DAJ CYNK

Duże zainteresowanie Wielkopolską Siecią Szerokopasmową

15.09.2010

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 2124

Ważne 0

0

Telekomunikacja Polska, Netia, Dialog, Telekomunikacja Kolejowa, Inea, Hawe, Aero2 oraz firmy Promax i Asta-Net zostały dopuszczone do dalszych negocjacji w sprawie zaangażowania w spółkę Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa.

Telekomunikacja Polska, Netia, Dialog, Telekomunikacja Kolejowa, Inea, Hawe, Aero2 oraz firmy Promax i Asta-Net zostały dopuszczone do dalszych negocjacji w sprawie zaangażowania w spółkę Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa.

Spółka będzie odpowiedzialna za budowę światłowodowej sieci szerokopasmowej w województwie wielkopolskim. Projekt warty jest 622 mln zł, z czego połowa ma pochodzić ze środków regionalnego programu operacyjnego, a druga połowa ma zostać zapewniona przez zwycięzcę negocjacji.

Docelowo ma powstać 8,5 tys. km światłowodów, co ma zapewnić możliwość podłączenia szerokopasmowej sieci 90-procentom mieszkańców województwa. Zwycięzca zostanie wyłoniony do końca października.

Zobacz: mapę sieci szkieletowej (plik .pdf; 262 kB).
Zobacz: mapę sieci dystrybucyjnej (plik .pdf; 1,23 MB).

Źródło tekstu: wł

Komentarze
Zaloguj się
8. ~marwin
0

2010-12-04 10:18:19

Okazuje się ze wygrały INEA i Asta-Net http://szerokopasmowapolska.pl/inea-i-asta-net-udzialowcami-w-wi elkopolskiej-sieci-szerokopasmowej/

Odpowiedz

7. ~
0

2010-09-16 02:27:36

6. No ok, ale samorządy za bardzo nie wiedzą co robić, nie znają się na tym. Wiele mówi się o sieci światłowodowej, ale niewiele już o ostatniej mili, jak tam dać dostęp.

Odpowiedz

6. ~bobbi
0

2010-09-15 22:39:17

W uzupełnieniu... do mirekb. SSPW dla świętokrzyskiego jak i tzw. całej ściany wschodniej jest przygotowane na takich samych zasadach jak dla wielkopolski. Można o tym poczytać na stronach np. Urzędów Marszałkowskich. Generalnie środki przeznaczane są na sieć szkieletową i dystrybucyjną do której mają się dołączać dowolni operatorzy. Pytanie tylko kto... kto jest w stanie wyłożyć tak dużą kasę ? Moim zdaniem ogólnie lipa bo pewnie Opy wejdą tylko w miejscowości w których przewidziano punkty dystrybucji (tam gdzie najbliżej tj. najmniej budowania sieci)a miejscowości położone dalej będą mieć w...

Odpowiedz

5. ~bobbi
0

2010-09-15 22:28:49

Jak widać chętnych jest wielu ale ciekawi mnie przez kogo zostanie wykonana sieć do odbiorcy końcowego ? Budowa sieci szkieletowej i dystrybucyjnej nie zapewnia włączenia ani jednego nowego "abonenta" więc gdzie tu mowa o 90% pokrycia ? O ile dobrze się orientuję to zdecydowanie więcej będzie kosztować budowa sieci od punktu dystrybucji do abonenta choćby w technologii FFTB nie mówiąc już o FTTH. Ciekawe więc kto wyłoży na to kasę ? Szczerze mówiąc... marnie to widzę :-)

Odpowiedz

4. ~code
0

2010-09-15 22:20:01

wierchuszka: sieć budowana w takim trybie będzie wolna od "dominujących podmiotów"; osobiście bym cieszył się, że sieć jest budowana przez firmę z doświadczeniem w zarządzaniu światłem, własnie jak TP, Netia, czy GTS.

Odpowiedz

3. ~mirekb
0

2010-09-15 22:19:10

ciekawe jak tam idzie sspw z rpo w moim świętokrzyskim..cichhutko przed wyborami wiec pewnie jeszcze lipa.chyba ze Witek cos podpyta??

Odpowiedz

2. ~wierchuszka
0

2010-09-15 22:02:24

Należy się cieszyć, że wśród "dopuszczonych" nie ma PCSS PozMAN :-) Miejmy nadzieję, że to będzie robić ktoś inny niż TPSA czy Netia, dzięki czemu może pojawi się "przy okazji" jakaś realna konkurencja.

Odpowiedz

0

2010-09-15 21:17:14

Szkoda że nie województwo Dolnośląskie. A czy to znaczy że większość osób z wielkopolski będą mogły mieć swiatłowodowy Internet nawet mieszkańcy wsi i miasteczek?

Odpowiedz