DAJ CYNK

Ekspresowo ładowana bateria

02.04.2004

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 1

Ważne 0

0

Inżynierowie firmy NEC opracowali nową baterię, którą można naładować do pełna w ciągu zaledwie 30 sekund.

Inżynierowie firmy NEC opracowali nową baterię, którą można naładować do pełna w ciągu zaledwie 30 sekund.

Urządzenie można naładować do tego samego poziomu co ogniwa niklowo-wodorowe, które były szeroko stosowane do zasilania cyfrowych aparatów fotograficznych, przenośnych odtwarzaczy muzyki i innego sprzętu elektronicznego. 30-sekundowe ładowanie zapewnia wystarczający zapas energii gwarantujący działanie urządzeń przez około 80 godzin. Skrócenie czasu ładowania jest ogromne w porównaniu z ogniwami tradycyjnymi, którym proces ten zabiera około 1 godziny. Co więcej, nowa bateria może być też bardzo szybko rozładowywana, co oznacza że urządzenie może być wykorzystywane do zasilania sprzętu wymagającego dużej mocy.

Niezwykle krótki czas ładowania nowych baterii może oznaczać ogromne ułatwienie w używaniu sprzętu codziennego użytku, np. golarek czy elektrycznych szczoteczek do zębów, jak również zabawek dla dzieci. NEC przewiduje jeszcze inne zastosowanie dla swojego wynalazku: "szybkie" baterie mogą być także wykorzystywane jako awaryjne źródło zasilania komputerów, czy hybrydowych silników samochodowych.

W związku z tym, że nowa bateria nie wymaga zastosowania żadnych specjalnych materiałów, producent przewiduje że jej cena w momencie wejścia na rynek powinna być porównywalna z cenami ogniw niklowo-wodorowych. Oczywiście oprócz baterii, NEC opracował także ładowarkę, która może także pracować jako zasilacz urządzenia, chroniący przed nadmiernym rozładowaniem się baterii.

Źródło tekstu: 4Press

Komentarze
Zaloguj się