DAJ CYNK

Ericsson: rozwiązanie HSDPA – przyszłość systemu WCDMA

Dodane przez: sirmark

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 1600

Technologia HSDPA pozwala na przesyłanie danych z prędkością 14.2 Mb/s - siedmiokrotnie większą niż jest to obecnie możliwe w systemie WCDMA. HSDPA stanowi integralną część standardu WCDMA.

Technologia HSDPA pozwala na przesyłanie danych z prędkością 14.2 Mb/s - siedmiokrotnie większą niż jest to obecnie możliwe w systemie WCDMA. HSDPA stanowi integralną część standardu WCDMA.

Ericsson przedstawił technologię HSDPA (High Speed Downlink Packet Access), umożliwiającą znacznie szybsze przesyłanie danych niż jest to obecnie możliwe w technologii WCDMA.

Podstawową korzyścią z wdrożenia technologii HSDPA jest poprawienie jakości oferowanych usług dla użytkownika końcowego. W praktyce oznacza to krótszy czas przesyłania danych, 14.2 Mb/s wartości szczytowej transmisji, oraz zmniejszony czas opóźnień w interfejsie radiowym.

Pierwszym krokiem rozwoju systemu WCDMA jest technologia HSDPA (High Speed Downlink Packet Access), w której osiągnięto poprawę szybkości transmisji danych w kierunku od stacji bazowej do telefonu mobilnego, czyli tzw. downlink’u.

Rozwiązanie HSDPA zostało oparte o koncepcję współdzielonego kanału transmisji, tzw. fat-pipe. Głównym jej założeniem jest dynamiczne dostosowanie się do zmian zachodzących w środowisku radiowym i szybka retransmisja błędnych danych.

Poprawa jakości transmisji w HSDPA osiągana jest poprzez:
- Zwiększenie maksymalnej szybkości transmisji danych do 14.2 Mb/s
- Zredukowanie opóźnień
- Dwu-trzykrotne zwiększenie pojemności systemu

Wprowadzenie technologii HSDPA pozwoli operatorom na poprawienie jakości dostarczanych usług klientom końcowym. Ulepszona generacja technologii WCDMA zapewni bezprzewodowy szerokopasmowy dostęp do Internetu, Intranetu i sieci korporacyjnych LAN.

Dla operatorów główną zaletą HSDPA jest zwiększona pojemność systemu, osiągana poprzez:
- Transmisję kanału współdzielonego - pozwala to na efektywne użycie dostępnych kodów i zasobów mocy w WCDMA
- Wykorzystanie krótszych interwałów transmisyjnych - wpływa na czas odpowiedzi i poprawia śledzenie szybkich zmian parametrów kanału radiowego
- Adaptację łącza - poprawia wykorzystanie kanału i umożliwia stacji bazowej pracę z maksymalną mocą
- Przełączanie kanałowe - zwiększa priorytet użytkowników pracujących w dobrych warunkach propagacji
- Szybką retransmisja i soft-combining - dodatkowo poprawiają pojemność systemu
- Modulację 16QAM - umożliwia szybsze transmisje i efektywniejsze wykorzystanie pasma

Ericsson przewiduje komercyjne wprowadzenie na rynek technologii HSDPA już w 2005 roku.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Ericsson

Przewiń w dół do następnego wpisu