DAJ CYNK

Elektrim chce dywidendy z PTC

14.06.2005

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 594

Ważne 0

0

Zygmunt Solorz-Żak, główny akcjonariusz Elektrimu, liczy na dywidendę z PTC. Według analityków, wypłata doprowadziłaby Vivendi do szewskiej pasji.

Zygmunt Solorz-Żak, główny akcjonariusz Elektrimu, liczy na dywidendę z PTC. Według analityków, wypłata doprowadziłaby Vivendi do szewskiej pasji.

PTC zarobiła w 2004 r. mniej niż sygnalizował w marcu poprzedni zarząd spółki. Z nieoficjalnych informacji wynika, że zysk netto PTC wynosił nie 1 mld zł, lecz niespełna 938 mln zł przy przychodach sięgających 6,42 mld zł i zysku brutto bliskim 1,20 mld zł. Nie ma jednak wątpliwości, że zysk spółki był wystarczająco duży, by stanowić pokusę dla udziałowców.

Oczywiście Elektrim nie jest w stanie podzielić ubiegłorocznego zysku PTC bez zgody drugiego udziałowca, Deutsche Telekom. Jakie jest jego stanowisko w tej sprawie, trudno zgadnąć, podobnie jak to, co rekomenduje zarząd PTC.

Gdyby Elektrim wziął dywidendę z PTC, byłby kolejny powód do sporu z Vivendi. To zaogniłoby sytuację, a bez porozumienia z Francuzami nie jest w stanie wyjść z pata i sprzedać PTC. Poza tym sytuacja prawna jest na tyle niejasna, że za kilka miesięcy mogłoby się okazać, że Elektrim wypłacił sobie zysk bezpodstawnie i musi go zwrócić — uważa Michał Marczak z DI BRE.

Inni analitycy też nie mają wątpliwości, że ewentualna decyzja o dywidendzie zaostrzyłaby spór między Elektrimem a Vivendi. Uważają jednak, że poparcie takiej decyzji przez DT mogłoby być jednoznacznym sygnałem dla Francuzów, że w ich interesie leży jak najszybsze rozwiązanie sporu o PTC.

Jest jeszcze jeden aspekt tej sprawy - Elektrim ma do 15. maja sądowo ograniczone wykonywanie praw z udziałów PTC. Spółka odmawia ujawnienia, czy dotyczy ono również podejmowania decyzji o dywidendzie.

Źródło tekstu: Puls Biznesu

Komentarze
Zaloguj się