DAJ CYNK

DPTG chce zmusić w sądzie TP do wypłaty 1,568 mld zł

23.12.2010

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 1943

Ważne 0

0

22. grudnia Telekomunikacja Polska otrzymała z Sądu Okręgowego w Warszawie zawiadomienie, o wszczęciu postępowania dotyczącego roszczeń ze strony Danish Polish Telecommunications Group. Kwota należna DPTG to w przeliczeniu około 1,568 mld zł.

22. grudnia Telekomunikacja Polska otrzymała z Sądu Okręgowego w Warszawie zawiadomienie, o wszczęciu postępowania dotyczącego roszczeń ze strony Danish Polish Telecommunications Group. Kwota należna DPTG to w przeliczeniu około 1,568 mld zł.

Złożony przez DPTG wniosek dotyczy stwierdzenia wykonalności i nadania klauzuli wykonalności wyrokowi częściowemu wydanemu przez sąd arbitrażowy w Wiedniu z 24. sierpnia 2010 roku, o którym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości. 19252 Posiedzenie sądu w tej sprawie odbędzie się 9. marca 2011 roku.

Od wyroku tego 2. grudnia TP odwołała się w austriackim sądzie. W pozwie TP pisze o naruszeniu licznych procedur, w tym już przy komponowaniu składu sądu arbitrażowego, a następnie przekroczenie jego kompetencji.

Całkowita kwota należna DPTG zgodnie z wyrokiem częściowym za okres od lutego 1994 roku do czerwca 2004 roku (faza I) wynosi, z uwzględnieniem konwersji walut, około 2,946 mld koron duńskich (około 396 mln euro), co stanowi równowartość kwoty 1,568 mld zł.

Spór powstał w 2001 roku na tle umowy zawartej w 1991 roku przez poprzednika prawnego TP, przedsiębiorstwo państwowe Poczta Polska Telegraf i Telefon, z DPTG (kontrolowaną przez GN Store Nord w 75% i TDC w 25%) w związku z interpretacją umowy dotyczącej sprzedaży i instalacji przez DPTG systemu światłowodowego o nazwie Linia Północ-Południe (NSL). Umowa przewidywała, iż część wynagrodzenia (w kwocie ok. 17 mln euro) z tytułu dostarczenia NSL miała być zapłacona w formie 14,8% udziału w przychodach z NSL przez okres 15 lat począwszy od lutego 1994 roku do stycznia 2009 roku. W 1999 roku doszło pomiędzy stronami do rozbieżności dotyczących kalkulacji przychodów. W 2001 roku DPTG wszczęła postępowanie arbitrażowe ad hoc przed Sądem Arbitrażowym w Wiedniu. W sierpniu 2010 roku zapadł wyrok częściowy, przyznający racje DPTG i nakładający na TP wypłatę dużego odszkodowania.

Źródło tekstu: Telekomunikacja Polska, wł

Komentarze
Zaloguj się
14. ~Green ninja
0

2010-12-27 22:00:40

Mam nadzieję że w firmie premi nie obetną, bo bym się obraził :P

Odpowiedz

13. ~marcellove
0

2010-12-23 21:50:52

....zapomniałem dodać,że po kablu może nie istnieć....

Odpowiedz

12. ~marcellove
0

2010-12-23 21:48:38

@4 Mylisz sie i to bardzo!!!Kabel to przeżytek!!!!!!!Aktualnie korzystam z bezprzewodowego internetu Cyfrowego Polsatu na infrastrukturze Aero 2,nie ściągam żadnych plików typu 2gb.Tylko www,komunikator oraz e-mail.Mam 2km.w linii prostej do nadajnika(mam z nim kontakt wzrokowy!!)Poczekać tylko aż postawią nadajniki w każdej gminie(za okolice 2 lat,co wynika zmapki orientacyjnego pokrycia kraju według Aero2)i internet jak dla mnie może nie istnieć!Pozdrowienia dla wszystkich na Święta przesyła czytelnik z Koszalina...

Odpowiedz

11. ~mirekb
0

2010-12-23 14:11:31

powodzenia życzę.i tak zabulą,z odsetkami

Odpowiedz

10. ~ja
0

2010-12-23 11:33:17

to pewnie szykuje sie sprzedaz france telekom pologne z calym "inwentażem"

Odpowiedz

9. cudny
0

2010-12-23 11:19:29

@6 ale nie rozumiesz że wtedy straci dużo ludzi? TP ma zupełnie inną politykę niż myślisz, nie po to obniżają ceny, wprowadzają neostrade na próbę czy bony jako dodatek do umów online. A przecież niedawno obniżali ceny abo. Naprawdę byś chciał, żeby to poszło?

Odpowiedz

8. ~pszemeq
0

2010-12-23 10:58:53

@mnc Ty tak na serio o tej parze przewodów miedzianych i technologiami bezprzewodowymi .... :)

Odpowiedz

7. ~code
0

2010-12-23 10:25:35

@5: gdyby nie TP, nie byłoby polskiego internetu.

Odpowiedz

6. ~mnc
0

2010-12-23 10:11:42

@zzz na niejednej wiosce internet hspa dziala akceptowalnie, natomiast infrastruktury dla adsl nie ma. poza tym sieci wifi, ktore dzialaja na tym samym obszarze, co neo, jakos zdobywa rzesze klientow - lepsza jakosc uslug, wieksze predkosci, nizsze ceny... nie ma co porownywac przestarzalej 1 pary miedzianej z nowoczesnymi technologiami bezprzewodowymi.

Odpowiedz

5. ~qwe
-2

2010-12-23 09:50:18

Dokrecic tepsie srube, mocno, niech kwiczy. Tyle lat tepsa robila bajzel na polskim rynku, nalezy sie jak psu zupa.

Odpowiedz

4. ~zzz
0

2010-12-23 09:29:33

@1 - Kochany, może i w rozmowach stacjonarne cienko pieją, ale chyba zgodzisz sie, że nie ma co porówynywać internetu po tym ''wypartym'' kabelku z bezprzewodowym, prawda?

Odpowiedz

3. Paweł
0

2010-12-23 09:09:19

Prawników nie tylko mają Duńczycy :) a swoją drogą też odwołałbym się od wyroku sądu który wydał wyrok poza granicami RP. Tak na marginesie. W Polsce działa firma windykacyjna zarejestrowana w Luksemburgu. Okazuje się że 70% wezwań do zapłaty jakie wysyłają nie ma podstawy prawnej :) Ale działa element zastraszenia, działa ;)

Odpowiedz

2. ~Antoni
0

2010-12-23 09:07:23

1: Ty nie korzystasz, ale inni korzystają.

Odpowiedz

1. ~marcellove
-1

2010-12-23 09:00:17

Od 5 lat nie korzystam z telefonii stacjonarnej,komórka ją wyparła.Dla mnie sprawa jest jasna TP Sa. powinna zapłacić te pieniądze!!!

Odpowiedz