DAJ CYNK

Ericpol chce wzmocnić swoją pozycję na polskim rynku

04.07.2014

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4912

Ważne 1

0

Ericpol jest największym polskim eksporterem z branży teleinformatycznej. Blisko 90% przychodów spółki pochodzi z zagranicznych rynków, ale udział polskiego ma się w najbliższym czasie zwiększać. Mają to zapewnić m.in. projekty dla administracji oraz rozwiązania dla biznesu, również dla branży medycznej, logistycznej i automotive. Firma zapowiada poszukiwania inżynierów do pracy w Łodzi i Krakowie oraz w oddziałach zagranicznych.

Ericpol jest największym polskim eksporterem z branży teleinformatycznej. Blisko 90% przychodów spółki pochodzi z zagranicznych rynków, ale udział polskiego ma się w najbliższym czasie zwiększać. Mają to zapewnić m.in. projekty dla administracji oraz rozwiązania dla biznesu, również dla branży medycznej, logistycznej i automotive. Firma zapowiada poszukiwania inżynierów do pracy w Łodzi i Krakowie oraz w oddziałach zagranicznych.

Ericpol jest jedna z największych firm informatycznych w Polsce: z ponad 300 mln zł obrotu i 2 tys. pracowników w czterech krajach.

Od wielu lat jesteśmy czołowym eksporterem rozwiązań informatycznych, zawsze w pierwszej piątce, a od kilku lat umacniamy naszą pozycję na rynku polskim - ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Paweł Szczerkowski, dyrektor generalny i wiceprezes zarządu Ericpol.

Po ponad 20 latach istnienia w 2013 r. Ericpol wszedł na rynek zamówień publicznych w Polsce. Firma planuje zwiększać udział rodzimego rynku w generowanych przychodach. Na razie pozostaje on niewielki - około 10 proc. Równolegle Ericpol chce dalej umacniać swoją pozycję na zagranicznych rynkach, szczególnie w segmencie outsourcingu i konsultingu.

Teraz koncentrujemy się na rynku niemieckim. Otworzyły się też ciekawe perspektywy, jeżeli chodzi o rynek północnoamerykański. Klientom w Stanach Zjednoczonych będziemy oferować głównie usługi outsourcingowe, natomiast naszym europejskim klientom bardziej zaawansowane produkty i usługi informatyczne - mówi Szczerkowski.

Dotychczas Ericpol zrealizował ponad 800 projektów w 75 krajach. Firma posiada biura w Łodzi, Krakowie i Warszawie oraz spółki zależne na Białorusi, Ukrainie i w Szwecji. Specjalizuje się w usługach outsourcingu i konsultingu IT, dostarcza też rozwiązania m.in. dla firm telekomunikacyjnych, sektora ochrony zdrowia czy też banków.

W najbliższym roku będziemy przede wszystkim inwestować w rozwój naszych własnych rozwiązań. Chodzi o produkty dla logistyki, medycyny, oraz workflow, czyli rozwiązania dla przedsiębiorstw i urzędów państwowych. Poszukujemy także klientów z obszaru automotive, zajmujemy się dostarczaniem rozwiązań i systemów embedded [systemów wbudowanych - red.]. To jest to, co znajduje się w konsoli środkowej w samochodzie, czyli coraz więcej elektroniki i software'u. To są rzeczy, które nas interesują - wymienia wiceprezes Ericpola.

Ericpol ogłosił w maju, że chce zatrudnić 250 nowych pracowników w Krakowie i Łodzi, przede wszystkim osoby z wykształceniem technicznym lub ścisłym.

Będziemy inwestować w nabywanie coraz większych kompetencji, ciągle poszukujemy dobrych inżynierów w Łodzi, Krakowie, również w naszych lokalnych sekcjach za granicą. Inwestujemy też w infrastrukturę, właśnie kończymy inwestycję w powierzchnie biurowe w Łodzi - to jeden z ciekawszych budynków, który tam powstanie - ocenia Paweł Szczerkowski.

