DAJ CYNK

Era coraz bliżej Deutsche Telekom

18.08.2004

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4

Ważne 0

0

Sprzedaż Deutsche Telekom udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej wydaje się coraz bliższa. Niemcy są gotowi dać więcej, a pozostali udziałowcy - bliżsi porozumienia, jak sprzedać udziały.

Sprzedaż Deutsche Telekom udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej wydaje się coraz bliższa. Niemcy są gotowi dać więcej, a pozostali udziałowcy - bliżsi porozumienia, jak sprzedać udziały.

W środę agencja Reuters poinformowała, że dotarła do dokumentu, z którego wynika, że zakończenie negocjacji z Deutsche Telekom jest planowane w ciągu kilku tygodni. Rozmowy w sprawie sprzedaży udziałów operatora sieci Era prowadzi Elektrim oraz jego partner, koncern Vivendi.

W dokumencie, na który powołuje się Reuters, skierowanym do powierników obligacji Elektrimu jest mowa o zawarciu przez Elektrim ramowego porozumienia z Vivendi. Obie firmy mają łącznie 51 proc. w spółce Elektrim Telekomunikacja, która kontroluje większościowy pakiet PTC. Resztę udziałów PTC - 49 proc. - mają już Niemcy.

Wspomniane porozumienie może otworzyć drogę do transakcji, do której przygotowania ciągną się latami. Blokował ją dotąd brak zgody między Elektrimem i Vivendi odnośnie podziału pieniędzy uzyskanych od DT. Niemcy zaoferowali jesienią ubiegłego roku 1,1 mld euro za resztę akcji PTC. Od kilku tygodni mówi się nieoficjalnie, że DT podniósł swoją ofertę do 1,3 mld euro.

Jest bardzo prawdopodobne wyłączenie z transakcji marki dla młodzieży Heyah (ma 1,5 mln klientów), która pozostałaby przy Elektrimie.

DT jest coraz bardziej zdeterminowany, by dokupić brakujące udziały w PTC. Niedawno szef niemieckiego giganta Kai-Uwe Ricke wskazał na Europę Wschodnią jako główny cel ekspansji. A firma ma na nią coraz więcej pieniędzy - jej wyniki finansowe znacznie się poprawiły, np. zysk netto wzrośnie w tym roku dwukrotnie.

Elektrim poinformował kilka dni temu w komunikacie, że zwołał na trzeciego września zgromadzenie obligatariuszy "w związku z planowanym wcześniejszym wykupem obligacji po ewentualnej sprzedaży udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej". W komunikacje zaznaczono, że "z uwagi na złożoność procedur przeprowadzenie transakcji sprzedaży nie jest przesądzone".

Źródło tekstu: Gazeta

Komentarze
Zaloguj się