytura. Ale o dobrych zarobkach przez lata, o kasie i tantiemach to już zapomnieli ?

Odpowiedz

6. ~
-1

2013-01-14 17:32:57

I dlatego patenty i prawa autorskie powinny zostać zlikwidowane.

Odpowiedz

5. ~galtom
3

2013-01-14 15:29:22

Prawo patentowe na swiecie wymaga ujednolicenioa. Nie ma sie co oszukiwac, za takie "pijawki" i ich wynagrodzenia placa klienci kupujac produkty. Patent i prawo do niego powinno byc niezbywalne. Wymysliles cos - super. Ale nie mozesz potwierdzenia, ze cos wymysliles sprzedac. A jesli chcesz (by ktos inny mog korzystac, podukowac, itp) to sa licencje. Skonczy sie zerowanie na patentach. CO innego gdy konkurent produkuje to samo lub korzysta z pomyslu, technologi... a co innego jak jest sie psem ogrodnika.

Odpowiedz

3

2013-01-14 14:56:46

Patenty powinny być czasowe. Powinny np. obowiązywać 2 lata (z pewnymi wyjątkami). To by rozwiązało problem.

Odpowiedz

3. ~gosciu
5

2013-01-14 14:49:13

Super pomysł na interes skupowanie patentów - powinno zostać wprowadzone prawo mówiące iż korzystanie z patentu będzie chronione tylko w przypadku gdy właściciel patentu korzysta z niego, coś na kształt prawa zapobiegającemu istnieniu takich pseudo interesów blokujących jedynie dalszy rozwój.

Odpowiedz

2. Sig
5

2013-01-14 14:39:12

To jest chore i powinno być zakazane... W tym wszystkim gubi się gdzieś idea patentu, która jako okresowa ochrona praw do czegoś nowego co stworzyliśmy ma sens, bo rekompensuje nam wydatki poniesione na badania i daje szansę zarabiać na licencjach. To tutaj to jest jednak absurd. Rozwiązanie? Olać Hamerykę i nie sprzedawać tam produktów :-), no, ale na to niewielu może sobie pozwolić.

Odpowiedz

1. ~Zbyszek
2

2013-01-14 14:35:46

Nawet w byciu "królem troli patentowych" Apple przegra. Swoją drogą, ciekawy pomysł na biznes, a przez ciekawy mam na myśli słowa niecenzuralne.

Odpowiedz