DAJ CYNK

Duży apetyt Polaków na mobilny Internet

28.01.2013

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4578

Ważne 3

1

5,5 mln Polaków korzysta regularnie (przynajmniej raz w miesiącu) z Internetu w telefonie - wynika z badania Consumer Connection System (CCS) przeprowadzonego przez Isobar Mobile Polska i Aegis Media Polska.

5,5 mln Polaków korzysta regularnie (przynajmniej raz w miesiącu) z Internetu w telefonie - wynika z badania Consumer Connection System (CCS) przeprowadzonego przez Isobar Mobile Polska i Aegis Media Polska.

Od 2010 do 2012 liczba osób korzystających regularnie z Internetu w telefonie wzrosła o prawie 600% i obecnie wynosi już 5,5 mln Polaków (to 20% osób w wieku 15-64 lat). Dla porównania, w 2012 roku Wiadomości oraz Teleexpress regularnie oglądało niespełna 5 mln osób. Badanie miało charakter deklaratywny, to sami badani oceniali, czy korzystają w sposób regularny. Najczęściej oznaczało to wartość pomiędzy co najmniej raz w tygodniu, a co najmniej raz w miesiącu.

Badanie CCS potwierdziło, to co podpowiada intuicja - im użytkownicy młodsi, tym częściej regularnie korzystają z Internetu w komórkach. Wśród Polaków w wieku 15-24 robi to 36%, czyli 1,9 mln osób, a w grupie 25-34 lat - 29%. Obok wieku duże znaczenie mają także dochody. Regularnie z transmisji danych w telefonie korzystają osoby o wysokich dochodach i te bez dochodów, czyli głównie uczniowie i studenci. Wbrew stereotypom, nie ma natomiast dużej różnicy pomiędzy płciami - z Internetu w komórce korzysta 21% mężczyzn i 19% kobiet.

Niebagatelną rolę w rozwoju Internetu w telefonach odgrywają oczywiście smartfony, których posiadaczami jest już 18% Polaków, czyli co piąty posiadacz komórki. Biorąc pod uwagę funkcje, z których korzystają najczęściej posiadacze smartfonów (WWW, e-mail, serwisy społecznościowe, gry, finanse), można powiedzieć, że te urządzenia pełnią w praktyce funkcje przenośnych komputerów. Smartphone smartfonowi jednak nierówny. Użytkownicy różnych systemów operacyjnych znacznie różnią się od siebie, jeśli chodzi o regularne korzystanie z Internetu i pobieranie aplikacji. Najaktywniej robią to osoby posiadające urządzenia marki Apple (76% korzysta z Internetu, a 36% pobierało aplikacje), nieco z tyłu są użytkownicy Androida (63% Internet i 22% aplikacje) oraz mobilnych wersji systemu Windows (69% Internet i 16% aplikacje).

Jakiego rodzaju aplikacje najczęściej pobierają Polacy? Największą popularnością cieszą się te, które pozwalają zwiększyć funkcje komunikacyjne komórek, czyli komunikatory (44%) i serwisy społecznościowe (41%), a także aplikacje użytkowe, ułatwiające wykonywanie codziennych czynności (41%). Równie często co gry, pobieramy aplikacje pogodowe - deklaruje to odpowiednio 39% i 38% osób pobierających aplikacje.

Źródło tekstu: Isobar Mobile

Tagi: mobile
Komentarze
Zaloguj się
24. ~olenka
0

2013-01-30 19:35:41

Jak się ma dobry pakiet to można po necie śmigać. Ja swojego w Heyah 1,2 GB miesięcznie nawet nie wykorzystuję, a korzystam codziennie.

Odpowiedz

23. ~
0

2013-01-30 14:36:18

Duży apetyt to będzie jak zdejmą limity

Odpowiedz

22. ~olo
1

2013-01-28 19:07:27

Ten "duży apetyt Polaków na mobilny internet" to takie wishful thinking operatorów. Jak maleją przychody z rozmówi smsów to czymś te straty należy niwelować. @4 WiteK Ale skoro chcecie być profesjonalnym portalem to musicie korygować błędy językowych laików. Poza tym, w języku polskim już przyjął się "smartfon" więc wypadałoby dać znać kolegom z Isobar Mobile, żeby sobie odpuścili "smartphone", zwłaszcza jeśli nie potrafią odmienić :)

Odpowiedz

21. PLANET
1

2013-01-28 18:51:40

To ja może zadam przy okazji pytanie i ktokolwiek tu wpadnie, może zechce odpowiedzieć - wg was, ile potrzebujecie uploadu? I pomijając p2p, do czego można realnie go wykorzystać (mówie o wartościach zbliżonych/przekraczających do 10 Mb/s) - być może także znacie serwery/hosting, które potrafią faktycznie skorzystać z szerszego pasma uplinku?

