DAJ CYNK

Elastyczny wyświetlacz z grafenu

08.09.2014

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4536

Ważne 5

1

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge stworzyli elastyczny wyświetlacz wykonany z grafenu.

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge stworzyli elastyczny wyświetlacz wykonany z grafenu.

Grafen, to materiał, który ma w przyszłości zrewolucjonizować przemysł elektroniczny. Dzięki swoim właściwościom, złożona z atomów węgla struktura, ma wydłużyć czas pracy akumulatorów, zwiększyć szybkość przesyłania danych, pozwolić na konstruowanie lepszych anten, poprawić jakość dźwięku w sprzętach audio, zwiększyć wydajność układów scalonych... Jak się okazuje, z grafenu można również zrobić wyświetlacz.

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge we współpracy z Plastic Logic stworzyli pierwszy na świecie elastyczny wyświetlacz wykonany z grafenu, który w przyszłości może znaleźć wiele zastosowań. Ekran, który udało się wyprodukować przypomina ekrany e-ink znane z czytników e-booków. Oprócz dużej elastyczności, zaletą uzyskanego produktu jest brak konwencjonalnej elektroniki, znanej z tradycyjnych wyświetlaczy, która została zastąpiona grafenem.

Oczywiście uzyskany ekran, to zaledwie prosto wyglądający prototyp, więc na jakiekolwiek praktyczne rozwiązania przyjdzie nam jeszcze sporo poczekać.

Źródło tekstu: Cambridge University, wł

Tagi: grafen
Komentarze
Zaloguj się
1

2014-09-08 12:41:57

@8 a kto tu mówi o mocnym obciążeniu? I od kiedy normalne oznacza mocne? A widzę chociażby w kieszeni: Moto G. Ale są i inne konstrukcje, dla których to nie problem.

Odpowiedz

8. ~Logy
3

2014-09-08 12:02:07

@2 Za grube ? Jak nosisz 6 calowe potworki to twój problem, włóż sobie jeszcze laptopa do kieszeni w spodniach. Za kilkanaście lat...pomyślałeś jaką grubość ma banknot, gdzie upchniesz wszystkie bebechy z telefonu, opiszesz to ?@ 4 Nokia e72 miała 128g, SE C905 136 g, a niektórzy chcą 5, 6 ekranów, wys. i szer. rośnie ale reszta nie ?@6 Nie wiem gdzie ty widzisz telefon działający 4 dni przy normalnym, mocnym obciążeniu.OLEDy też pewnie każdy ma w domu...tak samo jak zabili SED. Ludzie mają LCD ale 90% ma okropną jakość, beznadziejna czerń, słabe kąty, smużenie, przeciętne kolory.

Odpowiedz

7. ~Darkeners
5

2014-09-08 10:08:20

7mm za grube? Za ciezkie? Co z wami ludzie, na silownie isc...Ja np. nie lubie telefonow ktore waza mniej niz 150g, sa dla mnie za lekkie i zawsze mam wrazenie ze polamie je w rekach.Poza tym wezcie sobie plytke metalu 2mm, i probujcie uzywac jak telefonu, to nawet wygodne nie jest. Za cienkie, za mala powierzchnia uchwytu po bokach.

Odpowiedz

2

2014-09-08 09:53:08

@3 to właśnie wyświetlacz zjada najwięcej energii więc nad nim też trzeba pracować. No i z baterią wbrew pozorom aż tak źle teraz nie jest. W 2011 roku 1-2 dni to był dobry wynik, a teraz znacznie wydajniejsze urządzenia z bateriami o zbliżonej pojemności i do 4 dni dochodzą. Zmniejszenie apetytu na energię jest równie ważne co pojemność akumulatora.

Odpowiedz

5. ~regulator
2

2014-09-08 09:41:55

@4 niecałe 6 czy 7 mm to wciąż za dużo przy 5 czy 6 calach. Jak się nie ma marynarki, to nieźle uwiera w kieszeni spodni. Grafen daje wiele możliwości aby to zmienić i miejmy nadzieję, że w nieodległej przyszłości, za kilkanaście lat będą już telefony cienkie jak banknoty i tak elastyczne. Oczywiście ktoś może powiedzieć, że to fantazja ale cóż..wszystko zaczyna się od marzeń, trawestując słowa poety: "Telefon widzę mój cieniutki " :)

Odpowiedz

3

2014-09-08 09:35:32

@2 Za grube nie są, ale masę już mają sporą, jak by zeszli do masy 80-100g było by fajnie, oczywiście nie wraz z pomniejszeniem baterii.

Odpowiedz

3. ~wizard
3

2014-09-08 09:31:16

lepiej niech stworzą jaką baterię żeby telefon trzymał ok tygodnia. Bo obecne wyświetlacze są bardzo dobrej jakości, jeszcze mogłyby się nie tłuc przy upadku. Ale najgorszym problemem obecnych telefonów jest niestety bateria :(A pomysł z giętkim wyświetlaczem też dobry, ciekawe jak z jakością wyświetlanego obrazu będzie.

Odpowiedz

2. ~regulator
0

2014-09-08 09:19:56

No i to,to,to! I oto właśnie chodziło, obecne telefony są za grube i zbyt niewygodne w kieszeniach.

Odpowiedz

1. ~
2

2014-09-08 09:18:41

Filmik pokazuje dokładnie... NIC.

Odpowiedz