DAJ CYNK

Deutsche Telekom uruchamia sieć LPWA

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4695

Dzisiaj niemiecki operator telekomunikacyjny ogłosił uruchomienie sieci LPWA w technologii NB-IoT na terenie Niemiec oraz w Holandii.Dzisiaj niemiecki operator telekomunikacyjny ogłosił uruchomienie sieci LPWA w technologii NB-IoT na terenie Niemiec oraz w Holandii.

Sieć NB-IoT (NarrowBand IoT) obejmuje swym zasięgiem całą Holandię oraz wybrane miasta w Niemczech. U naszych zachodnich sąsiadów dostępne są dwie taryfy. W pierwszej, NB-IoT Access, możemy aktywować na 6 miesięcy do 25 kart SIM, z których każda otrzyma pakiet danych o wielkości 500 kB. Za tę ofertę zapłacimy 199 euro. W drugiej taryfie, NB-IoT Access & Cloud of Things, za 299 euro dostaniemy dodatkowo możliwość korzystania z platformy Cloud of Things, służącej do zarządzania urządzeniami i danymi.

W Hamburgu wdrożono pierwszą usługę, która wykorzystuje nową sieć. Jest to inteligentny parking na 11 tys. samochodów. Planuje się uruchomienie podobnych usług w pięciu kolejnych miastach Niemiec.

Sieci LPWA (ang. Low-Power Wide-Area) zostały wdrożone już w różnych krajach na świecie, między innymi w USA przez AT&T i Verizon (technologia LTE-M), w Hiszpanii przez Vodafone (NB-IoT), we Francji przez Orange i Holandii przez KPN (obaj operatorzy zastosowali technologię LoRa). Także trzech operatorów z Chin zapowiedziało uruchomienie tego typu sieci (w technologii NB-IoT), obejmujących cały kraj (China Telecom) lub wybrane miasta (China Unicom i China Mobil). China Unicom poinformował, że ich sieć LPWA obsługuje inteligentne parkingi, systemy przeciwpożarowe i systemy obsługi inteligentnych liczników.

W Polsce najbliżej uruchomienia sieci LPWA do obsługi Internetu rzeczy wydają się być Orange i T-mobile, z uwagi na bycie częścią międzynarodowych grup telekomunikacyjnych, które mają już doświadczenie we wdrażaniu tego typu sieci.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Deutsche Telekom, Telko.in, wł

Przewiń w dół do następnego wpisu