Odpowiedz

20. ~Leoo
1

2013-01-28 18:44:01

Z internetu w smartfonie korzystam codziennie a nawet kilka razy dziennie. Twierdzenie że raz w miejscu to dość często, jest rzeczywiście śmieszne. Jeszcze raz podkreślam jakość internetu, jaką dają nam nasi operatorzy to porażka! Pozdrawiam...

Odpowiedz

19. ~
1

2013-01-28 17:22:16

Gdyby był tańszy na pewno bym korzystał częściejj

Odpowiedz

17. ~
1

2013-01-28 16:50:59

"Niebagatelną rolę w rozwoju internetu w telefonach odgrywają oczywiście smartphony, których posiadaczami jest już 18% Polaków, czyli co piąty posiadacz komórki." - gdy zacytowałem żonie to zdanie to zrobiła oczy jak spodki i wycedziła: Tylko tyle?!... A ja powiedziałem: przepraszam, jaki wpływ ma posiadanie smartfona na rozwój Internetu (piszemy z wielkiej litery) w telefonach? Czy to, że mam smartfona powoduje, że wzrasta prędkość? A może magicznie przyspiesza mi wszystko z HSPA+ do LTE? Nie rozumiem... Zresztą i tak nigdy nie ufam i nie opieram się na takich badaniach. To jest bezsensowna statystyka dla menedżerków, którzy - jak wiadomo - żyją w swoim wyimaginowanym świecie wykresów i liczb...

Odpowiedz

16. ~chore
0

2013-01-28 16:31:28

Chore te badania bo sa pisane tak aby wyszlo na ich korzyść. Mam nadzieję, ze LTE wyprze technologie kablową(tepse)ale to naprawdę trzeba chcieć a nie dawac 150Mb. Kogo stac tego stac to kupi sobie te 150Mb ale ja wolę dac te 80zl za 6/6Mb i to naprawde bedzie wystarczajace i nie badzie problemów, ze bts zajeb..... :(

Odpowiedz

15. ~Dema
1

2013-01-28 16:11:11

Raz w miesiacu -to regularnie?Smiech na sali

Odpowiedz

1

2013-01-28 15:00:22

Ja korzystam codziennie kilka razy dziennie, wiec jak narazie to widże, że średnia jest niska.

Odpowiedz

13. ~Graba
1

2013-01-28 14:58:52

@12: ja nie mówię, że w przyszłości się nie przyda 150 Mb/s... ale na chwilę obecną i na najbliższe 10lat 10 Mb/s by wystarczyło oczywiście na jeden komputer jak już wcześniej pisałem. Bo co Ci z internetu mobilnego 150Mb/s jak nie możesz z niego korzystać wszędzie gdzie się poruszasz? zasięg masz trochę większy jak na necie stacjonarnym a limity danych jak przy raczkującym necie... Dziś zrobili 150Mb/s a za 5lat zrobią 500Mb/s a zasięg dalej 40-50% i to się ma nazywać mobilny internet? A po drugie nie znalazłem jeszcze w necie legalnego streamingu potrzebującego więcej jak 6Mb/s i jakość wydawała mi się zadowalająca więc po co przechodzić na jakieś ultraHD? Wolałbym żeby najpierw dopracowali zasięg szybkiego mobilnego internetu na poziomie 95% a potem mogą rozwijać dalej technologię na ten ultra szybki internet...

Odpowiedz

12. ~
1

2013-01-28 14:43:19

@9 Bill Gates też kiedyś powiedział, że "640 KB pamięci operacyjnej powinno każdemu wystarczyć". Przy obecnej coraz większej popularności serwisów typu youtube, wszelkiego rodzaju vod, streamingu muzyki i mnóstwa usług w chmurze to im szybciej tym lepiej. Niedługo ludzie będą chcieli mieć jakość ultraHD, a do tego 6Mb/s nie wystarczy...

Odpowiedz

11. ~tolek
1

2013-01-28 14:27:11

Podziwiam tych co korzystają z transmisji danych w komórkach , tylko własne wifi ( czyli przenośny modem ) pozwala korzystać ( w miarę )z mobilnego internetu. Operatorzy bają bają i tyle

Odpowiedz

10. LuiN
1

2013-01-28 13:34:45

9, Graba - ja tam czuję potrzebę tych 150 Mb/s... ale tylko dla wyższego uploadu niż w pozostałych ofertach.

Odpowiedz