Wśród partnerów biznesowych Ericpolu dominują duże, dojrzałe firmy. Współpraca z nimi pozwala spółce oferować bardziej konkurencyjne produkty w porównaniu z firmami z Dalekiego Wschodu, których atutem są niskie koszty. Według Szczerkowskiego efektywna i elastyczna współpraca z partnerami jest podstawą ekspansji na zagranicznych rynkach.Dziś bardzo mało jest firm, które samodzielnie dostarczają wszystkie elementy rozwiązania. Potrzebny jest sprzęt i licencje. Dzięki partnerstwu z dużymi firmami jesteśmy w stanie efektywnie startować i wygrywać tego typu kontrakty. A bycie partnerem powoduje, że ma się dostęp do lepszej wiedzy, współpraca pozwala lepiej kształtować rozwiązania dla klientów - wskazuje wiceprezes Ericpola.

Kolejnym, bardzo istotnym źródłem przewagi konkurencyjnej firm teleinformatycznych jest współpraca ze środowiskiem naukowym. Ericpol wspiera zacieśnianie kontaktów między sferą biznesu i nauki w ramach platformy współpracy z uczelniami wyższymi "Ericpol Science Ecosystem". Firma stale współpracuje z Politechniką Łódzką, Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Łódzkim oraz Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Pracownicy Ericpolu prowadzą zajęcia dla studentów telekomunikacji, matematyki stosowanej i informatyki.

Źródło tekstu: Newseria

Komentarze
Zaloguj się
8. ~Mac
0

2014-07-04 20:33:43

@7. TLC - a o Ericssonie słyszałes? MSC - Ercpol tam tworzył część softwaru. Platforma sieci inteligentnych i część serwisów - stałą współpraca Ericpola. BSC - włąściwie całkowita odpowiedzialność Ericpola za ten produkt. RNC - stała współpraca Ericssona. To samo OSS, stacje bazowe (GSM,LTE). HLR - w dużej częsci rozwijany przez Ericpol.Ten artykuł wydaje się dziwny, bo nie wspominają w ogóle o głównym kliencie, tylko o próbach dywersyfikacji zamówień. Faktycznie tak jakby Ericpol chciał się zareklamować za pomocą Telepolis.Jak Telepolis chce mieć fajny artykuł o telekomunikacji, to musi rozmowy z najważniejszymi ludźmi w firmie poprowadzić trochę inaczej :-)

Odpowiedz

7. ~TLC
0

2014-07-04 18:58:55

Looknijcie na zarzad i dyrektorow..srednia wieku pow 50 (dobijajaca 60 ;-) sami wyjadacze to nic dziwnego ze dobrze im idzie...a o firme nigdy nie sltszalem choc jakotako sie interesuje it, telekomunikacje itd (w miare czasu zeby newsy czytac :P

Odpowiedz

6. ~dialer
0

2014-07-04 17:43:14

mój znajomy pracuje w Ericpolu i uwierz @4 że robią tam narzędzia do zarządzania sieciami, dzięki którym działa większość sieci na świecie :)

Odpowiedz

5. WitekT
0

2014-07-04 16:44:37

Pytający: Ericpol to chyba największy parter Ericssona we wdrożeniach. Warto znać takie firmy, warto też darować sobie jakieś niemądre wtręty o artykułach sponsorowanych (my je zawsze klarownie oznaczamy, tu tego nie ma). To, że coś Cię nie interesuje albo wydaje się dziwne nie oznacza od razu, że jest to jakiś spisek.

Odpowiedz

4. ~Pytajacy
0

2014-07-04 16:42:37

A co ten "news" (cztaj: artykuł sponsorowany) ma do telekomunikacyjnej tematyki portalu telepolis...? Brak poszanowania czasu czytelników..

Odpowiedz

3. ~Developer
0

2014-07-04 12:48:27

No prosze, jak to milo o swoim pracodawcy poczytac :-D

Odpowiedz

2. ~
0

2014-07-04 11:55:09

Słowa nie ma o najważniejszym kliencie

Odpowiedz

1. ~Adam M
0

2014-07-04 11:49:37

Niesamowicie poukładana i mądrze prowadzona firma. Oby więcej takich na polskim rynku.

Odpowiedz